Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2022 » Přednáškový cyklus zahraničních odborníků v Moravské zemské knihovně
Mezi nezastupitelné funkce knihoven patří i pořádání akcí pro veřejnost, ať už besed či přednášek nebo výstav. Moravská zemská knihovna je v tomto ohledu velmi aktivní, z poslední doby zmiňme např. výstavu ke stému výročí narození Jana Skácela nebo výstavu z cyklu Oči Brna věnovanou moravským letcům RAF s doprovodnou besedou „Splatili jsme dluh?“, která proběhla 23. února. Do této oblasti aktivit knihovny spadá i nový cyklus přednášek francouzských badatelů, chystaný ve spolupráci s institutem CEFRES od dubna tohoto roku.
CEFRES - Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách – byl založen v Praze v roce 1991 a jeho cílem prohloubení vědecké výměny mezi Francií a střední Evropou, která procházela po pádu komunistického režimu mnohými proměnami. Zaměřuje se ve své činnosti zejména na sociologii, politologii a historii a spolupracuje jak s tuzemskými, tak i zahraničními univerzitami a instituty. Spadá pod správu francouzského Ministerstva evropských a zahraničních věcí a je zároveň pracovištěm francouzského národního centra pro vědecký výzkum CNRS. CEFRES sdružuje studenty i badatele a pořádá jak semináře, tak i přednášky a organizuje stipendijní pobyty pro zahraniční badatele u nás.
Dílčím cílem CEFRESU je rovněž navazování kontaktů s lokálními institucemi v zemích Visegrádské čtyřky. V červnu 2021 tak bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi tímto institutem a Moravskou zemskou knihovnou, na dobu tří let. Obě instituce se zavázaly spolupracovat při výzkumu v oblasti historie a knižní kultury a k pořádání společných akcí. Na konec listopadu se např. připravuje dvoudenní konference, chystaná u příležitosti výstavy o osvícenství na Moravě v Moravské zemské knihovně.
Zároveň Moravská zemská knihovna bude zvát do Brna francouzské badatele, kteří pravidelně přijíždějí do CEFRESu na výzkumné pobyty. Prvním pozvaným je antropolog a odborník na původní obyvatele Severní Ameriky Emmanuel Désveaux, který 25. dubna přednese příspěvek From popular imagery to contemporary realities : US and Canadian Native people in historical perspectives. Dále se počítá s návštěvou Luby Jurgensonové, spisovatelky a pedagožky, která přeložila do francouzštiny knihy Varlama Tichonoviče Šalamova o pobytu v gulagu (česky např. kolymské povídky, 1995) nebo Jérôma Heurtauxe, současného ředitele CEFRESu zabývajícího se dějinami moderního Polska. Plánujeme tak vytvořit cyklus pravidelných přednášek, které se budou konat každé dva měsíce a ve kterých se návštěvníci Moravské zemské knihovny mohou seznámit s aktuálními výzkumy z širokého spektra oborů.
STANOVSKÝ, Jaroslav. Přednáškový cyklus zahraničních odborníků v Moravské zemské knihovně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(1) [cit. 2024-10-03]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/prednaskovy-cyklus-zahranicnich-odborniku-v-moravske-zemske-knihovne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|