Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2014 » Poznávej místa děl kyjovských autorů
Městská knihovna Kyjov zpracovala v roce 2013 projekt „Poznávej místa děl kyjovských autorů“, který seznámil děti a mládež s literární činností kyjovských spisovatelů, kteří děj svých knih umístili do bezprostředního okolí města Kyjova. Cyklus přednášek a besed byl zaměřen hlavně na děti a mládež do 15 let, přesto tato problematika zaujala převážně starší kyjovské čtenáře a obyvatele města.
Všichni přednášející byli kyjovskými občany nebo v Kyjově dlouhá léta působili a ve svých literárních dílech se vyznali z vřelého vztahu, jak městu Kyjovu, tak i ke svým spolužákům, kamarádům, skautům, významným osobnostem kulturního dění města a hlavně ve vší skromnosti vyjadřovali cit a lásku, porozumění a radost ze setkání s těmi, které mají rádi a mají tímto možnost s nimi zase strávit čas a příjemné chvíle. V rámci projektu se uskutečnily čtyři večery.
První setkání proběhlo 26. 9. 2013 a to s kyjovskou rodačkou Eliškou Vlasákovou spisovatelkou a psycholožkou. Jmenovaná studovala v Kyjově na střední škole, které se tehdy říkalo jedenáctiletka. Po nepřijetí na vysokou školu z důvodu náboženského vyznání se naše mladá Eliška Vlasáková přestěhovala k příbuzným do Brna, kde dostudovala poslední maturitní ročník. Následně studovala psychologii na Filozofické fakultě v Brně. Cesty do Kyjova byly pro ni inspirací a osvěžením. Psaní se autorka věnuje od dětství, kdy si začala psát deník. Jejími hlavními tématy knih jsou vzpomínky na dětství, které prožila v rodném Kyjově se svou maminkou a tetou. Je evangelického vyznání. Autorka v současné době žije v Praze, kde se stýká s mnoha kyjovskými rodáky, kteří tam žijí. V rámci uskutečněného setkání seznámila přítomné se svou literární činností. Vzpomněla na podněty, které ji inspirovaly k vydání knihy Jako sen, Jedním okem a poslední vydané knihy Byla jsem s našima na procházce. Kniha Jedním okem je autobiografická próza kde autorka zachycuje čtyři roky svého života v rodném Kyjově. Tato kniha byla nominována na cenu Magnesia Litera 2008.
V rámci pětadvaceti let provozu knihovny v nové budově a zahájení Týdne knihoven 2013 vystoupila i Doc. PhDr. Jarmila Bednaříková, CSc., česká historička zabývající se dějinami pozdní antiky a raného středověku, či christianizací Evropy. Městská knihovna Kyjov ji v roce 2011 jmenovala garantkou zdejší knihovny. Paní docentka publikovala množství knih a odborných studií, ve kterých se zabývá stěhováním národů, historií Hunů, germánskými státy a sociálními problémy pozdní římské říše. Vystudovala historii, archeologii a klasickou filologii. Pro naši knihovnu si připravila množství pohádek, které napsala a umístila do bezprostředního okolí zdejších Chřibů. Knihovna s paní docentkou dlouhodobě spolupracuje a provádí křty jejích knih v prostorách knihovny. Další její vystoupení se konalo i v knihovně místní části Bohuslavice, kde v rámci tohoto projektu četla své knihy s vánoční tematikou zaměřené na nejmenší posluchače. V roce 2013 obdržela paní Bednaříková z rukou starosty města Mgr. Františka Luka, MPA Cenu města Kyjova za celoživotní pedagogickou, publicistickou, vědeckou činnost a působení v oblasti veřejného života. V roce 2003 získala i Cenu vydavatelství Vyšehrad a v roce 2006 Cenu rektora Masarykovy univerzity za významný tvůrčí čin. Pro nás a pro všechny kyjovjáky je nesmírnou vlastenkou, což je v současném období vzácností.
