Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2024 » Podzimní Oči Brna se zaměří na ekologii
Cyklus Oči Brna se v září a říjnu věnuje celoživotní neúnavné práci bioložky a pedagožky Hany Korvasové, spoluzakladatelky a ředitelky školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka. Výstava mapuje její inspirativní cestu od skromných dobrovolnických začátků s nálepkou podivínů a hrozby komunistického režimu po vybudování největší environmentálně vzdělávací organizace na jižní Moravě.
Po studiích matematiky a biologie začínala Hana Korvasová jako vedoucí oddělení přírodních věd v Domě dětí a mládeže v Brně. V roce 1991 spolu s Alešem Máchalem iniciovala vznik Rezekvítku, sdružení pro ekologickou výchovu a ochranu přírody, které mezi léty 1996 a 2001 vedla jako ředitelka. Založila a řídila zde Tvůrčí centrum, které se věnuje tvorbě metodických a odborných publikací, výukových pomůcek přírodovědy pro školy, využívané po celé České republice. Ve stejné době jako Rezekvítek, a opět s Alešem Máchalem, založila v Brně Lipku – Dům ekologické výchovy. Zpočátku zde působila jako pedagogická pracovnice a od roku 2001 jako ředitelka. Školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka, jak zní oficiální název organizace, pořádá množství akcí pro veřejnost, dětské tábory a kroužky, vzdělává pedagogy. Šíří metodu venkovní výuky, zahradní pedagogiku a zahradní terapii, udržitelnou podnikavost a další osvědčené i nové metodické přístupy. Ovlivňuje školy zejména v Jihomoravském kraji a pomáhá jim s účinnou realizací enviromentálního vzdělávání. Pod vedením Hany Korvasové se Lipka rozrostla na organizaci s pěti pracovišti a více než osmdesáti stálými zaměstnanci a stovkami externistů a dobrovolníků.
Hana Korvasová současně externě vyučuje environmentální předměty na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity a působí jako hlavní organizátorka národní konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty. Za svoji vytrvalou práci získala Cenu ministra životního prostředí a Cenu Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos v rozvoji environmentálního vzdělávání.
Příběh Hany Korvasové je ve výstavním prostoru Oči Brna v přízemí budovy Moravské zemské knihovny vyprávěn prostřednictvím příběhů, fotografií a osobních předmětů, a je také poctou lidem, kteří jí byli vzorem a oporou. Ve čtvrtek 12. září v 18:00 bude Hana Korvasová hostitelkou moderované debaty Co udělat s půdou, aby pomohla řešit klimatickou změnu? Svých hostů se bude ptát, kdo a jaké kroky by měl podniknout, aby půda zase byla živá a pomohla nám vyrovnat se s klimatickou změnou.
Oči Brna: Hana Korvasová
2. 9.–30. 10. 2024 / Foyer, přízemí MZK
BÖHMOVÁ, Věra. Podzimní Oči Brna se zaměří na ekologii. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(3) [cit. 2024-10-14]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/podzimni-oci-brna-se-zameri-na-ekologii
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|