Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2011 » Projekt Česká knihovna v roce 2010
Projekt na podporu vydávání a distribuce uměleckých, avšak komerčně problematických děl české literatury, literární vědy a ilustrované tvorby pro děti i mládež, určený pro profesionální veřejné a vybrané vysokoškolské knihovny evidované dle zákona 257/2001 Sb., existuje od roku 1999. Do roku 2006 byl realizován odborem umění a knihoven Ministerstva kultury a Moravskou zemskou knihovnou, respektive její organizační složkou Technickým ústředím knihoven.
Pro zjednodušení projektu, který probíhá ve dvou kolech (první etapa se týká nakladatelů, ve druhé se připojí profesionální veřejné knihovny), byly všechny činnosti související s jeho realizací převedeny do Moravské zemské knihovny – Technického ústředí knihoven. Tato změna byla také zapracována do statutu MZK v lednu 2007. Technické ústředí knihoven zabezpečuje od roku 2007 veškerou agendu České knihovny, včetně první etapy, kterou dříve zajišťovalo Ministerstvo kultury.
Dne 6. ledna 2010 vyhlásila Moravská zemská knihovna z pověření Ministerstva kultury projekt na rok 2010. Uzávěrka pro nakladatele k přihlášení knižní produkce z roku 2009 a 2010 byla 5. února 2010.
Pracovnice Technického ústředí knihoven ověřily a zpracovaly materiály od nakladatelů, připravily podklady pro členy Literární rady a také její jednání. Do 12. ročníku projektu přihlásilo 33 nakladatelství 241 knižních titulů (z toho 163 titulů bylo vydáno v roce 2009 a 78 titulů s vročením 2010). Z této nabídky vybrala Literární rada (dále jen LR), poradní orgán ředitele MZK, pro projekt Česká knihovna, na svém zasedání 121 titulů od 27 nakladatelů. S výsledky jednání LR byla seznámena jednotlivá nakladatelství doporučeným dopisem TÚK.
Na základě podkladů dodaných nakladateli zpracovaly pracovnice TÚK anotovaný seznam nabízených titulů, aktualizovaly tiskopis žádosti o poskytnutí dotace a připravily průvodní dopis. Veškeré informace o České knihovně byly začátkem dubna zveřejněny na webových stránkách MZK Brno, MK ČR a v elektronických konferencích Knihovna a Region.
V roce 2010 se do projektu zapojilo 627 profesionálních veřejných a vysokoškolských knihoven, nejvíce ze Středočeského (86), Jihomoravského (70), Jihočeského (65) a Moravskoslezského kraje (65), naopak nejméně z Karlovarského kraje.
Z nabídky 121 titulů si 627 profesionálních veřejných a vysokoškolských knihoven na základě anotovaných seznamů objednalo publikace ve stanoveném finančním limitu: každá knihovna si mohla vybrat v základní objednávce publikace do 2 800 Kč a v rezervě pět libovolných titulů. Řada knihoven nevyplnila tiskopisy v úplnosti a správně, proto musely pracovnice TÚK údaje zjišťovat a do materiálů doplňovat. Po sumarizaci požadavků knihoven zaslalo TÚK objednávky publikací jednotlivým nakladatelům. Objednávky základní řady byly odeslány v květnu, rezervy v říjnu. Nestalo se, že by některý titul nebyl objednán. Největší zájem projevily knihovny o publikace pro děti z nakladatelství Albatros Media a.s. Nejžádanější knihu Josífkův pekelný týden od Daniely Krolupperové si knihovny objednaly v počtu 380 svazků, Anička u moře od Ivany Peroutkové 330, Řecké báje od Aleny Ježkové 322 a Deoduši od Jana Wericha 294 svazků. Dále následovaly publikace z nakladatelství Mladá fronta, Meander, Baobab, Labyrint a Paseka. Nejmenší zájem projevily knihovny o náročná díla z nakladatelství Protis, Triáda a Společnost pro Revolver Revue.
První zásilky knih byly knihovnám expedovány ke konci května 2010. V průběhu roku bylo celkem realizováno 7 expedic a vystaveno 3 812 dokladů. Svazky dodané od nakladatelů v prosinci 2010 a rezerva byly rozesílány v 1. čtvrtletí roku 2011.
