Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » Retročíslo » Pětisté výročí knihtisku v Brně
Není v naší zemi mnoho oborů, které jsou spjaty tak významným historickým výročím, jako je pětisté výročí založení knihtisku v Brně a na Moravě vůbec. Černé umění, jak bylo toto řemeslo v minulosti nazýváno, má své přívržence i v současnosti, i když došlo za uplynulé období k podstatným změnám. Je však třeba kriticky přiznat, že při současném shonu mohlo dojit k přehlédnutí tohoto výročí, jehož přesné datum je historiky označováno 7. říjnem 1486, nebýt pracovníků Státní vědecké knihovny v Brně. Oni dali podnět všem organizacím knižní kultury a tiskáren, aby společně sdružily své síly a schopnosti.
Pro důstojné zabezpečení všech politicko-společenských akcí, které byly orientovány ideovou náplní k výše uvedenému výročí, bylo zapotřebí vykonat mnoho dobré organizátorské práce a hlavní odpovědnost za zdárný průběh všech plánovaných akcí nesl organizační výbor zúčastněných stran, mezi něž patřily Tisk, knižní výroba, n. p., Brno, Rudé právo, závod Brno, Státní vědecká knihovna v Brně, Kniha, n. p., Brno, Moravské muzeum v Brně, Muzejní a vlastivědná společnost v Brně a nakladatelství Blok v Brně. Na pravidelných schůzkách ve více než ročním období byly jednotlivci a kolektivy zpracovávány potřebné materiály a podklady s časovým harmonogramem tak, aby každá akce, která se vázala k tomuto výročí, byla věrohodná s cílem navázat na předcházející tradice všech pracovníků v oblasti tisku.
Značná pozornost pětistému výročí byla věnována sdělovacími prostředky, tiskem, rozhlasem a televizí. Byla připravena jubilejní publikace pod názvem 500 let knihtisku v Brně, připraveno samostatné číslo celostátního časopisu Typografia aj. Všechny akce se těšily značné pozornosti veřejnosti, a co je třeba zvláště ocenit je skutečnost, že například na výstavu vybraných prací středního odborného učiliště n. p. Tisk přišlo mnoho starších typografů i brněnských grafiků, kteří se o ukázkách vyslovovali s uznáním k dovednostem a úrovni.
Značný význam měla konference historiků svou profesionální úrovní i pojetím, že se ne-zaměřila jen na bádání v minulosti, ale posuzovala i současnost a to v širších územních souvislostech. Význam pětistého výročí založení knihtisku v Brně byl zdůrazněn tím, že městský výbor Komunistické strany Československa v Brně převzal záštitu nad všemi akcemi, které měly své vyvrcholení v měsíci září 1986, kdy pracující n. p. Tisk u této příležitosti obdrželi vysoké státní vyznamenání Řád práce.
Mimo historických událostí, jak byly zaznamenány ve vývoji tiskařství za pět set let, byly zainteresované organizace informovány při různých setkáních o současnosti brněnské polygrafie a jejich dalších perspektivách. Tak jako v minulosti, kdy Brno bylo po Praze vždy druhým důležitým polygrafickým centrem, není tomu jinak ani v současnosti. Pětisté výročí založení knihtisku v Brně a ocenění práce typografů státním vyznamenáním zavazuje k tomu, aby v současné době dokázaly tiskárny pohotově reagovat a uspokojovat celospolečenské potřeby.
PERNICA, Antonín. Pětisté výročí knihtisku v Brně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. , 30(Retročíslo) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/petiste-vyroci-knihtisku-v-brne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|