Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2020 » Portál Knihovny.cz: Budoucí služby a jejich rozvoj
Za poslední rok prošel portál Knihovny.cz poměrně významnými změnami. V tomto článku bychom Vám rádi přiblížili, co je na portálu nového a jakým směrem se chceme v následujícím období ubírat.
V současnosti má portál Knihovny.cz 42 zapojených knihoven. Evidujeme 13 zapojených zdrojů a 9 digitálních knihoven v rámci České digitální knihovny. Na portálu využíváme Ebsco Discovery Service pro vyhledávání v zahraničních zdrojích. V systému nyní evidujeme 1494 registrovaných uživatelů a 1673 identit. Od 1.1.2019 proběhlo na portálu 4459 přihlášení. Jak je patrné z následujících obrázků, návštěvnost na portálu v meziročním srovnání pozvolna roste.
Od 1. ledna 2019 převzal portál Knihovny.cz funkce Jednotné informační brány. Kromě vyhledávání nad zapojenými českými knihovnami a dalšími národními zdroji a vyhledávání v indexu zahraničních zdrojů v současnosti provozujeme také čtyři oborové vyhledávače - KIV (Knihovnictví a informační věda), IREL (mezinárodní vztahy), MUS (hudba) a TECH (technické a přírodní vědy).
Prostřednictvím aplikace MetaProxy nahrazuje portál funkce sdílené katalogizace JIB s využitím protokolu Z39.50 s možností definice vlastních profilů. Aktuální informace i seznam předvybraných profilů je k dispozici na této adrese. Knihovnám zapojujícím se do portálu přesto silně doporučujeme přebírat v maximální možné míře záznamy přímo z kvalitních zdrojů (zejména ze Souborného katalogu ČR). Kvalita a tedy i zpracovatelnost metadat z knihoven, které tvoří záznamy vlastními silami, bývá znatelně nižší, než je tomu u knihoven, které využívají služeb sdílené katalogizace. Podmínkou pro dobrou použitelnost portálu je minimalizace počtu duplicit, které uživatelům snižují přehlednost výsledků vyhledávání. Záznamy, které neodpovídají katalogizačním pravidlům a obsahují chyby v klíčových údajích, totiž nelze korektně deduplikovat.
Přesto, že portál Knihovny.cz pokrývá široké spektrum informačních zdrojů, existují i zdroje, které byly v JIB dostupné, ale portál Knihovny.cz je z technických nebo právních důvodů neindexuje a uživatelé k nim ztratili snadný přístup. Problém je to zejména pro knihovníky zajišťující meziknihovní služby, kteří přes JIB vyhledávali ve vybraných katalozích akademických knihoven a v některých zahraničních zdrojích. Z toho důvodu vznikla jednoduchá webová aplikace promvs.knihovny.cz, která prohledává profily cpk_univ (vybrané české univerzity) a cpk_zahr (vybrané zahraniční zdroje), definované v rámci MetaProxy a výsledky zpřístupňuje ve webovém rozhraní. Moravská zemská knihovna také nově provozuje linkovací server. Jedná se o původní linkovací server sfx.jib.cz. SFX server je zároveň provozován i na doméně sfx.knihovny.cz, přičemž provoz na doméně sfx.jib.cz bude v budoucnu ukončen. Součástí provozu linkovacího serveru je i generování bibliografických dat elektronických zdrojů pro import do knihovních katalogů pomocí nástroje MarcIt.
Hlavní prioritou dalšího rozvoje portálu je nyní integrace služby Získej, nástroje pro zajištění meziknihovních služeb vyvíjeného Národní technickou knihovnou v Praze. V současnosti jsou do portálu Knihovny.cz implementovány základní funkce Získej, jako je výběr knihovny pro vyzvednutí dokumentu, objednávkový formulář a zobrazování požadavku uživatele po přihlášení. Systém nyní prochází testováním jak na straně MZK tak i NTK a jeho nasazení do produkce očekáváme v průběhu jara 2020. Předtím samozřejmě musí NTK spustit systém Získej pro veřejnost. Po skončení testů předpokládáme další rozvoj služby v návaznosti na rozšiřování funkcionality API např. doplněním finančních transakcí.
