Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2011 » Papír a kniha jako umělecké médium
Dnes již i v širším povědomí nepůsobí překvapivě mínění, že kniha nemusí být jen tradičním nositelem (služebníkem) textu, ale že může být také prostředkem umělecké tvorby a sama se může stát výtvarným objektem. V roce 1998 vznikl na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně unikátní Ateliér papír a kniha, jenž založil a po celou dobu existence také vedl doc. dr. Jiří H. Kocman.
Specificky profilované předměty zájmu - papír a kniha, byly chápány jako prostředky pro uměleckou tvořivost. Tedy primárním zaměřením ateliéru nebyla designerská zpracování ani ilustrace a hlavní náplní nebyla ani umělecká knižní vazba, třebaže technologie ruční vazby byla povinnou samozřejmostí výuky. Hlavní koncepcí ateliéru bylo využití vlastností a potenciálu papíru a knihy jako prostoru pro volnou uměleckou tvorbu, zpracování těchto prvků v sochařském objektu nebo uchopení papíru či knihy jako podnětu k interpretaci či téměř vědeckému bádání. Ve výtvarné terminologii jsou tyto obory nazývány Paper Art a autorská kniha (Artist's book). Dalším důležitým faktorem je konceptuální základ veškeré tvorby v Ateliéru papír a kniha, čili důraz na ideu (pointu) díla, kde je estetika podřízena či determinována myšlenkou. V této koncepci neměl tento ateliér obdoby prakticky v celoevropském prostředí. Od letošního akademického roku existuje původní ateliér v zúžené podobě Kabinetu papír a kniha.
Za dobu existence ateliéru se uskutečnilo sedm ateliérových výstav, jež představovaly aktuální tvorbu studentů a vedoucího ateliéru. V rámci některých aktivit ateliéru vznikla přirozenou souvislostí spolupráce s knihovními institucemi. V Knihovně Jiřího Mahena v Brně se konala v roce 2007 ateliérová výstava Papír a kniha III. ve foyer knihovny. Z popudu Městské knihovny Znojmo se v roce 2008 konal pětidenní ateliérový workshop spočívající v tvorbě prostorových objektů z vyřazených knih znojemské knihovny, jež se odehrával a byl završen výstavou v Kapli sv. Václava ve Znojmě. Poslední souborná ateliérová výstava Papír a kniha VI. se konala v září roku 2011 v Národní knihovně České republiky ve výstavní chodbě Klementina. Tato výstava byla výjimečná také z toho důvodu, že umožňovala návštěvníkům přímý taktilní kontakt s vybranými exponáty díky speciální úpravě vitrín.
Výstavní spolupráce s Moravskou zemskou knihovnou v Brně byla zahájena v květnu roku 2011 založením minigalerie Art Armarium, která je zaměřena na prezentaci autorských knih a knih-objektů. Formou malých samostatných výstav se v měsíčních intervalech představují díla studentů a absolventů Ateliéru papír a kniha. Exponáty jsou umísťovány ve vitríně, která se nachází ve foyer ve 2. patře MZK.
Plánovanou iniciativou, která by se měla odehrávat v průběhu roku 2012 ve spolupráci s Domem umění v Brně a Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, je přednáškový cyklus "Kniha jako forma umění". Do tohoto cyklu jsou pozvány významné české i zahraniční osobnosti, jež se jako výtvarníci či teoretici zabývají fenoménem autorské knihy, knižními instalacemi či poetikou a filosofií knihy obecně. Tento přednáškový cyklus, na kterém přislíbili účast např. Dezider Tóth, Petr Nikl či Petr Babák, má propagovat fenomén autorské knihy, ukázat její rozmanitost a význam.
Na evropské úrovni je autorské knize věnována aktivní pozornost, která se projevuje organizacemi mezinárodních výstav, soutěží, vydáváním publikací a zakládáním sbírkových fondů autorských knih. V České republice se věnuje nejsystematičtěji akviziční činnosti v oblasti autorské knihy Muzeum moderního umění v Olomouci.
KAČEROVSKÁ, Julie. Papír a kniha jako umělecké médium. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(4) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/papir-kniha-jako-umelecke-medium
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|