Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2015 » Představujeme odborné knihovny: Knihovna Moravské galerie v Brně a její současnost
Knihovna Moravské galerie patří mezi přední české a moravské knihovny orientované na uměleckohistorickou literaturu, jejíž počátky jsou spjaty se vznikem Moravského průmyslového muzea v Brně v roce 1873. Jako veřejná knihovna začala sloužit o deset let později v prostorách nově postavené budovy muzea na dnešní Husově ulici. Ve shodě s programem tehdejšího uměleckoprůmyslového hnutí se knihovna podílela na vzdělávacím poslání muzejních institucí a to vytvářením knihovního fondu profilovaného zejména na literaturu a časopisy o uměleckém řemesle, umění, architektuře, památkách a historii.
Současná knihovna Moravské galerie, od roku 1997 umístěná v prostorách Pražákova paláce, prošla dlouholetým vývojem, který byl ovlivněn činností významných osobností zejména ředitelů muzea Julia Leischinga na přelomu 19. a 20. století a Václava Richtera ve dvacátých a třicátých letech 20. století. V roce 1961 došlo sjednocením Uměleckoprůmyslového muzea (Moravského průmyslového muzea) s obrazárnou Moravského zemského muzea ke vzniku Moravské galerie v Brně. Tímto sloučením se stala knihovna obrazárny součástí knihovny Moravské galerie a dále fungovala jako příručková knihovna pro pracovníky oddělení volného umění.
Z předchozí velmi stručné historie knihovny lze odvodit, jak rozsáhlé fondy uměleckohistorické literatury knihovna Moravské galerie ve svých depozitářích uchovává a následně zprostředkovává odborné i laické veřejnosti. Knihovnické činnosti se vyvíjely za těch více jak 140 let v souladu s tendencemi v oblasti knihovnictví. Lístkové katalogy se začaly v 90. letech 20. století postupně nahrazovat elektronickým katalogem a klasické půjčování knih je sice stále důležitá aktivita, ale v současné době se fungování knihovny a služeb přesouvá především do virtuálního prostředí internetu.
Rozvíjet činnost knihovny a zabezpečovat její fungování pro budoucí léta tak, abychom byli schopni kooperovat s ostatními knihovnami a zároveň i poskytovat kvalitní služby našim uživatelům, se daří zejména díky čerpání prostředků z dotačních programů VISK Ministerstva kultury. Např. minulý rok jsme pořídili z dotace projektu VISK 3 ICEKNI nový webový katalog Portaro a elektronický katalog VERBIS. Katalog Portaro nám pomáhá zatraktivnit služby a díky možnosti vkládání naskenovaných obálek a obsahů poskytuje uživatelům více potřebných informací. Jedním z našich hlavních úkolů je pokračování v retrokatalogizaci knižního fondu. Projektu retrokatalogizace jsme se začali věnovat v roce 2007 díky dotačnímu programu VISK 5 Retrokon a počítáme s ním i v následujících letech. Knižní fond zahrnuje více jak 130 000 knihovních jednotek a dnes už můžeme říct, že se blížíme k situaci, kdy bude většina fondu zpřístupněna v elektronickém katalogu.
V oblasti digitalizace se snažíme vytvářet vlastní digitální knihovnu. Z programu VISK 7 Kramerius jsme získali v roce 2013 dotaci na digitalizaci nejstarších katalogů brněnských výstav z let 1888-1928. Digitalizace katalogů není první náš počin v této oblasti. V roce 2004 jsme rovněž ze stejného programu reformátovali muzejní časopis Mitteilungen des Mährischen Gewerbe-Museums. Další významnou složkou činnosti knihovny je několikaletá spolupráce na vytváření oborové brány ART. Spolu s dalšími knihovnami zaměřující se na uměleckohistorickou literaturu jsme už několik let úspěšní v čerpání dotací z programu VISK 8/B Jednotná informační brána. V roce 2012 jsme začali zavádět v knihovním fondu systém čárových kódů. Výsledky této činnosti se sice projeví až za nějaký čas, ale už v současné době nám využívání čárových kódů pomáhá ve výpůjční službě a částečně v pravidelných revizích fondu, které provádíme kontinuálně každý rok.
V knihovně Moravské galerie jsou uloženy dvě knižní sbírky – Sbírka rukopisů a starých tisků a Sbírka bibliofilií a umělecké knižní vazby. V současné době se provádí jejich digitalizace v souladu s digitalizací všech sbírek Moravské galerie. Během tohoto roku bychom měli mít digitalizované předměty ve sbírkovém programu DEMUS. Digitalizaci knižních vazeb a vybraných částí knih provádíme díky dobrovolníkům a vlastními silami.
Kromě rozvíjení odborných knihovnických činností a služeb jsme se zaměřili na aktivity spojené s revitalizací prostoru studovny. Tento záměr, jehož prostřednictvím jsme chtěli zvýšit zájem veřejnosti o knihovnu, se nám podařilo zrealizovat v roce 2013. Ve studovně jsme vytvořili studijní část s příručkovou knihovnou a nabídkou knižních novinek rozšířenou téměř o tisíc svazků knih. Další část prostoru studovny je určena pro konání menších výstav tematicky zaměřených na knižní kulturu. Už druhým rokem zde úspěšně probíhá repríza výstavy Nejkrásnější české knihy, prezentace knižních sbírek knihovny a prací současných českých uměleckých knihařů (např. Elišky Čabalové). Variabilní prostor nově přestavěné studovny nám také umožňuje pořádat přednášky a vytvořené posezení u nejnovějších čísel novin a časopisů může zpříjemnit návštěvu knihovny i galerie.
Díky těmto změnám jsme zaznamenali vzestupnou tendenci zájmu o knihovnu a doufáme, že se nám i nadále bude dařit získávat nové čtenáře a zájemce o knihy a dění kolem nich.
Odkazy:
on-line katalog:http://tinweb.moravska-galerie.cz
MATĚJOVÁ, Judita. Představujeme odborné knihovny: Knihovna Moravské galerie v Brně a její současnost. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/predstavujeme-odborne-knihovny-knihovna-moravske-galerie-v-brne-jeji-soucasnost
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|