Večer věnovaný lékaři, folkloristovi a spisovateli panu Janu Pavlíkovi opět patřil mezi lidmi k vyhledávaným. Pan Pavlík působí v Kyjově dlouhodobě nikoliv jen jako spisovatel, ale mnozí jej znají jako lékaře. Jde o iniciativního člověka, který nikdy nesedí s rukama založenýma v klíně. Napsal knihy Jen někdy, Dopisy z Nidri, Svarožicův kůň, Kuželov – horňácká dědina pod křídly větrného mlýna, Mezi dvěma světy a letos vydaná kniha Sága rodu Chlebakupova. Jeho neúnavná činnost je i na poli folklorním a divadelním. Spolupracoval s BROLNem, cimbálovými muzikami Antonína Jančíka a Jury Petrů, založil soubor Zavádka a jako režisér místních ochotníků inscenuje a režíruje hry Františka Kožíka. V uvedený den 22. 10. 2013 mu přišli popřát jeho dva velicí kamarádi spisovatelé, folkloristé, kulturní osobnosti tohoto regionu PaeDr. Jiří Jilík a JUDr. Josef Holcman. Protože pan Pavlík je spolu se svou paní též významný zpěvák a tanečník, měli možnost posluchači večera zaposlouchat se do vyznání k tomuto regionu v lidových písničkách.
Vyvrcholením celého projektu bylo závěrečné setkání, které proběhlo 21. 11. 2013, setkání se spisovatelem, lékařem, výtvarníkem a publicistou MUDr. Jiřím Dunděrou a to při příležitosti jeho významného životního jubilea osmdesáti let, kterého se spisovatel dožil ve velmi dobrém zdraví. Jmenovaný vystudoval Klvaňovo gymnázium, lékařskou fakultu a padesát let pracoval jako internista a gastroenterolog v nemocnici v Kyjově. Pan Dunděra je člověk, který se celý život hluboce zajímá o historii a výtvarné umění. Výrazně ovlivňuje život v Kyjově. Výtvarně tvoří, je skaut a celým svým životem prosazuje nekompromisní, mravní a charakterové postoje. Podporuje stále rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovní a intelektuální schopnosti. Stále je připraven plnit povinnosti k sobě samému, ke spoluobčanům, k vlasti, k přírodě. I proto je velmi oblíben jak mezi mladou generací, tak mezi svými vrstevníky. Náš spisovatel sepsal soubory životních osudů osobností, které mají vztah ke kyjovskému Slovácku, lidí, kteří i za mezních okolností dvacátého století, jež krutě zasáhlo do života národů a tím i každého jednotlivce, dovedli vždy zachovat lidskou důstojnost a nebyli ochotni slevit ze svých ideálů. Ve své knize 33 životů ukazuje a zachycuje příběhy všech našich odbojů, tedy nejen druhého a třetího, ale dokonce i prvního. Pan Dunděra ví, pro koho tuto knihu vydal. „Vždyť jako malý chlapec za heyrichiády přišel o oba své rodiče. Svého otce renomovaného lékaře MUDr. Vladimíra Dunděru a jeho manželku popravené za pomoc parašutistovi Oldřichu Pechalovi.“ Práce a dílo tohoto neúnavného osmdesátníka vyvolalo velký ohlas nejen doma, ale i u krajanů – exulantů v zahraničí. Další kniha, kterou jmenovaný vydal je Hrstka osudů, kam zařadil lidi, kteří v Kyjově nežili, ale do života města výrazně zasáhli. Doktor Dunděra obdržel v roce 2002 Cenu města za rozvoj kultury a v roce 2013 převzal Cenu starosty města za celoživotní zásluhy a přínos v oblasti kulturně společenského dění v Kyjově.
V rámci všech večerů vystoupili kulturní osobnosti města a regionu:
Projekt „Poznávej místa děl kyjovských autorů“ vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR z grantu „Knihovna 21. století“ a byl spolufinancován Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR a regionem 09 – Velká Morava. Záštitu nad všemi večery převzal starosta města Kyjova a ministr pro místní rozvoj ČR Mgr. František Lukl, MPA. V závěru všech večerů proběhlo mnoho blahopřání knihovně za velmi zdařilé večery. Přálo se knihovně také mnoho podobných dalších večerů s nádhernými kyjovjáky, (a že jich je ve městě dost). Zavedená kniha Akce reakce pro posluchače večerů děkuje za úžasné večery a poděkování lidí, že odchází z knihovny naplnění radostí a krásnými zážitky. Tyto akce vyburcovaly kolektiv všech zaměstnanců k další tvořivé práci, které zapracují do některých následujících projektů.
JEŽKOVÁ, Marie. Poznávej místa děl kyjovských autorů. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(1) [cit. 2025-04-04]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/poznavej-mista-del-kyjovskych-autoru
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|