Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2014 » PhDr. Zdeněk Šimeček, CSc. jubilující
Letos 28. února oslavil PhDr. Zdeněk Šimeček, CSc., rodák z pražských Nuslí, již 85. narozeniny. Na reálné gymnázium docházel do pražské části Michle a na něm v roce 1948 složil maturitní zkoušku. Následně pak studoval archivnictví a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Při studiu navštěvoval i přednášky předních odborníků, kterými byli například doc. Z. V. Tobolka (knihovnický seminář) nebo prof. V. Vojtíšek (archivnictví), jenž vyzvedl Šimečkovy studijní kvality tím, že jej pověřil přednáškou o Českomoravském diplomatáři v programu České společnosti nauk.
Diplomatika ho velmi přitahovala, a tak po absolvování Karlovy univerzity jako archivář nastoupil do Městského archivu v jihočeském Táboře. Zároveň se v tomto období připravoval na rigorózní zkoušky a doktorát z filozofie. Po nějaké době narukoval k základní vojenské službě, kde sloužil jako ženista. Po skončení základní vojenské služby se ocitl na území jižních Čech. Tentokrát zamířil do Okresního archivu v Českých Budějovicích, ve kterém působil do roku 1955, kdy odešel zpět do Prahy. Tam zakotvil v Novinářském studijním ústavu jako knihovník a odborný bibliograf. Zdejší jeho doménou byly počátky dějin novinářství a časopisectví v Českých zemích. Je autorem mnoha statí, které jsou považovány za základní literaturu v oblasti dějin žurnalistiky. Jeho bádání vedlo například i k vydání monografie o brněnských novinách a časopisech a také k vybudování odborného renomé nejen u nás, ale i v zahraničí. Od roku 1969 byl dopisujícím členem Gesellschaft für deutsche Pressforschung.
Po sedmi letech přešel Šimeček do Československo-sovětského institutu Československé akademie věd. V tomto institutu došlo v následujících letech k mnohým změnám – i v názvu. Výsledným názvem byl Ústav slavistiky. Zde působil Zdeněk Šimeček jako dokumentátor. Následně, v roce 1965, přešel do brněnské pobočky tohoto ústavu jako vědecký pracovník. Také tady se připravil k obhajobě disertační práce o městské diplomatice. V tomto ústavu se díky vědeckým úkolům dostával do nových oblastí, zejména do slavistiky. Sám ale byl pořád aktivní v problematice diplomatiky, archivnictví, bibliografie a dějin žurnalistiky. V roce 1972 sestavil s Milanem Kudělkou biograficko-bibliografický slovník Československé práce o jazyce, dějinách a kultuře slovanských národů od roku 1760. Další jeho významnou prací je trojdílná monografie s názvem Československá slavistika od jejich počátků až do roku 1939. Na tomto díle spolupracoval například s. M. Kudělkou, R. Večerkou a V. Šťastným.
Ve slavistice se Zdeněk Šimeček zaměřoval hlavně na její dějiny a význam slavistiky v habsburské monarchii. Rovněž usiloval o její prosazení na vysoké školy a do vědeckých institucí. Svoje bádání zaměřoval též na osobnosti slavistiky – mj. na Josefa Dobrovského. Vydal i korespondenci tohoto velikána s mnoha osobnostmi, např. s J. V. Hormayerem.
Roku 1993 přešel Zdeněk Šimeček z výše zmiňovaného Ústavu slavistiky Akademie věd do brněnské pobočky Historického ústavu AV ČR, kde působil jeden rok, protože následně odešel do důchodu. Dr. Zdeněk Šimeček však zůstal vědecky i nadále velmi činný. V roce 1997 vydal Historický ústav AV ČR výběrovou bibliografii Šimečkových prací k jeho 45. výročí vědecké činnosti; ta obsahuje 250 položek jeho prací od časopiseckých studií po samostatně vydané publikace. Některé novější bibliografie však bohužel nejsou úplně aktuální, protože neuvádějí práce tohoto našeho jubilanta vydané na přelomu tisíciletí. Jedná se například o monografii Geschichte des Buchhandels in Tschechien und in der Slowakei, která vyšla ve Wiesbadenu v roce 2000 jako 7. svazek řady Geschichte des Buchandels. Tuto publikaci jsem hledal v bibliografiích marně. V důchodovém věku se dr. Šimeček zabýval rovněž dějinami knižního obchodu v Brně a Olomouci. Slavistickým tématům se věnoval v různých studiích, které vyšly v mnoha sbornících – např. ve sborníku Češi a Němci. I nadále se zabýval osobností Josefa Dobrovského, jemu se v roce 2004 věnoval v referátu s názvem Zájem Dobrovského o dějiny Židů v Čechách. Doktor Šimeček se souběžně věnoval novinovému zpravodajství a rozvoji časopisů v Českých zemích. V roce 2011 vyšla další jeho obsáhlá práce s názvem Počátky novinového zpravodajství a novin v českých zemích. Téma je precizně rozebráno od počátku novinářství (2. polovina 16. století) až do 90. let 18. století. Publikaci vydala Matice Moravská za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Statutárního města Brna. Rok 2011 byl pro tohoto vědeckého autora velmi plodný. V uvedeném roce vyšlo také dílo o knižním obchodě v Brně s názvem Knižní obchod v Brně od sklonku 15. do konce 18. století vydané Archivem města Brna za finanční dotace Statutárního města Brna.
PhDr. Zdeněk Šimeček, CSc., je mimořádná vědecká osobnost, která svými bohatými znalostmi pokrývá mnoho odborných úseků. Svojí prací odkryl mnohé dřívější nejasnosti v daných oblastech. Takto všestranných vědců není u nás mnoho. Přitom je to člověk velmi skromný a jemný. Bylo mi ctí, když jsem se s ním poprvé setkal v půjčovně Moravské zemské knihovny v Brně a následně jsem s ním mohl diskutovat o různých historickovědních tématech. Přeji jubilantovi pravou radost z vykonané práce, kterou nás všechny obohatil.
PEŠTA, Pavel. PhDr. Zdeněk Šimeček, CSc. jubilující. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/phdr-zdenek-simecek-csc-jubilujici
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|