Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2012 » Představujeme vysokoškolské knihovny: Studijní a informační středisko – Univerzitní knihovna Veterinární a farmaceutické univerzity Brno
Dne 8. března 2012 byla slavnostně otevřena nová dominanta Veterinární a farmaceutické univerzity Brno – Studijní a informační centrum. Budova poskytuje studentům zázemí pro samostudium v areálu univerzity na úrovni odpovídající evropským univerzitám; rovněž bylo dosaženo zvýšení standardu v přístupu studentů VFU Brno k informacím o studiu a vyřizování jejich studijní agendy. Studijní a informační centrum poskytuje studentům dostatečný prostor pro trávení času mezi přednáškami a případně praktickou výukou.
Moderní čtyřpatrová převážně prosklená budova je zasazena mezi vzrostlé stromy. Užitková plocha činí přes 6 900 m², z toho Studijní a informační středisko – Univerzitní knihovna disponuje 1 000 m².
V suterénu je umístěn univerzitní archiv, v němž jsou uloženy archiválie až do roku 1918, tedy roku založení Vysoké školy zvěrolékařské.
První podlaží slouží studentským aktivitám, v otevírací době knihovny je přístupna i počítačová místnost se 47 počítači a dalšími místy s možností připojení notebooků. Druhou multifunkční místnost studenti využívají k různým akcím (např. zkoušky divadelního kroužku).
V 2. n. p. se nacházejí děkanáty a studijní oddělení všech tří fakult: Fakulty veterinárního lékařství, Fakulty veterinární hygieny a ekologie a Farmaceutické fakulty. V 3. n. p. je umístěn depozitář knihovny s mobilními regály, místnost se sterilizačním přístrojem pro péči o archivní materiály, dokumenty Univerzitní knihovny a sbírky Ústavu cizích jazyků a dějin veterinární medicíny. Celou budovu zastřešuje Univerzitní knihovna ve 4. n. p. v nejklidnější části objektu, kde mohou uživatelé studovat při pohledu do korun stromů.
V únoru 2012 jsme knihovnu přestěhovali do nově postavené budovy SIC. Knihovna byla uživatelům zpřístupněna hned druhý den po slavnostním otevření. Díky architektonickému řešení typu open space, získává návštěvník ihned po vstupu přes turniket přehled o veškerém volně nabízeném fondu, přístrojovém vybavení knihovny a je přirozeně naveden k výpůjčnímu pultu. Výpůjční pult je obsluhován dvěma knihovníky, čtenáři mohou také využít samoobslužný selfcheck. V prostoru volného výběru periodik se nachází infobod se stálou obsluhou, která zajišťuje běžné bibliografické a informační služby. Návštěvníci mohou využít 124 studijních míst vybavených elektrickými a síťovými zásuvkami pro připojení notebooků a využít WiFi, přístupnou v celé budově; pro práci na počítači, pro pořádání školení a seminářů je určena počítačová studovna. Studenti si oblíbili sedm studijních kójí pro individuální studium a čtyři různě velké studovny pro skupinové studium a týmovou práci. V individuálních kójích a počítačové učebně je celkem 31 nových počítačů. Knihovna nabízí možnost kopírování, tisku a skenování na dvou multifunkčních strojích, k nim je nově k dispozici mincovní automat na dobíjení karet. Skenovat objemnější dokumenty lze na knižním skeneru šetrnému k vazbě.
Univerzitní knihovna Veterinární a farmaceutické univerzity Brno je součástí Studijního a informačního střediska, jež dále zahrnuje redakci impaktovaného vědeckého časopisu Acta veterinaria Brno. Vedle Univerzitní knihovny se na VFU Brno nachází 35 dílčích knihoven ústavů a klinik. Ve studijním a informačním středisku pracuje deset zaměstnanců: vedoucí SIS PhDr. Jana Slámová, pověřená správou celé budovy SIC, sekretářka SIS, systémový knihovník, dvě knihovnice-bibliografky a tři další knihovníci ve výpůjčním oddělení a oddělení periodik a dále dvě redaktorky časopisu Acta veterinaria Brno. Mimo běžné služby zajišťuje SIS administraci spojenou s elektronickým vydáváním skript a přidělováním ISBN pro všechny publikace vydávané VFU Brno. Pracovnice SIS je také univerzitním správcem sběru dat do RIV.
Své služby Univerzitní knihovna poskytuje zejména studentům a zaměstnancům VFU Brno. Knihovnu ovšem navštěvují také studenti Univerzity třetího věku a odborná veřejnost. Počet čtenářů Univerzitní knihovny se blíží dvěma tisícům. Knihovnu využívá velké množství zahraničních studentů, čemuž Univerzitní knihovna přizpůsobila své služby a také svůj fond.
Fond Univerzitní knihovny čítá na 93 000 svazků. Přesně je ve volném výběru Univerzitní knihovny umístěno 20 234 svazků knih a vázaných ročníků periodik. Obsahově dokumenty zahrnují především oblast veterinární medicíny, veterinární hygieny, ekologie, welfare, chovatelství, potravinářství, farmacie a farmakologie. Knihy jsou řazeny dle vlastní systematiky, jež byla vytvořena s přihlédnutím k charakteristikám výuky na VFU Brno a částečně se opírá o metodu konspektu. Ve staré budově byly dokumenty rozčleněny podle druhu dokumentů a velmi komplikovaného systematického třídění. Stěhování tedy předcházelo náročné přesignování a přelokování knih. Současné uspořádání vede studenty k využívání i jiných druhů dokumentů než jsou skripta. Díky novým prostorám a sloučení studoven a fondu je větší zájem o periodika i zahraniční literaturu.