Na základě rozhodnutí Rady CPK z podzimu 2018 je snaha udržet ceny za službu Získej pro knihovny zapojené do portálu Knihovny.cz v jednotné výši. Částku za využití služby platí čtenář až při vyzvednutí dokumentu ve své knihovně. Do budoucna se chystá také platba za službu online nebo objednávání fotokopií. Rozúčtování mezi knihovnami se bude v rámci systému Získej řešit nejčastěji na měsíční bázi.
Vývojový tým portálu Knihovny.cz pokračuje v práci na optimalizaci výkonnosti portálu, aby byla zajištěna dostatečně rychlá odezva i při zvyšující se návštěvnosti a rostoucímu objemu dat ze zapojených zdrojů. Součástí tohoto úsilí je nejen navyšování hardwarových kapacit a počtu paralelně běžících instancí klíčových částí systému, ale také zátěžové testy a optimalizace řešení kritických funkcí. Zároveň jsou podnikány první kroky k plánovanému přechodu na VuFind verze 6, jenž by měl umožnit snadnější sledování hlavního vývojového proudu tohoto systému, než tomu je v případě silně modifikované verze 2, kterou portál používá nyní.
Ke změnám na portálu došlo i na poli personálním a ekonomickém. Od roku 2019 jsou prostředky na provoz a rozvoj portálu součástí rozpočtu MZK. Odpadá tak každoroční nejistota ve financování služby. Došlo také k rozšíření týmu, jehož vedoucím se stal Martin Krčál. Nový vedoucí si předsevzal jako hlavní úkol přivést na portál nové uživatele. V současnosti je v realizaci marketingový plán, který by měl určit strategii při rozšiřování služby mezi uživatele. Věříme, že se do její přípravy svými nápady zapojí i další knihovny. Marketingový plán byl připraven na konci roku a naplňovat bychom ho chtěli začít hned v prvních měsícíchroku 2020.
V oblasti osvěty byly již podniknuty některé kroky zejména ve vztahu ke knihovnické veřejnosti. Od dubna vychází v nové podobě newsletter. Frekvence vydávání je 6x ročně a jeho cílem je nejen informovat knihovníky o novinkách na portálu, ale také přinášet informace z oblasti informačních zdrojů a vyhledávání informací. Z toho důvodu nyní službu nazýváme Eduletter Knihovny.cz. Vydané newslettery i možnost přihlásit se naleznete zde. Jednou z dalších priorit portálu je zviditelňovat zapojené knihovny. Oslovili jsme nově zapojené knihovny a požádali jsme je o medailonky, v nichž stručně představí, v čem je jejich knihovna zajímavá a čím by se chtěla pochlubit. Výsledkem je webová stránka https://zapojene.knihovny.cz, která měla u zapojovaných knihoven i u jejich zřizovatelů pozitivní ohlas. V této chvíli máme zpracováno 15 knihoven a další postupně přidáváme.
Důležitou součástí vývoje portálu je také komunikace. Stává se, že představitelé některých zapojujících se knihoven nabývají dojmu, že podpisem dodatku smlouvy o přistoupení dochází k zapojení knihovny do portálu. Jedná se však pouze o formální stvrzení procesu technické realizace zapojení, který vyžaduje kooperaci s týmem portálu Knihovny.cz na nastavení způsobu dodávání záznamů a zprostředkování služeb. Již zapojené knihovny by pak měly mít na paměti nutnost hlásit týmu Knihovny.cz významné technické i organizační změny. Jedná se především o migraci na nový knihovní systém, přestěhování domény, změnu portu pro komunikaci s knihovním systémem, jiné umístění setu pro sklízení dat, ale i změnu ředitele či technického kontaktu knihovny. Proto je jedním z předsevzetí týmu portálu být s knihovnami v častém kontaktu a vysvětlovat jejich zástupcům celý proces zapojování a následného fungování systému.
Věříme, že všechny změny povedou k lepšímu povědomí o portálu Knihovny.cz a většímu využívání jeho služeb. Zároveň bychom chtěli poděkovat všem knihovnám a uživatelům, kteří vzali myšlenku portálu za svou a pomáhají nám naše služby dále rozvíjet.
ŽABIČKA, Petr; KRČÁL, Martin; KURFÜRSTOVÁ, Jana. Portál Knihovny.cz: Budoucí služby a jejich rozvoj. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(1) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/portal-knihovnycz-budouci-sluzby-jejich-rozvoj
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|