Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2023 » Příprava vzdělávacích lekcí s pomocí AI
Zveřejnění několika nástrojů AI (artificial intelligence) k běžnému užití způsobilo v posledních měsících rozruch, nadšení, ale také obavy v některých profesích, které se dosud automatizace neobávaly. V tomto textu se podělíme o dostupné metodické materiály i vlastní zkušenosti s využitím nástroje ChatGPT jako pomůcky pro tvorbu výukových lekcí (nejen) k tématu mediální gramotnosti. Doporučíme, jak dostat z AI co nejefektivnější podklady, ale také na co si dát pozor.
Generativní umělá inteligence je druh umělé inteligence, který je schopen vytvářet nový obsah, jako je text, obrázky nebo zvuk, na základě vzorů a dat, které se naučila. To znamená, že může vytvářet něco nového a kreativního podle toho, co se naučila ze stávajících informací, aniž by byla explicitně programována k určitému výstupu.
Mezi aktuálně nejznámější a nejpoužívanější patří:
Prompt je návod, zadání či vstupní text, který se zadává modelu (např. GPT), aby generoval odpovídající výstup. Abychom dostali z generativní umělé inteligence výstup, který se blíží našim představám, nabízíme několik tipů, jak zadávat prompt:
Nyní si jeden z nástrojů generativní umělé inteligence rozebereme – představíme, co ChatGPT umí dobře, kde nevyniká, jaká jsou rizika a negativa využívání.
V čem je ChatGPT dobrý? Jednou z jeho největších předností je schopnost (pře)formulovat text, např. napsat anotaci, formulovat zadání, přizpůsobit text cílové skupině či změnit styl. Také umí navrhnout členění či plán výuky (včetně časového plánu jednotlivých aktivit), rozvrhnout témata nebo vymyslet zadání úkolů. Může vám pomoci s přípravou textu na zadané téma a poskytnout úvod do nějakého tématu (pokud je to něco, co zná).
V čem je ChatGPT slabší, je kreativita, postrádá „přemýšlení“ – nechápe dobře souvislosti, neopraví a nedoplní chybně formulované či neúplné zadání. Neumí dobře zhodnotit relevanci a vztah jednotlivých jevů, i když je v textu dokáže jednotlivě identifikovat. Nové věci tvoří mechanicky skládáním, ale nedokáže posoudit, jestli k sobě jednotlivé složky ladí.
Mezi rizika a negativa tohoto nástroje určitě patří to, že nemá všechny znalosti, přestože se tak navenek tváří. A co neví, to si zkrátka vymyslí. Stále častěji sice v případě neznalosti upozorňuje na svá omezení, ale nechá se také snadno zmanipulovat, aby překročil své bariéry znalostní i etické.
Zrychlení práce. ChatGPT nebude přemýšlet za vás, ale dokáže nahazovat nápady a psát texty mnohem rychleji než člověk. Formuluje snadno pochopitelné texty.
Návrh a rozvržení lekce. Nechte si vytvořit plán a strukturu lekce, ale vždy zhodnoťte, co dává smysl, co využijete a co ne. Využijte ChatGPT pro generování různých nápadů a podnětů.
Naučte se psát efektivní prompty. Nemusíte se spokojit s prvním výstupem, ale doptávejte se na detaily, žádejte opravy či upřesnění a rozvedení textu.
Změna stylu/formulací. Připravte různé formy a stylizace stejného sdělení, v mediální gramotnosti např. seriózní noviny, bulvár, odborný text, příspěvek na soc. sítě.
Vytažení klíčových informací z textu nebo identifikace argumentačních faulů a klamů. Ale pozor, i v textu, kde žádné takové jevy nejsou, se bude snažit něco najít a bude si vymýšlet!
Využití umělé inteligence, jako je ChatGPT, při přípravě vzdělávacích lekcí nabízí nekonečné možnosti. Měli bychom tuto technologii používat jako nástroj pro zvýšení efektivity práce, ale zároveň udržovat osobní interakci s účastníky lekcí. Dodržování etických zásad a průběžné zdokonalování dovedností jsou klíčové prvky úspěšného využití AI ve vzdělávání i dalších oborech lidské činnosti.
Poznámka - dílčí části textu byly vytvořeny za pomocí ChatGPT.
MRÁZOVÁ, Michaela; MARUŠ, Jakub. Příprava vzdělávacích lekcí s pomocí AI. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(4) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/priprava-vzdelavacich-lekci-s-pomoci-ai
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|