Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2020 » Postřehy z Frederick Lanchester Library a malá ochutnávka z nové Library of Birmingham
V univerzitní knihovně Frederick Lanchester Library v Coventry (Velká Británie) jsem strávila jeden červnový týden roku 2018 díky Erasmus Staff Mobility Week. Pro ty, co jako já před dvěma lety, trochu tápou, kam jsem se to vydala, bych měla pár údajů o Coventry. Pro kartografy se město Coventry nachází v centru Anglie, přibližně 30 km jižně od Birminghamu. Pro historiky mám informaci, že město bylo založeno v 11. století. To se ve zdejších ulicích měla uskutečnit legendární jízda lady Godivy[1]. Ekonomicky bylo Coventry zajímavé ve středověku, kdy bylo důležitou obchodní křižovatkou. Město o sobě dalo vědět také na počátku 20. století, kdy se zde z původní výroby jízdních kol mohutně rozvinula výroba motorů a později i automobilů. Specialisty na historii 2. světové války nepřekvapí, že toto bylo městu nakonec osudné, neboť Coventry bylo po Londýně a Plymouthu jedním z nejvíce poškozených anglických měst. Znovuobnovení a zrození města po válce symbolizuje fénix v městském znaku. Techniky může zajímat, že v tomto městě vyrábí firma LTI známé černé vozy londýnské taxislužby (black cab), a zdejší muzeum dopravy rozhodně stojí za vidění. Sportovní fanoušci to odsud mají jen kousek do města Rugby, kde se tato sportovní disciplína zrodila. Literární znalci ocení blízkost města Stradford-upon-Avon – rodiště Williama Shakespeara. Vlastence z Čech může těšit, že jedním ze sesterských měst Coventry jsou Lidice (a další města zničená za války). A jak je to s knihovnami, se vzápětí dozvíte.
Knihovna Coventry University[2] sídlí v nepřehlédnutelné budově Fredericka Lanchestera. Ve čtyřech podlažích je zde k dispozici přes 1 300 studijních míst, z toho kolem 500 u počítačů (PC i Mac). Mají tu k zapůjčení i notebooky (cca 100 ks). Budova knihovny byla otevřena v roce 2000[3]. Přesto zde v době mého pobytu začaly probíhat velké stavební úpravy s cílem dosáhnout příjemnějšího prostoru a více míst k sezení, neboť současná kapacita už chvílemi nestačila (např. ve zkouškovém období). To na úkor snižování počtu regálů ve volném výběru, což odráží trend (alespoň ve vysokoškolských knihovnách) klesajících výpůjček z fyzického fondu a narůstající počty stažených elektronických dokumentů. Fond knihovny[4] tvoří 320 000 tištěných knih, 298 000 e-knih, 56 000 elektronických a tištěných časopisů. Ze skladby fondu je vidět, že elektronické dokumenty jsou tady rovnocenným partnerem tištěných.
To, že knihovna je nedílnou součástí univerzity a počítá se s ní jako s pracovištěm poskytujícím širokou podporu studentům a akademikům, lze usoudit z toho, že zde působí další součásti univerzity:
Jako správná vysokoškolská knihovna poskytuje a přizpůsobuje Lanchester Library své služby především svým studentům (cca 33 tis.) a akademikům. Samozřejmostí jsou výpůjční služby, poskytování referenčních služeb, zajištění elektronických informačních zdrojů, podpora vědeckého výzkumu a publikování, jako je správa univerzitního repozitáře, management dat, podpora Open Access aktivit aj. Otevřeno je 24/7, ale „odborné“ služby jsou poskytovány pouze přes den.
Academic Liaison Team[6] vyvíjí mnoho aktivit ve spolupráci s vyučujícími pro všechny své uživatele – od studentů a doktorandů, po vědce i účastníky kurzů celoživotního vzdělávání. Pracují i s různě znevýhodněnými skupinami studentů (špatné sociální zázemí, handicapovaní). Při své práci využívají možnosti, které jim poskytuje právě prostředí DMLL, a používají různé inovativní metody při výuce (mě zaujalo použití Lega[7]). Ve snaze zvýšit informační dovednosti svých uživatelů, vzali knihovníci v potaz různou úroveň jejich znalostí, digitální a počítačové gramotnosti a přizpůsobili se tomu. Mají zde dva typy učících knihovníků. Jedni vedou „přípravné“ kurzy, kde je 1 týden věnován určitému tématu (např. Google, Power Point, Word, vyhledávání). Druzí (Subject Librarians) se specializují na vybrané oborové zdroje, doporučenou literaturu, pomoc při vyhledávání, citační zvyklosti v rámci svých specializací a také mají na starost akvizici.
