Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 5/2018 » Projekt Cizojazyčná literatura
Projekt je zaměřen na podporu doplňování cizojazyčné literatury v knihovnách pro potřebu rozvoje jazykových dovedností obyvatel.
Jeden z cílů priority č. 12 Koncepce rozvoje knihoven v ČR na léta 2011-2015 bylo doplňování cizojazyčné literatury. PhDr. Šárkou Kašpárkovou, ředitelkou Knihovny Kroměřížska, byl vypracován návrh pilotního projektu, který se zabýval doplňováním cizojazyčné literatury v knihovnách ČR. Ministerstvo kultury ČR tento projekt plně podpořilo. Krajské knihovny ČR doporučily a vybraly knihovny, které se staly centry pro doplňování cizojazyčné literatury ve svém kraji. Realizací projektu byla pověřena Moravská zemská knihovna v Brně, která má dlouholeté zkušenosti s projektem Česká knihovna.
Projekt se uskutečnil ve čtyřech na sebe navazujících etapách. První etapa projektu proběhla v roce 2014 a zúčastnilo se jí 15 vybraných profesionálních veřejných knihoven. Do druhé etapy, v roce 2015, bylo zahrnuto dalších 15 nových knihoven. Na druhé etapě se tak podílelo 30 knihoven. Ve třetí etapě, v roce 2016, přibylo dalších 12 knihoven a bylo tak do projektu zapojeno celkem 42 knihoven. Ve čtvrté etapě, v roce 2017, se do projektu napojilo 12 krajských knihoven, tím bylo vytvořeno 54 center cizojazyčné literatury, která pokrývají celou Českou republiku. V každém kraji České republiky realizuje tento projekt krajská knihovna a další tři knihovny – základní ve smyslu § 3 odst. 1 písm. c) knihovního zákona. Tyto centra v knihovnách saturují potřeby uživatelů ve svém kraji. V nabídkovém seznamu titulů pro knihovny, na kterém spolupracují odborníci na cizojazyčnou literaturu spolu s akvizitéry vybraných knihoven, je zastoupena cizojazyčná beletrie, zjednodušená četba, literatura pro děti a mládež, knihy pro začátečníky v jazyce, populárně naučná literatura aj. Nabídka knižních titulů představuje převážně aktuální podobu kvalitní současné zahraniční literatury. Knihovny si mohou vybírat tituly v jazyce anglickém, německém, ruském, španělském, francouzském, slovenském a italském.
Zakoupená literatura z tohoto projektu je pro uživatele dostupná i formou meziknihovní výpůjční služby nebo mohou centra vytvářet výměnné soubory na základě požadavků ve svém kraji. Celý projekt finančně podporuje MK ČR, bez kterého by se projekt nemohl uskutečnit. V letech 2014-2017 probíhal v podobě pilotního projektu. V letošním roce jsou finanční prostředky přiděleny jako dotace z programu VISK.
Z ohlasů knihoven vyplývá, že jsou s projektem velmi spokojené a že je pro ně velkým přínosem k doplnění cizojazyčné literatury do jejich knihovních fondů. Zájem o cizojazyčnou literaturu v knihovnách rok od roku stoupá a doporučená literatura umožňuje čtenářům a uživatelům knihoven prohlubovat svoje jazykové znalosti.
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Praha
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Zdenka Machková od ukončení Střední knihovnické školy pracuje v Moravské zemské knihovně v Brně. Na starosti má dva celostátní projekty - projekt Česká knihovna, který podporuje nákup nekomerčních a komerčně problematických titulů uměleckých děl české literatury, české ilustrované tvorby pro děti a mládež, vědy o literatuře. Druhým projektem je projekt Cizojazyčná literatura, který je zaměřen na podporu doplňování cizojazyčné literatury ve vybraných knihovnách pro potřebu rozvoje jazykových dovedností obyvatel.
MACHKOVÁ, Zdenka. Projekt Cizojazyčná literatura. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(5) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekt-cizojazycna-literatura-0
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|