Univerzitní knihovna odebírá 246 tištěných a umožňuje přístup do 9 000 elektronických titulů periodik. Periodika do roku 1993 jsou uložená v depozitu knihovny. Od roku 1994 jsou vyvázané ročníky k dispozici uživatelům přímo ve studovně ve volném výběru. Poslední čísla dvou aktuálních ročníků jsou vystavena volně k nahlédnutí, půjčují se jen prezenčně. K dispozici je i denní tisk.
SIS zajišťuje přístup k řadě online databází: mezi multioborové patří např. Scopus, EBSCO, Science Direct, Wiley Online Library, Springer Link. Zcela nejvyužívanější je Web of Knowledge. Oborové databáze kopírují obory studované na VFU Brno: pro oblast veterinární medicíny mohou uživatelé vyhledávat v Zoological Record, CAB Abstracts, z dalších oborů jmenujme například chemii, zastoupenou databázemi American Chemical Society, Royal Society of Chemistry Journals, Reaxys, SciFinder. Elektronické informační zdroje jsou přístupné ze všech počítačů VFU Brno a z Kounicových kolejí. K podstatné části elektronických zdrojů je zajištěn vzdálený přístup přes EZ Proxy. V poslední době narůstá počet pořizovaných e-knih a Ústřední knihovna se proto chystá zařadit do svých služeb půjčování tabletů (jako alternativu ke klasickým čtečkám e-knih). Tablety byly nakoupeny s ohledem na specifika naprosté většiny naší e-literatury: její důležitou složkou bývají barevné ilustrace nebo fotografie, s nimiž si současné čtečky neporadí.
Knihovna poskytuje prostřednictvím MVS své dokumenty žadatelům z ostatních knihoven a stejně tak v opačném směru zprostředkovává dokumenty vlastním uživatelům. Svým uživatelům poskytujeme rešeršní a bibliografické služby a také se věnujeme informačně vzdělávacím aktivitám. Na začátku akademického roku organizujeme Infolekce – hodinové seznámení se základními službami knihovny. V rámci předmětu Bakalářská práce pro studenty 2. ročníku bakalářského studijního programu FVHE zajišťujeme přednášku, v níž seznamujeme studenty s přístupem do databází licencovaných na VFU Brno, rešeršní strategií a informační etikou. Obdobná přednáška je realizována i v předmětu Metodologie vědecké práce, ve 3. ročníku magisterského studijního programu. Pro posluchače anglického studijního programu a studenty na studijním pobytu SIS organizuje školení v angličtině. Dále SIS pořádá skupinová nebo individuální školení pro zaměstnance a studenty DSP.
SIS se od roku 2007 věnuje retrokatalogizaci fondů dílčích knihoven a klinik (vlastní fond ÚK je zkatalogizován kompletně). K tomu využíváme dotace podprogramu VISK 5 RETROKON. V roce 2012 bude retrokatalogizace završena, a tak bude veřejnosti v plném rozsahu zpřístupněn fond, jenž svým tematickým zaměřením, uceleností a rozsahem představuje v ČR unikátní sbírku literatury z oblastí veterinární medicíny, farmacie a hygieny.
Stěhování Univerzitní knihovny bylo velmi náročné. Původní budova knihovny procházela rekonstrukcí od léta 2011, proto byl provoz knihovny značně omezen. Většina fondu byla uložena do 1300 banánových beden a přestěhována do meziskladu. Bedny byly popsány, místa označena a podařilo se: žádná bedna se neztratila a volně přístupný fond jsme poskládali podle nové systematiky sloučením fondů tří studoven.
V nové budově je dostatečný prostor pro další růst knihovního fondu. Počet studijních míst vzrostl o 100. Toho všeho si ceníme, stejně jako moderního prostoru v knihovně i světlých kanceláří. Všechny tyto změny napomohly ke zvýšení prestiže knihovny.
Obrovský kus práce máme za sebou, ale už teď plánujeme další činnosti. Ke konci roku 2012 by měla být ukončena retrokatalogizace fondu Univerzitní knihovny. Knihovna zařadí do svých služeb půjčování tabletů, připravuje se rozšíření využití RFID technologie, chystá se nový web. Nové prostory využijeme k pořádání informačně vzdělávacích aktivit, výstav apod.
Na úplný závěr mi dovolte pozvat Vás k prohlídce naší nové budovy SIC, která se již krátce po svém otevření stala oblíbeným místem pro studium, setkávání či relaxaci pro studenty i ostatní návštěvníky, prostě opravdovým, živoucím srdcem univerzity. Těšíme se na Vás a rádi Vás provedeme.
SLÁMOVÁ, Jana, UHRÍN, Tibor. Představujeme vysokoškolské knihovny: Studijní a informační středisko – Univerzitní knihovna Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2012, 26(2) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/predstavujeme-vysokoskolske-knihovny-studijni-informacni-stredisko-univerzitni-knihovna-veter
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|