Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2016 » Po stopách našich předků v knihovnách
Městská knihovna Hodonín, která je pověřena výkonem regionálních funkcí v okrese Hodonín, se stará celkem o 79 knihoven, z toho je 63 neprofesionálních. Na základě podnětů z malých knihoven, které měly zájem o besedy s regionálními autory, ale rozpočet zřizovatele nedovoloval financovat tyto akce, se regionální oddělení Městské knihovny v Hodoníně rozhodlo vymyslet pilotní projekt besed pod názvem „Stopy našich předků v dílech regionálních autorů“.
Jednalo se o sérii besed čtyř autorů v sedmi malých knihovnách. Byli osloveni spisovatelé Naděžda Horáková, Petr Gruber, Jan Pavlík a Jiří Jilík, kteří se ve své tvorbě zabývají historií a oblastí našeho regionu a jsou vyhledávanými a často půjčovanými autory v knihovnách. Přednášky byly realizovány během září a října v sedmi obcích regionu – v knihovnách Archlebov, Labuty, Uhřice, Kelčany, Sudoměřice, Skoronice a Kuželov.
Finanční prostředky na tento projekt získala Městská knihovna z dotace Knihovna 21. století poskytované Ministerstvem kultury ČR a z dotace Jihomoravského kraje na výkon regionálních funkcí. Městská knihovna Hodonín se na projektu podílela propagací, tiskem plakátů a také do knihoven připravila speciální výměnné soubory s knihami autora, který v knihovně přednášel. Také v případě potřeby zajistila techniku – notebook, dataprojektor, popř. promítací plátno a mikrofony.
Knihovny ve spolupráci s místními mateřskými a základními školami připravily soutěž a následně výstavku dětských prací na téma „Jak si představuji svého předka“. Tyto obrázky byly většinou anonymně vyhodnoceny a výhercům byly na začátku přednášky rukou „slavného autora“ předány malé ceny, které věnovaly dětem obecní úřady.
Hlavním cílem projektu bylo přiblížit tvorbu regionálních autorů čtenářům těch nejmenších knihoven prostřednictvím přímého kontaktu s autorem, obohatit kulturní a společenský život v obci, podpořit lokální patriotismus poznáváním historie a tradic a zejména oživit spolupráci mezi občany a knihovnou. Návštěvníkům se akce velmi líbily, o čemž svědčí i jejich početná účast, která byla v rozmezí od 7 do 95.
Myslím si, že i dětem, které malovaly obrázky, toto téma přineslo trochu poznání a zamyšlení nad minulostí, ať už se to týkalo obrázků princezen, pračlověka, babičky v kuchyni, dědečka v uniformě nebo třeba větrného mlýna a houslí. A jak si představujete svého předka Vy?
ŠTÍPSKÁ,Jitka. Po stopách našich předků v knihovnách. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/po-stopach-nasich-predku-v-knihovnach
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|