Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2021 » Projekt Antonín Rejcha vizionář, čili Reicha visionnaire 1770-2020 a zapojení Moravské zemské knihovny
Moravská zemská knihovna se v roce 2020 stala partnerem projektu Reicha visionnaire 1770-2020, jehož cílem je připomenutí 250 let od narození Antonína Rejchy, který byl dozajista nejúspěšnějším hudebníkem českého původu působícím ve Francii. Události spjaté s tímto projektem pokračují i v prvních měsících roku 2021.
Antonín Rejcha (1770-1836) se narodil v rodině pražského pekaře, o otce však záhy přišel a první hudební vzdělání získal až u svého strýce v německém Wallersteinu a později v Bonnu, kam v 11 letech odjel. V Bonnu se spřátelil se svým vrstevníkem Ludwigem van Beethovenem, s nímž se také společně zapsal na tamní univerzitu. Oba mladí hudebníci plní revolučních nápadů si byli velmi blízcí, stýkali se ještě i později, když pobývali ve Vídni. Rejchova životní dráha vedla přes několik tehdejších kulturních center, od Bonnu, přes Hamburk, Vídeň, Lipsko až do Paříže, kde definitivně zakotvil v roce 1808. Celoživotně se zajímal o hudební teorii a jeho nejrevolučnější myšlenky jsou v této oblasti spjaty s pojetím fugy, kterou chtěl modernizovat a přiblížit vývoji soudobé skladby. Věnoval se dlouhodobě výuce budoucích skladatelů, od roku 1818 také na pařížské konzervatoři, a k těmto účelům sestavil několik obsáhlých učebnic, jež se staly učebním materiálem pro několik generací skladatelů, a to nejen ve Francii. Učebnice byly totiž záhy po svém vydání přeloženy do němčiny a částečně také do italštiny. Počet Rejchových žáků se tak rozšiřuje i o ty nepřímé, kteří se vzdělávali z jeho učebnic; mezi ně lze počítat například i Bedřicha Smetanu.
Kromě Rejchova odkazu hudebně teoretického a pedagogického, který mu zaslouženě přisoudil místo v dějinách hudby, nelze opomíjet ani jeho odkaz hudební. I ve svých skladbách, které jsou na pomezí klasicismu a romantismu, se ukazuje jako pravý vizionář, ať už použitím neobvyklých harmonických postupů či invenční instrumentací. Až v posledních desetiletích, či spíše v posledních letech stoupá zájem o lepší poznání Rejchy jako skladatele a tím i jeho plné docenění. Sám se o šíření svých kompozic příliš nezajímal a mnohé z nich zůstaly bez známého provedení pouze v rukopisné podobě. Nově identifikované prameny v rozsáhlém fondu Rejchových rukopisů, který se dochoval v pozůstalosti jeho dcery a je v současné době uložen v Národní knihovně v Paříži, vedly k myšlence připomenout Antonína Rejchu ve všech aspektech jeho odkazu v roce 250. výročí jeho narození a zviditelnit tak tohoto neprávem opomíjeného Beethovenova vrstevníka.
Pod vedením Francouzské národní knihovny (BnF), francouzské asociace aCROSS (arts Recherche, Création, Outils, Savoirs, Synesthésies) a pod záštitou Velvyslanectví České republiky ve Francii vznikl česko-francouzský projekt Reicha visionnaire 1770-2020 sdružující vědecko-výzkumné a konzervační instituce v obou zemích. Projekt byl zahájen jednodenní konferencí Reicha visionnaire I 4. února 2020, kterou uspořádaly Francouzská národní knihovna, Laboratoř LISAA univerzity Gustava Eiffela a Velvyslanectví České republiky ve Francii a na níž vystoupili muzikologové z Francie, České republiky, Německa a Anglie a přednesli referáty k různým aspektům Rejchova novátorství. Zároveň byly také představeny nové objevy v Rejchově fondu v BnF. Konference byla nahrána a videa jednotlivých referátů jsou dostupná na stránkách Francouzské národní knihovny.
Konference byla završena koncertem ansámblu Le Concert de la Loge, který přednesl nově objevenou salónní symfonii Antonína Rejchy. Koncertní turné partnerských ansámblů projektu, zmíněného francouzského uskupení Le Concert de la Loge a českého Rejchova kvarteta, plánovaná ve Francii a České republice během roku 2020 se v důsledku protiepidemických opatření mohla uskutečnit jen velmi omezeně. Odborné setkání a akce pro veřejnost připravované v České republice na podzim 2020 byly přesunuty do začátku roku 2021 a vytvořeny v online prostředí.
U příležitosti narozenin Antonína Rejchy 26. února otevřela Moravská zemská knihovna online výstavu Antonín Rejcha znovunalezený a symbolicky tak završila výroční rok. Výstava vznikla v rámci partneriátu mezi MZK a Francouzskou národní knihovnou a v devíti tematických blocích přibližuje hlavní mezníky života a díla Antonína Rejchy s cílem seznámit diváky nejen s šíří odkazu tohoto hudebníka, ale také upozornit na nedávné objevy v jeho díle. Výstava obsahuje množství nově zdigitalizovaných autorových rukopisů, ale i opisů jeho děl či dobových tisků a umožňuje tak blíže se seznámit s Rejchovým odkazem z pohodlí domova. Jednotlivé části výstavy jsou doplněny nahrávkami, které přibližují Rejchovu hudbu v různém podání renomovaných interpretů, a to včetně nově nastudovaných, nedávno objevených či rekonstruovaných skladeb. Výstava je dostupná v českém jazyce na adrese www.rejcha.knihovny.cz a ve francouzské verzi zde a je přístupná bez omezení.
Veřejně přístupné bude i dvoudenní kolokvium Reicha visionnaire II, které v rámci zmíněného výročního projektu pořádá MZK ve spolupráci s pařížským Insitut de Rechecherche en musicologie (IReMus), Ústavem hudební vědy při FF MU a Hudební fakultou JAMU. S ohledem na současný epidemický stav se kolokvium odehraje v online prostředí, a to 9. a 10. dubna 2021 a jeho součástí bude i komentovaný koncert v podání studentů a pracovníků Hudební fakulty JAMU. Detailní program kolokvia, které bude probíhat v angličtině, francouzštině a němčině a během něhož budou diskutovány různé aspekty Rejchovy hudební tvorby, včetně analytických studií a referátů k její recepci v kontextu jeho současníků a pokračovatelů, stejně jako otázky spjaté s jeho teoretickými spisy, bude zveřejněn na webu MZK a zde také naleznete aktuální informace o možnostech online poslechu referátů. Zapojením do projektu výročního roku Antonína Rejchy započala MZK dlouhodobou spolupráci s Francouzskou národní knihovnou, která se bude dále rozvíjet nejen v kontextu muzikologického výzkumu.
FRANKOVÁ, Jana. Projekt Antonín Rejcha vizionář, čili Reicha visionnaire 1770-2020 a zapojení Moravské zemské knihovny. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(1) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekt-antonin-rejcha-vizionar-cili-reicha-visionnaire-1770-2020-zapojeni-moravske-zemske-kn
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|