Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2015 » Portál knihovny.cz stručně a jednoduše
Potřeba získat informaci vede uživatele v poslední době čím dál častěji k nutnosti prohledávat velké množství roztříštěných informačních zdrojů. Některé z těchto zdrojů se nacházejí v knihovních katalozích, digitálních knihovnách nebo elektronických databázích. Některé z nich jsou v knihovnách přístupné, jiné jsou ale na knihovnách zcela nezávislé – např. volně dostupné databáze nebo databáze dostupné jen po zaplacení. V každém případě to na uživatele toužícího zjistit nějakou informace klade zbytečně velké množství nároků v podobě obsluhy zcela různorodých vyhledávacích systémů. Cílem centrálního portálu knihoven Knihovny.cz, který v Moravské zemské knihovně nyní vyvíjíme, je přinést jednotné, jednoduché, rychlé a odkudkoliv dostupné rozhraní, které uživateli informaci přiblíží.
Portál Knihovny.cz bude velmi užitečný například pro uživatele Jirku, který nyní navštěvuje dvě knihovny, jednu ve svém rodném městě a jednu ve městě, kde pracuje. Do této chvíle musel vždy prohledávat katalogy obou knihoven samostatně, kontrolovat stav svých výpůjček na dvou různých místech a pamatovat si dvoje přihlašovací údaje. V případě, že Jirka nyní použije portál Knihovny.cz, může si virtuálně spojit svůj účet v Městské knihovně v České Třebové s účtem v Moravské zemské knihovně v Brně. Na jednom místě pak bude moci nejen prohledávat oba katalogy zároveň včetně zjištění dostupnosti daných publikací, ale také provádět kontrolu rezervací a prodlužování výpůjček bude pro něj mnohem pohodlnější.
Knihovny se dlouhodobě snaží získávat pro své služby nové uživatele. Propagují svoje služby především lokálně, což ale oslovuje zejména stávající uživatele. Jak ale zvýšit povědomí lidí o tom, co ve které knihovně mohou nalézt? Co jim knihovny mohou nabídnout? Zdrojů a služeb je tak velké množství! Jen malá část uživatelů bude aktivně prohledávat všechny dostupné zdroje, to by ani nebylo možné. V portálu Knihovny.cz uživatel jednoduše zjistí, ve které z blízkých knihoven může požadovanou knihu získat, navíc ale automaticky prohledává i digitální knihovny včetně dostupných plných textů a různé oborové i univerzální databáze článků, zákonů, norem nebo patentů. Dozví se o službách a zdrojích, o kterých do té doby neměl ani tušení, že existují. Portál Knihovny.cz je tedy, alespoň částečně, odpovědí na otázku: „Jak rozšířit povědomí veřejnosti o službách knihoven?"
V kombinaci se vzdálenou registrací je Centrální portál vhodnou pomůckou pro studenty. Podívejme se na jednoduchý příklad. Studentka Karolína pracuje na seminární nebo závěrečné práci a vyhledává odborné informace. Dnes je omezena pouze na zdroje přístupné její univerzitou, případně na knihovny, ve kterých je zaregistrovaná. Portál jí umožní jednoduše najít odborné články zakoupené libovolnou českou knihovnou. Po vzdálené registraci a zaplacení registračního poplatku online velmi efektivně získá k požadovaným článkům přístup, aniž by musela knihovnu fyzicky navštívit. Knihovna tak získá novou čtenářku a ta se dostane k informacím, které by sama získala jen s velkým úsilím.
Součástí portálu je řada funkcí, služeb a zdrojů, které jsou velmi užitečné, je však technicky velmi náročné zprovozňovat je pro každou knihovnu samostatně. Příkladem může být zahrnutí plných textů digitalizovaných dokumentů do katalogu knihovny, umožňující prohledávat knihy dle citátů, filtrování dokumentů na autorsky chráněné nebo volné apod. Výsledky uživatelského testování, které proběhlo v letošním roce, ukázaly, že uživatelé by chtěli, aby jim portál nejen přinášel informace, ale jeho prostředí bylo pro ně přátelské a inspirativní. Než bude tato vize naplněna, čeká knihovny ještě spousta práce, díky spolupráci mnoha knihoven je však tento výsledek dosažitelný.
Dodavatelem technického řešení je Moravská zemská knihovna. Při vývoji využíváme zkušenosti získané vytvořením několika menších portálů, které v omezené míře uživatelům zpřístupňují z jednoho vyhledávacího okna data z různých knihovních katalogů. Jedním z těchto portálů je čístbrno.cz, který agreguje data několika brněnských knihoven. Dalším výrazným počinem Moravské zemské knihovny v této oblasti je unikátní portál Virtuální národní fonotéka (národnifonoteka.cz), který sklízí úspěchy i na významných mezinárodních konferencích. V obou uvedených projektech jsme především experimentovali s uživatelsky přívětivým zobrazením duplicitních dat. Asi nikoho nepřekvapí, že obsahy knihovních katalogů se vzájemně překrývají. Automatizované vyhledávání duplicitních záznamů je velmi zajímavá, ale zároveň obtížná úloha. V Centrálním portálu knihoven přitom operujeme s velkými objemy dat, díky čemuž získává tato úloha další rozměr.
Celé technické řešení je založeno na dlouhodobé spolupráci s dodavateli knihovních systémů. Centrální portál s těmito systémy potřebuje komunikovat a vzájemně sdílet informace. V našich podmínkách je to po zprovoznění Souborného katalogu ČR, zavedení protokolu Z39.50 nebo sdílení autorit další pokus o takto rozsáhlou spolupráci. Pro uživatele je celý proces naprosto transparentní. Při rezervaci knihy uživatel nepozná (a ani to nepotřebuje vědět), s jakým systémem portál na pozadí komunikuje. Spolupráce není ani zdaleka omezená jen na dodavatele knihovních systémů. V tuto chvíli probíhá řada prací na zapojování prvních knihoven, připravuje se i zapojení dalších specializovaných databází. Nezbytnou součástí práce je i testování a připomínkování uživatelského rozhraní z řad odborné veřejnosti a zástupců zapojovaných knihoven.
Centrální portál posunuje celé české knihovnictví zase o kus dále. Integrace služeb z jednoho místa přispěje ke zvětšení povědomí uživatelů o službách, které české knihovny nabízejí. V současné době probíhá intenzivní vývoj portálu, jeho předpokládané veřejné spuštění je naplánováno na léto 2016. Portál a problematika jeho vývoje bude pro zájemce také prezentována v Moravské zemské knihovně v rámci Týdne vědy dne 11. listopadu 2015.
V průběhu podzimu pak dojde postupně ve všech krajských knihovnách ještě k sérii přednášek, jejichž cílem bude přiblížit současný stav projektu Centrálního portálu knihoven. Představeny budou výsledky uživatelského testování portálu, praktické ukázky z pilotního provozu a také hlavní přínosy pro knihovny a jejich uživatele. Seznam termínů a míst naleznete zde.
ŽABIČKOVÁ, Petra; MERTA, Michal. Portál knihovny.cz stručně a jednoduše. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(4) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/portal-knihovnycz-strucne-jednoduse
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|