Evidenční aparát projektu Česká knihovna je veden a archivován v TÚK (nabídky nakladatelů, podklady pro jednání Literární rady, výsledky jejího řízení, informace nakladatelům, objednávky nakladatelům, objednávky knihoven, potvrzené dodací listy od knihoven, evidence dodaných titulů, faktur a průběžné čerpání finančních prostředků).
Žádosti knihoven o poskytnutí dotace po kontrole, případně doplnění chybějících údajů, jsou také archivovány v TÚK. Společně s knihami z projektu ČK byl knihovnám zasílán časopis Závislosti a my, odborný čtvrtletník pro sociálně patologické jevy (dar MK ČR).
Česká knihovna je knihovnami hodnocena kladně, což dokazuje trvalý zájem o zapojení do projektu. Dobrou spolupráci s knihovnami ztěžují již uvedené nedostatky při vyplňování objednávek a žádostí, ale také nedodržení povinnosti knihoven zasílat do TÚK potvrzené výdejky s přírůstkovými čísly, pod kterými knihovny publikace zapsaly do přírůstkových seznamů.
Problémy způsobují některá nakladatelství, která nedodají všechny objednané tituly a mnohdy tuto skutečnost oznámí až těsně před uzávěrkou celého ročníku (musí být dodány objednavateli, tj. Technickému ústředí knihoven do konce kalendářního roku, poté objednávka pozbývá platnosti). V roce 2010 nedodalo 6 nakladatelství 11 titulů, což je nejvíce za celou dobu trvání projektu od roku 1999. U některých nakladatelů se tato skutečnost opakuje již několik let, například nakladatelství Dauphin nedodalo všechny objednané publikace v r. 2007 (2), r. 2008 (1), r. 2009 (2) a také r. 2010 (2). Zhoršila se i spolupráce s Nakladatelstvím Lidové noviny, Carpe diem, Mladá fronta a Triáda. Vydané knihy jsou také do TÚK často dodány až po několika urgencích. Problémem, na který si stěžují knihovníci, je také změna názvu publikace, např. publikace nakladatelství Baobab od J. B. Reidingera přihlášená do projektu pod názvem Bilbiáda byla vydána pod názvem Cirkus Chauve. Práci znesnadňuje i dodávání objednaných knih až v závěru roku. Již řadu let plní vzorně své povinnosti nakladatelství Karolinum, Hejkal, Host, Libri, Dokořán.
Dne 28. července 2010 proběhlo v Moravské zemské knihovně jednání Ministerstva kultury ČR – vedoucího odboru umění a knihoven PaedDr. F. Zborníka, vedoucí oddělení knihoven Mgr. B. Skučkové, pracovníka OK B. Fišera s ředitelem MZK Brno Mgr. T. Gecem a vedoucí TÚK D. Perstickou k projektu Česká knihovna. Pracovnice TÚK připravily pro jednání podklady o průběhu minulých ročníků projektu, o skladbě nabízených titulů za dobu jeho trvání. Na schůzce bylo rekapitulováno 12 ročníků projektu a upřesnilo se jeho další směrování. Zástupci MK ČR velmi příznivě hodnotili práci MZK na projektu.
Na základě požadavku předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů V. Pistoria a po dohodě s ředitelem MZK Brno Mgr. T. Gecem byl 27. října 2010 (tzn. o čtvrt roku dříve než v předcházejících letech) na webových stránkách Moravské zemské knihovny vyhlášen nový ročník České knihovny 2011 – část pro nakladatele (termín podání přihlášek nakladatelů – 28. 1. 2011). O zveřejnění projektu byl informován tajemník SČKN L. Blažek. Odkaz byl také uveden na webových stránkách MK ČR.
V roce 2010 obdrželo 627 profesionálních veřejných knihoven v rámci dvanáctého ročníku projektu Česká knihovna bezplatně na obohacení fondů a na rozšíření nabídky pro své dětské i dospělé čtenáře 9 681 publikací původní české literární tvorby (průměrná cena svazku byla 186 Kč).
PERSTICKÁ, Dagmar. Projekt Česká knihovna v roce 2010. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(2) [cit. 2025-04-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekt-ceska-knihovna-v-roce-2010
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|