Knihovna se také zaměřuje na zahraniční studenty, různé etnické a národnostní menšiny. Příkladem může být oceněný projekt PALS (Pre-Arrival Library Support) – služba na podporu nově příchozích zahraničních studentů. Méně běžné pro vysokoškolskou knihovnu je, že zhruba 2 500 zdejších uživatelů tvoří veřejnost. To je nejspíše dáno tím, že se knihovna spolu s univerzitou vědomě snaží o otevření se veřejnosti a spolupracují s městem. Podporují se zde návštěvy ze škol. Součástí knihovny je The Lanchester Interactive Archive přístupný všem zájemcům. Tady je možné se velmi hravou formou dozvědět, kdo byl Frederick William Lanchester[8]. Knihovna úzce spolupracuje s městkou knihovnou. Navzájem si propagují své služby, kurzy, semináře, poskytují si prostory pro akce. V přízemí Lanchester Library je několik regálů s beletrií z městské knihovny, kterou je možné si zde zapůjčit.
Součástí mé cesty byla i návštěva nově postavené Library of Birmingham[9]. Tato instituce, minimálně její budova, vás zaujme už jen svojí nezvyklou fasádou a mohutností. Uvnitř se nachází devět vzdušných a rozlehlých pater. Tedy 9. patro tvoří jen jedna místnost se zachráněným historickým mobiliářem a fondem z konce 19. století, tzv. Shakespeare Memorial Room, a zasklená vyhlídka na (ne moc malebné) panorama města. Mně se líbilo v dětském a hudebním oddělení, která jsou společně v jednom patře pod úrovní chodníku. Dětské oddělení připomíná spíše hernu s knížkami. Hudební oddělení poskytuje zázemí zájemcům o hudebniny ve všech formách, ale i zkušebny s elektronickým pianem. Osvěžujícím prvkem jsou dvě terasy se zahradami. Nezapomenutelná je Book Rotunda, která tvoří střed a srdce knihovny. A dalo by se pokračovat stále dál. Je škoda, že jsme sem zajeli jen na dopoledne, protože tato knihovna stojí určitě za více pozornosti.
Můj vandr za zkušenou trval sice jen týden, ale byl plný různorodých kulturních zážitků a nabitý zajímavými profesními zkušenostmi. A v Disruptive Media Learning Lab a Centre for Academic Writting se inspiruji nadále, i když už jen virtuálně.
[1] Tato šlechtična se proslavila svojí sázkou, že nahá projede přes Coventry. Viz např. na: https://www.britannica.com/biography/Lady-Godiva
[2] https://www.coventry.ac.uk/study-at-coventry/student-support/academic-su...
[3] Zajímavostí je, že původně v přízemí budovy nebyly regály s knihami. Byly sem ale přestěhovány, protože se čtenáři divili, co je to za knihovnu bez knih.
[4] Údaje jsou z roku 2018.
[6] Volně bych přeložila jako oddělení podpory studia.
[7] Podrobněji na: https://dmll.org.uk/tool/lego-a-go-go/
[8] Při zjišťování, o co vše se tento muž zajímal a co vše vynalezl, jsem se neubránila vzpomínce na našeho Járu Cimrmana J. Viz např.: http://www.lanchesterinteractive.org/learning-zone/lanchester-a-z/
[9] https://www.birmingham.gov.uk/info/50132/visiting_the_library_of_birming...
MORYSKOVÁ, Michaela. Postřehy z Frederick Lanchester Library a malá ochutnávka z nové Library of Birmingham. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(3) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/postrehy-z-frederick-lanchester-library-mala-ochutnavka-z-nove-library-birmingham
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|