Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2012 » Představujeme vysokoškolské knihovny: Knihovna univerzitního kampusu MU
V září 2012 uplyne pět let od otevření Knihovny univerzitního kampusu (KUK), která se v univerzitním kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích stala útočištěm informací chtivých studentů, učitelů a vědců z fakult a vědeckých institucí, sídlících v této lokalitě. Obsluhovaná komunita zde aktuálně dosahuje téměř deseti tisíc uživatelů, konkrétně to bylo v průběhu loňského roku 9 244 řádně registrovaných uživatelů. Knihovna spravuje více než 207 tisíc svazků, z toho 54 tisíc ve volných výběrech. Předpláceno je téměř 60 velkých elektronických zdrojů a stovky dalších periodik a elektronických knih jsou předpláceny separátně, či v konsorciích s dalšími institucemi.
Pro představu o provozních parametrech připomenu výstupy z knihovního systému ALEPH pro statistiku r. 2011: 115 133 registrovaných absenčních výpůjček, 9 323 nově zpracovaných přírůstků, 1 919 výpůjček MVS v rámci státu, z toho převahu 1 418 výpůjček do jiných knihoven. Návštěvnost přesáhla 228 000 vstupů, což představuje při 211 otevřených dnech v loňském roce průměr 1080 vstupů denně. V knihovním katalogu jsou nově zpracovány i elektronické knihy, které trvale vlastníme. V r. 2010 se knihovna podílela na projektu Fondu rozvoje vysokých škol „Zpřístupnění obtížně dostupných dokumentů prostřednictvím elektronické prezenční výpůjčky na Masarykově univerzitě“, který pomáhá řešit nedostatek studijní literatury v mezích autorského zákona. Vznikla nová služba nazývaná „e-prezenčka“, kdy si uživatel v prostoru knihovny může na knihovním PC číst oskenovaný nedostupný titul. Následně může požádat i o jeho papírovou kopii. V tomto systému je konkrétně z fondu KUK vloženo více než 800 obtížně dostupných titulů. Nově bylo v KUK navrženo i nové rozhraní pro vyhledávání v e-prezenčkách podle oborových signatur. Více k tomuto systému naleznete na stránce: http://www.ukb.muni.cz/kuk/?page=9. Projekt e-prezenčka dobře zapadá do úsilí KUK nabízet uživatelům co nejširší spektrum služeb a přizpůsobit se jejich potřebám. Vzhledem k poptávce a následné nabídce elektronických zdrojů, k potřebě připravovat kvalitní podklady pro psaní závěrečných prací, včetně citací, knihovna se od počátku své existence vedle běžných informačně-knihovnických služeb aktivně zaměřila právě na podporu uživatelů a úspěšně rozvíjí informační vzdělávání. V průběhu akademického roku je to pestrá nabídka školení, kurzů a lekcí. Ty jsou zaměřené na osvojení teoretických znalostí a praktických dovedností při vyhledávání a zpracování odborných informací, k problematice plagiátorství, citování a orientování se v hodnocení vědecké kvality odborných časopisů i jednotlivých autorů. Od r. 2008 je vzdělávání poskytováno i formou e-learningových kurzů Informační výchova pro studenty Lékařské fakulty (LF), od r. 2011 pro studenty Fakulty Sportovních studií, dále i pro zahraniční studenty „Information Literacy“ a pro doktorandy LF klasická výuka „Získávání vědeckých informací“. V r. 2011 to bylo 67 lekcí výuky pro 361 studentů, kteří v těchto předmětech získali i kreditové ohodnocení. Nově probíhá anketa k tvorbě předmětu „Informační výchova 2“ (prozatímní název), který by zahrnoval témata jako bezpečnost na internetu, techniky učení, nástroje na tvorbu dotazníků apod.
