Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2016 » Po stopách návštěvníků knihoven v Holandsku
Příspěvek je výstupem studijní cesty, kterou jsem absolvovala v říjnu jako členka Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Mezi zvolenými knihovnami byla pouze jediná univerzitního typu, všechny ostatní byly vybrány z široké nabídky veřejných knihoven území celého Nizozemí.
Arnhem je město s 160 000 obyvateli. Knihovna se nachází v budově o pěti patrech. Budova je koncipována jako kulturní centrum, zahrnující muzeum, kulturní sál, menší sály pro výuku tance a hudby, včetně knihovny. Architektem budovy jsou Neutelings Riedijk Architects z Rotterdamu. Knihovna byla oceněna jako Nejlepší stavba Nizozemí roku 2014. V podzemí se prostírá Muzeum města Arnheim „ERF GOED Centrum ROZET“. Kromě expozic klasické artotéky – obrazy, sochy, zde najdete i užitkové a zdobné nádobí z hluboké historie města před 2000 lety. Muzeum velmi citlivě v prostoru umístilo celý fond s místopisnými publikacemi z historie města. Přímo u vstupu do budovy je umístěna kavárna „Momento“.
Samotná knihovna se nachází ve 2. a 3. patře budovy. 4. a 5. patro obsahuje kulturní sál a auditorium pro 120 posluchačů. Na střeše budovy je prostorné a příjemné posezení s širokým výhledem na celé město. Díky novému knihovnímu zákonu a stanovenému registračnímu poplatku v něm vybírá knihovna registrační poplatek 45 euro na rok, zahrnující poplatky za výpůjčky na 3 měsíce anebo nižší registraci za 5 euro s placením výpůjček za každý kus. Knihovna má vlastní automatizovaný knihovnický systém, ve kterém jsou uloženy fondy knihoven celého regionu.
Město má 60 000 obyvatel, knihovna má ve fondu 80 000 svazků knih. Knihovna sídlí ve velmi moderní budově městského úřadu. V současné době se vedení knihovny zabývá soustavně otázkou, pro koho je knihovna určena. Na základě analýzy potřeb občanů a vedení města stanovili tyto priority: vzhledem k vysokému počtu starých a nemocných občanů je to zdraví – knihovna informuje pomocí pěti digitálních panelů v čekárnách ordinací, na úřadech o nemocech, respektive seznamuje s prevencí nemocí a možnostmi léčby. Dalším tématem je sebevzdělávání a osobní rozvoj.
Knihovna se snaží být a naplnit tato kréda:
K naplňování těchto cílů mají různé projekty na svém webu, např. e-Health (články o zdravé stravě, zdravém způsobu života apod.). Knihovna také podporuje komunitu místních spisovatelů a tvůrců (výtvarníků). Více fotografií budovy najdete zde.
Amsterdam má nyní 800 000 obyvatel. Žije zde 178 národnostní, pouze polovina z nich jsou „originální Holanďané“. Čtenářů je 20 % obyvatel. Registrace = čtenářský průkaz zde, v hlavní veřejné knihovně, stojí 35 euro. Nejvíce čtenářů je dětí do 18 let – 108 000, včetně studentů. Knihovna má 25 poboček. V knihovně se snaží vzdělávat. Pracují s dalšími národnostmi, zejména ve snaze naučit je perfektně jazyk. K dispozici jsou počítače s jazykovými programy. V knihovně se pořádají neformální programy v holandštině pro různé národy – organizačně má na starosti paní, která je sama jiné národnosti.Spolu diskutují nad knihami, s autory, s různými osobnostmi nejen Amsterdamu.
