Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2015 » Představujeme odborné knihovny: Knihovna a archiv Centra experimentálního divadla
Již více než 17 let funguje v Domě pánů z Fanalu Knihovna a archiv Centra experimentálního divadla. Jedná se o unikátní knihovní a archivní fond, který si za dobu své existence vybudoval mezi odbornou veřejností pevné a nezastupitelné místo. V její historii ale nedávno došlo ke změně – zhruba v polovině loňského roku knihovnu po takřka 20 letech opustila Mgr. Alena Rajlichová, která stála u zrodu knihovny a knihovnu mnohdy navzdory nemalým překážkám systematicky vybudovala. Dnešní podoba je tedy především jejím dílem. Pojďme do něho nahlédnout.
Knihovna a archiv jsou těsně propojeny podle původní koncepce Centra experimentálního divadla, které bylo otevřeno v roce 1992. Dle spoluautora koncepce a ředitele CED prof. Petra Oslzlého je hlavní funkcí knihovny a archivu archivovat dokumenty všech uměleckých středisek CED a vytvářet knihovní fond zaměřený především na alternativní divadlo. Knihovna samotná se začala budovat už v roce 1995, slavnostně byla otevřena v prosinci 1997. Její základ tvořily svazky z původní knihovny Divadla Husa na provázku, knihy zakoupené CED v období 1992 – 1995 a publikace darované Velvyslanectvím Spojených států amerických. Později se fond výrazně rozrostl a v tuto chvíli čítá téměř 3 500 svazků především odborné literatury.
Knihovna je určena odborné i laické veřejnosti, z velké většiny studentům odborných škol, ale také odborným badatelům. K dispozici jsou 3 studijní místa a jedno PC. Knihovní fond se skládá z odborné divadelní literatury profilované především na alternativní divadlo a jeho historii a teorii, poskytuje ale také všeobecnou teatrologickou studijní základnu ve formě základních divadelně vědných teoretických publikací, historiografických studií, teatrologických příruček a slovníků. Mimo ně obsahuje přes 500 svazků divadelních her, kolem 200 svazků beletrie (jedná se o literární předlohy, z nichž při tvorbě scénářů tvůrci vycházeli), disponuje rozsáhlým fondem divadelních periodik a také fondem scénářů a programů Divadla Husa na provázku, HaDivadla, Divadla U stolu a dalších uměleckých středisek Centra experimentálního divadla.
Unikátní součást fondu tvoří základní bibliografie divadelní literatury, kompletní řada ročenky Česká divadla, soubor časopisů Scénografie (vše se podařilo získat ve spolupráci s Divadelním ústavem v Praze), nejcennější část knihovny tvoří soubor 15 svazků her nositele Nobelovy ceny Daria Fo (autorem osobně věnovaných), ale také část knihovny Petera Scherhaufera. Fond byl z větší části zakoupen Centrem experimentálního divadla, nachází se v něm ale také velký počet darů od Divadelního oddělení Moravského zemského muzea, Ústavu divadelní a filmové vědy (dnes Katedry divadelních studií) FF MU, ale také darů od jednotlivců – především prof. Petra Oslzlého, prof. Petera Scherhaufera a doc. Dany Kalvodové. Do května loňského roku byla součástí fondu i unikátní pozůstalost po JUDr. Josefu Matějákovi, jenž byl vrchním soudním radou v Brně, která čítala přes 2000 svazků, převážně tvořených dramatickými texty českých i zahraničních autorů, operními librety, a to nejen v češtině, ale i němčině, italštině, angličtině a francouzštině. Tato pozůstalost byla ale z koncepčních důvodů v květnu loňského roku přesunuta do fondu Oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea.
Knihovna Centra experimentálního divadla disponuje jmenným a systematickým katalogem, fond je zároveň zpracován v KP-systému. V současné době je v knihovně zaregistrováno téměř 400 čtenářů. Knihovna je členem Mezinárodní organizace divadelních knihoven a muzeí SIBMAS. Mezi nejvýraznější specifika knihovny patří její propojení s archivem Centra experimentálního divadla. Archiv CED v tuto chvíli shromáždil materiál k více než 400 inscenacím a nespočet dalších akcí divadel, jež jsou součástí instituce CED (Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo U stolu, Projekt CED, Studio Dům aj.). Jedná se především o divadelní scénáře, programy, fotografie, notové záznamy, plakáty a výstřižky k činnosti těchto divadel a jejich domácím i zahraničním zájezdům. Součástí archivu je také rozsáhlá videotéka. Mezi návštěvníky archivu patří z velké většiny studenti divadelních oborů z celé republiky, vědecká badatelská obec, ale také zahraniční badatelé (Francie, Itálie, USA, Polsko, Rakousko).
Směřování knihovny a její fungování se po odchodu Mgr. A. Rajlichové nemění, přesto se již za uplynulý rok odehrálo několik změn. První z významných událostí bude nadcházející přechod z KP-systému na nový systém Verbis, jehož součástí má být i webový katalog (jehož pořízení nám umožnila dotace VISK Ministerstva kultury), jinými slovy zpřístupnění katalogu knihovny širšímu počtu čtenářů. Dostupnost soupisu fondu knihovny a její větší sepětí s dalšími informačními systémy veřejných knihoven umožní lepší uživatelský komfort a efektivnější zapojení naší knihovny do dalších projektů v blízké budoucnosti. Obdobným způsobem bychom chtěli postupně umožnit badatelům nahlédnout do databáze archivní dokumentace. Druhou změnou je odinstalování minigalerie výtvarných děl umělců Sdružení Q (jehož kolektivním členem Divadlo Husa na provázku od vzniku sdružení je). Místa po grafikách a dalších výtvarných instalacích zaujala díla současných výtvarníků spojených s Centrem experimentálního divadla – Josefa Bubeníka a Karla Gregora. Knihovna je otevřena pro veřejnost v pondělí od 9 do 12 hodin, ve středu od 12 do 15 hodin a v pátek od 8 do 12 hodin.
KVAPILOVÁ, Marie. Představujeme odborné knihovny: Knihovna a archiv Centra experimentálního divadla. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(2) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/predstavujeme-odborne-knihovny-knihovna-archiv-centra-experimentalniho-divadla
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|