Na základě zájmu uživatelů jsou 2x ročně zařazovány další specializované kurzy KUK, které se zaměřují na speciální témata, např. Hodnocení kvality odborných časopisů a publikační činnosti autora (Impact factor, SNIP, SJR, h-index), Jak správně citovat při psaní odborného textu a nedopustit se plagiátorství (pravidla citování a tvorby bibliografických citací), Jak efektivně vytvářet soupis literatury pro různé vydavatele I. – EndNoteWeb a II. – Zotero (seznámení s aplikacemi umožňujícími vkládaní citačních údajů do textu), Tipy a rady k psaní článku do odborného časopisu (základní pravidla struktury odborného článku a procesu jeho publikování). Pro tyto kurzy i pro denní provoz vytvořili zaměstnanci KUK s pomocí Servisního střediska MU řadu interaktivních výukových materiálů, které jsou k dispozici i na webu KUK. V únoru 2009 z některých tutoriálů vznikla elektronická publikace Průvodce elektronickými databázemi LF a PřF a v r. 2010 e-publikace Publikace Metodika tvorby bibliografických citací, která obsahuje interaktivní tutoriály s návody jak citovat podle nejčastěji užívaných citačních stylů, seznámí s pravidly citační a publikační etiky (včetně problematiky plagiátorství). První vydání této publikace bylo oceněno Cenou konference INFORUM 2011 za výrazný informační počin. Nejnovější produkce KUK e-publikace Pravidla psaní odborného článku shrnuje základní doporučení a pravidla pro psaní odborného článku, která by měli potenciální autoři dodržovat, aby minimalizovali riziko nepřijetí článku. Kvalitní uživatelské návody, někdy i poměrně netradiční formy (komiks, typ starých reklam) jsou připraveny i pro základní činnosti (kopírování, výpůjčky) viz magazín INFO – Poprvé v knihovně http://issuu.com/kratec/docs/info_kuk?viewMode=magazine&mode=embed nebo OPICE – online poradna k citování a databázím. Vzhledem k tomu, že knihovna slouží více pánům: několika fakultám a nově i vědeckému centru Středoevropského technologického institutu CEITEC, jsou pro nás podněty od uživatelů velmi cenné a přizpůsobujeme jim nabízené aktivity. Knihovna nově založila i svůj profil na Facebooku.
Uskutečnili jsme opětovně Průzkum spokojenosti uživatelů v KUK, kdy okruhy zkoumání zahrnovaly základní služby knihovny, strukturu, typologii a nabídku zdrojů, spokojenost s obsluhujícím personálem a vzdělávací aktivity knihovny. Doplňkově byly položeny otázky na dispozici a orientaci v prostoru a pohodu uživatele. Dotazník vyplnilo 1072 respondentů, převažující většinu respondentů (94 %) tvořili studenti PřF, FSpS a zejména LF. Bez rozdílu fakultní příslušnosti odpověděla většina dotázaných (77 %), že využívá služby knihovny pravidelně. V hodnocení kvality poskytovaných služeb převažovalo kladné hodnocení, což je pro zaměstnance motivující. Bez motivovaných a kreativních zaměstnanců nemůže být žádná instituce dlouhodobě úspěšná. Zaměstnancům a jejich vzdělávání je věnována velká pozornost, kromě interního vzdělávání a kvalitního zázemí provozních informací v intranetu se zúčastňují vybraných kurzů, školení a konferencí externích subjektů (Národní knihovna, Národní technická knihovna, Moravská zemská knihovna, KISK FF MU) a také je každoročně umožněno několik studijních pobytů v zahraničí buď s využitím stipendijních programů ERASMUS nebo z rozpočtu knihovny.
Vzdělávání zaměstnanců je evidováno, neboť je součástí benchmarkingového měření výkonu v benchmarkingovém systému BIX (Bibliotheksindex), jehož se KUK jako první a dosud jediná česká knihovna zúčastňuje. V celkovém hodnocení se KUK umístila na v r. 2010 na 11. místě a v r. 2011 dokonce na 4. místě a obdržela plaketu kvality TOP5 v kategorii univerzitních knihoven. Aktuálně jsou připravována data do měření r. 2012. Metrika knihovny také posloužila při přípravě projektu do evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, kdy byla v ose 3 vyhlášena výzva „Vybavení odborných vědeckých a oborových knihoven“. Projekt „MEDINFO“ informační zdroje pro medicínu a příbuzné obory“ je zaměřen na získání zdrojů pro vědecko-výzkumné aktivity lékařských, biochemických a chemických oborů MU a v části konsorciální i pro dalších sedm univerzit a mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC Fakultní nemocnice U svaté Anny.
Osobního ocenění za kvalitní práci v oboru se dočkala i vedoucí knihovny Mgr. Zdeňka Dohnálková, která se stala nositelkou Čestné medaile Zdeňka Václava Tobolky, udělované za významný přínos pro rozvoj českého knihovnictví. Ocenění udělují Sdružení knihoven ČR a Nadace knihoven.
Knihovna tedy po téměř pětiletém působení v novém prostoru dokázala stabilizovat své služby, úzce spolupracuje se svými uživateli a je dobrou poskytovatelkou služeb, přes potíže a problémy spojené s užíváním nové budovy knihovny, které přetrvávají.
DOHNÁLKOVÁ, Zdeňka. Představujeme vysokoškolské knihovny: Knihovna univerzitního kampusu MU. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(1) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/predstavujeme-vysokoskolske-knihovny-knihovna-univerzitniho-kampusu-mu
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|