Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2013 » Po stopách písma s Cyrilem a Metodějem v hodonínské knihovně
U příležitosti 100. výročí narození výtvarníka Jiřího Trnky prošla Městská knihovna Hodonín loňský rok „Veselým krokem Trnkovým rokem“, v roce letošním jsme se vydali „Po stopách nejen písma s Cyrilem a Metodějem“. Nosným tématem cyrilometodějského roku, v němž si připomínáme 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu, je jako každoročně výtvarná a literární soutěž pro děti.
Sérii tematických akcí odstartovala tvůrčí dílna k výtvarné soutěži Moje abeceda o jarních prázdninách. Výtvarně ztvárnit abecedu mohou dle své fantazie žáci a studenti do 20 let, a to samostatně (doma), ve škole nebo právě v rámci tvůrčích dílen pořádaných knihovnou. Podmínky soutěže jsou zveřejňovány v místním tisku, na webových stránkách knihovny a pedagogové jsou s nimi seznamováni prostřednictvím porad ředitelů nebo přímo na tematických lekcích knihovny. První patnáctka soutěžních prací vznikla pod vedením hodonínského výtvarníka Lubomíra Vystrčila metodou kašírování jako výsledek jarní tvůrčí dílny. Děti si zkusily něco nového a přitom se pobavily s partou kamarádů. Seznámily se s hlaholicí a bez problémů touto abecedou přepisovaly svá jména i další slova. O jejich spokojenosti s prázdninami strávenými v knihovně zřejmě svědčí spontánní závěrečná výroba mečů a štítů z kartonu, který jsme používali během dílny, s nápisy „ZA KNIHOVNU“. Inu, staří Slované byli i dobří bojovníci.
Literární soutěž nese název Dopis z Velké Moravy a děti si mohou vybrat ze dvou verzí. Náročnější obnáší vcítění se do osob bratrů a popsání jejich dojmů z Velké Moravy, o čemž podávají zprávu v dopise. Snazší verze, určená především mladším dětem, představuje napsání dopisu kamarádovi z té doby a srovnání života tehdy a teď. Forma dopisu byla vybrána záměrně. Vzhledem k tomu, že mezilidská komunikace je dnes výrazně ovlivněna technikou, vracíme se v čase trochu zpět a nabízíme dětem možnost zkusit si jinou práci s jazykem a psanou formou.
Únorový Čaj o třetí nabídl seniorům besedu s regionální autorkou a docentkou FF MU Brno Jarmilou Bednaříkovou. Nad šálkem čaje se linuly informace o stěhování národů a christianizaci Evropy. V teplejším květnovém počasí je pro ně ve spolupráci s místním Senior Pointem naplánován výlet autobusem na velkomoravské hradiště do nedalekých Mikulčic. Paní docentku jsme přivítali v knihovně znovu v dubnu, tentokrát na besedě pro základní školy. Do zmiňovaných Mikulčic jsme se vydali také s dětmi, a to během velikonočních prázdnin, kdy nás v „usněženém“ týdnu výjimečně na cestě provázelo sluníčko. V době velkých příprav na květnové oslavy výročí příchodu věrozvěstů nám ochotní zaměstnanci Slovanského památníku nabídli prohlídku areálu s poutavým výkladem a děti si vyzkoušely psaní dobovými psacími potřebami. Znalosti ze školy či tematických lekcí knihovny uplatňovaly při prohlídce a hbitě zodpovídaly otázky paní průvodkyně.
Dubnová Noc s Andersenem opět nabídla dětem výtvarnou dílnu k soutěži. Vlastnoručně vyrobená tiskátka z brambor dala vzniknout pestrobarevným nápisům v podobě výtvarného ztvárnění svých jmen. Knihovna rovněž připravila tematické lekce pro žáky základních škol. Kromě informací o Velké Moravě a osobách Cyrila a Metoděje si žáci zkusí přeložit větu psanou ve staroslověnštině a seznámí se s vývojem písemnictví od voskových přes břidlicové tabulky, až po psaní brkem či redisperem. Pro účel besed byl nově vytvořen tematický kufřík, ve kterém jsou uloženy výše uvedené pomůcky, literatura k tématu a společenská hra Po stopách svatých Cyrila a Metoděje. Kufřík je určen také k půjčování čtenářům.
Úspěch výtvarné dílny s panem Vystrčilem stál za nápadem upořádat podobnou událost i pro veřejnost, zejména pro prarodiče s vnoučaty, a to v Týdnu knihoven. Akce bude pojata jako Noc s Andersenem pro dospělé. Nocování v knihovně sice vynecháme, ale tvořit bude možno až do nočních hodin. Konec dílny odbije 22. hodina. Listopadové páteční odpoledne, aneb Pátek pro talenty, přinese slavnostní vyhlášení výsledků literární a výtvarné soutěže, následované výstavou soutěžních prací, která potrvá do konce roku. Celoroční projekt knihovny je spolufinancován z dotace MK ČR – Knihovna 21. století.
HÝBNEROVÁ, Svatava. Po stopách písma s Cyrilem a Metodějem v hodonínské knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(2) [cit. 2025-04-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/po-stopach-pisma-s-cyrilem-metodejem-v-hodoninske-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|