Knihovna má včetně všech poboček celkem 330 zaměstnanců, 5 oddělení. Ze statistiky (nejen fondu): uvádí 8 km volného fondu a 24 km fondu ve skladech. Celkem disponuje 1 203 000 knih, 130 400 audiovizuálních dokumentů, přes 10 000 e-knih a 2 500 novin a periodik. Po budově je 500 počítačů a 1 000 míst k sezení. Budova byla postavena v r. 2007, architekt Jo Coenen. Stavba má 6 pater, v jednom patře sídlí i rozhlas, čehož knihovna využívá. Zajímavostí je dětské oddělení v přízemí, které vystavuje model tzv. Myšího domu Kariny Schaapman (její knihy vyšly ve 30 zemích ve 23 jazycích), kterého využívají při besedách a čtenářských lekcích s dětmi. Denně projde hlavní knihovnou 4 000 návštěvníků.
Veřejná knihovna v Amersfoort poskytuje klasické služby a dle potřeb zjištěných průzkumem, se věnuje také vzdělávání široké veřejnosti. Knihovna má 3 pobočky a jeden bibliobus. Pozornost je věnována zejména čtenářské gramotnosti, a to nejen u jiných národnostních menšin, ale díky podpoře Ministerstva kultury také kvůli klesající čtenářské gramotnosti i pro originální Holanďany – realizují „Jazykový dům“. Ministerstvo dále podporuje vzdělávací programy pro osamělé lidi. V knihovně pracuje 7 odborníků pro vzdělávání dětí, z toho 4 pro vzdělávání mládeže. Výpůjčky z knihovny lze vrátit v jakékoliv pobočce. V plánu je tzv. „národní průkazka“ – vracení knih po celém Nizozemí. Dřívější třídění bylo na beletrii a naučnou literaturu. Nyní jsou knihy tříděny dle témat bez ohledu na formu (beletrie i naučná literatura dohromady). V podzemí budovy je umístěno muzeum, v horních patrech artotéka a v nejvyšším patře funguje umělecká škola, která provozuje kromě několika sálů a učeben také vlastní kavárnu.
Budova z r. 1997 je dílem známé architektky Frnacine Houben (např. Knihovna v Birminghamu, nyní řeší knihovnu v New York). Plocha má 15 000 m². Je zde velká sbírka e-knih, kromě toho 45 km fondu tištěných knih, v současnosti již nakupují pouze e-knihy. V letech 2007-2010 se ukázala potřeba uzpůsobit prostor knihovny jiným potřebám, byla nutná proměna knihovny. Proto probíhal v letech 2007-2008 výzkum, ze kterého vyplynulo pojetí knihovny jako prostoru pro setkávání. Bylo nutné zajistit víc míst k sezení, zásuvky na notebooky, prostor pro kávu apod. Heslem následné proměny bylo „Come and stay“ (Přijď a pobuď). Po úpravách opravdu přibyla návštěvnost – dvakrát více studentů. Dnes je tu velký počet malých, týmových či tzv. projektových studoven – ty vytvořily z dřívějších kanceláří zaměstnanců. V současné době mají 1 110 000 studijních míst a 10 projektových místností. Stále je prý málo. Otevřeno ve zkouškovém období je do 2.00, jinak po celý rok do 22.00.
Knihovní legislativa v Nizozemí je jiná, než český knihovnický zákon, který mimo jiné šíří ideu poskytovat veřejné knihovnické a informační služby všem bez rozdílu a bezúplatně. V Nizozemí je stanoven knihovnám registrační poplatek (zmíněných 45 eur ročně), mimo to veškeré služby – včetně výpůjček a přístupu k internetu, jsou placené. Registrace je bezplatná pro děti a mládež do 18 let věku. Interiéry nizozemských knihoven ve Vás vzbudí dojem, že se nacházíte v knihkupectví. Je to dáno jiným způsobem uspořádání, respektive stavěním fondu. Knihy jsou vystaveny čelně obálkou, nikoli hřbetem knihy. Řazení naučné literatury používají vlastní, nevyužívají ani MDT, ani dalšího unifikovaného třídění. Často vřazují v rámci jednoho tématu dohromady beletrii s naučnou literaturou.
DILHOFOVÁ, Adéla. Po stopách návštěvníků knihoven v Holandsku. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(4) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/po-stopach-navstevniku-knihoven-v-holandsku
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|