Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2020 » Online výstava Akce K
Katolická církev měla v českých zemích tradičně silné postavení a představovala nejlépe organizovanou nestátní moc i v poválečném Československu. Z pohledu komunistů šlo o odvěkého nepřítele, proti němuž zahájili odvetné tažení už bezprostředně po skončení druhé světové války. Likvidace řeholních řádů a kongregací byla součástí mocenského plánu na minimalizaci politického, kulturního i ekonomického vlivu katolíků v poúnorovém státě.
Akce K, která začala v noci ze 13. na 14. dubna 1950, patří k nejviditelnějším momentům realizace tohoto plánu. Zůstaly za ní nejenom lidské oběti, ale i opuštěné kláštery, které byly určeny pro civilní či vojenské použití, popřípadě k rozpadu, rozkradené či uloupené soubory nevyčíslitelné kulturní hodnoty a metaforicky řečeno, nezacelitelné rány v české kulturní i duchovní krajině.
Výstava byla původně plánována pro Galerii MZK, kde měla začít v den 70. výročí akce K. V důsledku uzavření knihoven kvůli pandemii koronaviru jsme se však rozhodli přenést její obsah do virtuálního prostředí. Toto řešení současně nabídlo nové možnosti prezentace, proto jsme výstavu přepracovali a doplnili o další soubory materiálů. Vznikla tak nejenom výstava, ale i virtuální knihovna. Ta má nyní podobu trvalého zdroje pro poznání této traumatické kapitoly českých dějin.
Samotná výstava je organizována do tří bloků. První je tvořen časovou osou, která vymezuje hlavní akce proti katolické inteligenci, duchovním a řádům. I když její výčet není zdaleka vyčerpávající, čtenář si může udělat základní představu o jejich rozsahu. Druhý blok se zaměřuje na samotnou akci K a to, co jí předcházelo. Lze se tak dozvědět o postavení církve po roce 1945, jak souvisel tzv. číhošťský zázrak s akcí K, je zde popsán hlavní monstrproces se skupinou kolem opata Augustina Machalky a chybět nemůže ani příprava a realizace akce K. V závěru je zmíněn plán na soustředění „jeptišek“ a jejich pracovní využití pod označením akce Ř. Poslední blok s názvem Zabavené knihovny líčí osudy knih ze zrušených klášterů. Všímá si role Univerzitní knihovny v Brně (dnešní MZK) a Univerzitní knihovny v Olomouci (dnešní Vědecká knihovna v Olomouci). Samostatná část je věnována osobě Vladislava Dokoupila, dlouholetého pracovníka Univerzitní knihovny v Brně, jenž se významně zasloužil o zachování klášterních fondů v dnešní podobě.
Všechny tři bloky jsou doplněny dalšími rozšiřujícími zdroji zejména z portálů Knihovny.cz a Digitalniknihovna.cz. Díky našim partnerům se podařilo výstavu obohatit o dobové dokumenty a materiály. Za to děkujeme Archivu bezpečnostních složek, Památníku obětem internace Králíky, brněnskému biskupství a projektu Paměť národa. Nechybí ani odkazy na populárně-naučné pořady z produkce České televize. Doplnili jsme také vlastní obsah v podobě rozhovoru s PhDr. Věrou Jelínkovou, která vzpomíná na práci s klášterními fondy. Úvodní slovo k výstavě pro nás nahrál Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský. Bonusem jsou i zdigitalizované ukázky cenných rukopisů z klášterních knihoven, rozdělených dle jednotlivých řádů, které je vlastnily. Na plné texty odkazujeme do databáze Manuscriptorium.
Pro tvorbu výstavy jsme využili nástroj Mobirise, který slouží k tvorbě dynamických stránek bez nutnosti použití databáze. Ve volně dostupné verzi obsahuje 5 šablon. Mobirise využívá Bootstrap 4, oblíbený framework podporující zobrazování na mobilních zařízeních. Práce s ním je velmi jednoduchá. Po nainstalování programu se založí projekt a do něj se vkládají jednotlivé grafické prvky, které lze doplňovat vlastním textem, obrázky a multimédii. Není potřeba znalost programování a HTML. Po vytvoření webu se vygenerují soubory, které stačí nahrát na webový server prostřednictvím FTP. Pro tvorbu výstavy jsme využili placenou verzi, která nabízí více šablon a zejména editor zdrojového kódu, což umožnilo rozšířit flexibilitu jednotlivých prvků webu.
Výstava Akce K je přístupná na adrese http://akcek.knihovny.cz od 2. června 2020. Do budoucna plánujeme její další rozšiřování.
KRČÁL, Martin. Online výstava Akce K. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(2) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/online-vystava-akce-k
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|