Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2013 » Přednáškový cyklus „Odlišné jazyky – společné dějiny“ v MZK
Dnes je již takřka samozřejmostí, že knihovny vedle svých klasických knihovnických služeb nabízejí svým čtenářům a široké veřejnosti další doplňující program. Knihovny jsou tradičně velmi vhodným místem setkávání pro zájemce o kulturní a vzdělávací pořady. Nejinak je tomu i v MZK v Brně, která poskytuje svůj prostor pro výstavy, přednášky, knižní prezentace, autorská čtení, filmové projekce apod. Významně se na takových aktivitách podílí mj. úsek zahraničních knihoven. Partneři těchto dílčích knihoven (Goethe-Institut, rakouské ministerstvo zahraničních věcí, americká ambasáda, Britská rada) mají zájem o podporování a zviditelňování své kultury a jazyka nejen dotováním knihovního fondu, ale právě i organizováním či podporou kulturně-vzdělávacích akcí.
Jedním z posledních počinů tohoto typu je celoroční projekt „Odlišné jazyky – společné dějiny“ s podtitulem „Cyklus přednášek o Češích a (nejen) Němcích v českých zemích od 19. století do současnosti“. Přednášková řada si klade za cíl poskytnout zájemcům o historii vhled do fungování společnosti na území dnešní České republiky v dobách, kdy jednu z nejvýznamnějších kolektivních identit představovala národnost. Složité vztahy mezi Čechy, Němci a Židy jsou sledovány od počátků moderního nacionalismu v 19. století. Dále se pozornost věnuje nejen meziválečnému Československu, období protektorátu nebo poválečným událostem, ale také vývoji ve 2. polovině 20. století a současnému stavu. Některé přednášky se navíc dotknou i literárních a obecně kulturních témat. Cyklus přednášek je uzpůsoben univerzitnímu semestrálnímu rytmu a je rozdělen do jarní a podzimní části roku 2013, během nichž by se mělo uskutečnit celkem až 24 přednášek. Přednášejícími jsou převážně univerzitní a akademičtí pracovníci z celé České republiky, účastní se ho však pochopitelně i odborníci z Německa, v jednom případě je zastoupen dokonce i historik z USA. Obecenstvo si může vytvořit vlastní představu o stavu vědeckého bádání v oblasti mnohonárodnostní společnosti střední Evropy a při každé přednášce dostane možnost aktivně se zapojit do debaty.
Cyklus se koná díky laskavé finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a Goethe-Institutu v Praze. Mezi další partnery projektu patří sdružení Ackermann-Gemeinde z Německa, Centrum občanského vzdělávání při Masarykově univerzitě v Brně a zcela zásadní organizační podíl má na realizaci přednášek další partner, kterým je občanské sdružení Conditio humana usilující o bližší poznání a nepředpojatou dokumentaci nejnovějších dějin střední Evropy. Předsedou Conditia humana o. s. je švýcarský historik Adrian von Arburg z Historického ústavu FF MU v Brně, jehož přednáška a knižní prezentace k tématu rozchodu Čechů a Němců po roce 1945 vzbudila před dvěma lety v MZK veliký zájem ze strany odborné i laické veřejnosti. Tato přednáška spojená s panelovou diskusí dalších historiků (organizačně připravená dr. Kopřivou z Ústavu germanistiky FF MU) se stala fakticky podnětem k úvahám, jejichž výsledkem je právě realizovaný přednáškový cyklus „Odlišné jazyky – společné dějiny“. Zájem posluchačů se totiž posouval od citlivého tématu poválečných událostí k dalším souvisejícím otázkám, které si zasluhují více samostatného prostoru.
Cyklus byl zahájen 19. února 2013 a do poloviny května tohoto roku by se mělo uskutečnit celkem 13 přednášek, které se konají pravidelně vždy v úterý od 18.00 hodin v konferenčním sále MZK. Podzimní část pak potrvá od října do prosince. Harmonogram jarní části cyklu (tituly přednášek, jména a stručné medailonky přednášejících) včetně audiozáznamů již proběhnutých přednášek je možno najít pod tímto odkazem.
RYBNIKÁŘ, Jan. Přednáškový cyklus „Odlišné jazyky – společné dějiny“ v MZK. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(1) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/prednaskovy-cyklus-odlisne-jazyky-spolecne-dejiny-v-mzk
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|