Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2019 » PhDr. Marie Šedá
Je rodačkou z Frýdku-Místku. Začínala v knihovnictví od píky. Nejprve v Místní knihovně v Dobré, což je středisková knihovna, jako metodička. Knihovnictví se jí zalíbilo a postupně, jak šel čas, doplňovala si vzdělání a současně i praxi. Vystudovala knihovnickou nástavbu ve Státní vědecké knihovně v Ostravě. Byla jednou z prvních studentek v nově otevřeném studiu knihovnictví na Slezské univerzitě v Opavě, kde si později doplnila i magisterské vzdělání. Svá studia završila rigorózní prací na Žilinské univerzitě v Žilině v oboru Informační studia a knihovnictví a získala titul PhDr.
Krátce pracovala ve Studijní knihovně Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku, později nastoupila do Městské knihovny ve Frýdku-Místku. Nějaký čas vedla pobočku v Místku, zažila zavádění automatizovaného knihovního systému a internetu a otevřela hudební oddělení a studovnu. Cituji její slova: „Byla to hodně podnětná doba – sami jsme si navrhovali nábytek do hudebního oddělení, nakupovali základní fond do studovny, likvidovali jsme jednu zrušenou pobočku v Místku. Do knihovny jsme si koupili i knihovnického maskota – andulku jménem Pírko. V té době jsme měli v knihovně i kluky na náhradní vojenské službě a s některými z nich dodnes spolupracujeme.“
Všimli si jí i ve Státní vědecké knihovně v Ostravě. V roce 2001 jí PhDr. Milena Slaninová nabídla místo, které přijala, a v metodickém oddělení pracuje dodnes. Název oddělení se vícekrát změnil, dnes se jmenuje Centrum vzdělávání a regionálních služeb. Maruška Šedá ho vzorně vede a vychovává nové metodické pracovníky s láskou a pokorou sobě vlastní. Vzpomíná na spolupráci s Milenou Slaninovou, která je mimořádnou knihovnickou osobností a knihovnickým vzorem, a na začátky regionálních funkcí v kraji.
Na dotaz, které chvilky by označila jako perné, odpověděla: „Když jsem jako začínající knihovnice dělala besedu pro žáky základní školy a ředitelka přišla na hospitaci… Když jsem stála jako čerstvý metodik na první konferenci pro RF v Pardubicích tváří v tvář všem metodikům a kolegům, kterých si velmi vážím a kteří toho vědí daleko více než já… Když jsem zpovídala dr. Víta Richtera na Hyde Parku na Slezské univerzitě v Opavě...“.
Maruška Šedá hodně přednáší a je aktivním členem nejen SKIP, ale řady dalších profesních spolků, reprezentuje Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě. Jedná se starosty obcí a knihovníky v kraji, spolupracuje se Spolkem pro obnovu venkova a dalšími.
Samostatnou kapitolou je její působení na Slezské univerzitě v Opavě, kde vyučuje předmět Služby knihoven a informační služby na bakalářském stupni a Služby pro specifické kategorie uživatelů na magisterském stupni. V nových akreditacích bude mít nové předměty Regionální funkce knihoven – první a druhá část. Je konzultantkou při státních závěrečných zkouškách a velkou oporou pro tým pedagogů oddělení knihovnictví na Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Čerpá z dlouhodobých zkušeností s výukou v rekvalifikačních kurzech pro knihovníky, které v různých obměnách pořádá vědecká knihovna v Ostravě už léta. S tím souvisí i její bohatá publikační činnost. Přispívá do různých odborných časopisů. Spolupracovala s dr. Vítem Richterem na podobě Standardu pro dobrý knihovní fond. Spoluorganizuje workshopy pro metodiky, působila jako komisař soutěže Knihovna roku, pracovala na přípravě a realizaci kulatého stolu projektu MAP ORP Ostrava a také připravovala první kulatý stůl u nás Knihovna věc veřejná, pro který zpracovala webové stránky.
Maruška je členkou SKIP 10, působí v regionálním výboru, kde se mj. věnuje facebookovému profilu SKIP 10. Na otázku koho si váží, odpověděla: „Těší mě spolupráce s knihovnami a kolegy napříč celou Českou republikou, od Knihovnického institutu až po nejmenší veřejné knihovny. Vážím si všech knihovníků, kteří svou práci dělají s nasazením, chutí i radostí. Není možné je jmenovat, je jich dlouhá řada. Ale snad nejvíce jsem se naučila od svých vedoucích – jak od Ďurici Stejskalové, tak od Mileny Slaninové. Od té první základní knihovnickou abecedu, bez které by má metodická práce nebyla dobrá a neměla smysl; od té druhé jsem se učila spolupráci, komunikaci, vhledu do hloubky teoretického knihovnictví. Oběma za to velice děkuji.“
Její práce byla oceněna – v roce 2016 získala cenu Moravskoslezského kraje K2 – Knihovník/knihovnice Moravskoslezského kraje. Medaili Z. V. Tobolky převzala v roce 2017 na konferenci Knihovny současnosti. Maruška je pro Moravskoslezskou vědeckou knihovnu velkým přínosem, znají ji starostové a knihovníci nejen v Moravskoslezském kraji, ale v celé republice. Já osobně na ní oceňuji pracovitost, pečlivost, vůli posouvat věci dopředu, inovativnost, přichází s novými nápady a inspiruje se u nás i ve světě, ale nejvíce si jí vážím jako člověka. Je lidská, kamarádská, umí spolupracovat a vždy je dobře naladěná a usměvavá. Mám moc ráda optimistické lidi a jsem šťastná, že jsem ji na své profesní dráze potkala a že s ní mohu spolupracovat.
FOBEROVÁ, Libuše. PhDr. Marie Šedá . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(3) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/phdr-marie-seda
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|