Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2024 » Projekt DemoHRÁČ aneb Jak můžou knihovny učit myslet pro-demokraticky
Je mladým lidem jedno, kam směřuje stát, ve kterém žijí? A pokud to nebudou řešit ani v budoucnu, kdo se postará o demokracii v době, kdy se naši blízcí sousedé propadají na indexu demokracie směrem domů? A co když existuje kurz, který umí u mladých lidí měřitelně:
A je sepsán do podoby „kuchařky krok za krokem“ a zdarma k dispozici ke stažení zde. Měl by si najít cestu do knihoven? Je to téma, které souzní s vizí knihoven pro 21. století? Má formát, který je na půdě knihovny realizovatelný? Pojďme se na to podívat. Ale popořadě. Úvodní věta byla realita, se kterou jsme v roce 2019 chystali projekt DemoHRÁČ. Chtěli jsme vytvořit program, který bude pracovat s tématem demokracie takovou formou, že to mladé lidi vtáhne a pocítí jakousi naléhavost se zajímat o to, co se kolem nich děje. A proto vznikl tříletý československý projekt realizovaný v letech 2020 - 2023 podpořen z grantu programu Erasmus+. Podílelo se na něm 5 organizací, a to:
Během těchto tří let jsme:
Program si stanovil následující záměr a cíle.
Záměr: Naším záměrem je podpořit u mladých lidí vnímání sebe sama jako důležitého prvku občanské společnosti, která může přímo ovlivňovat dění ve státě. Chceme, aby si byli vědomi toho, že ač má demokracie své mouchy, je to v současné době to nejlepší, co můžeme mít, a není samozřejmostí. Rádi bychom nastartovali zájem o dění kolem sebe a citlivost na události, které mohou přispět k oklešťování demokratických principů. Zároveň chceme mít kurz, který používá jednoduché programové prostředky tak, aby ho mohli používat i další pracovníci s mládeží.
Téma: Demokracie, občanská odpovědnost
Cíle:
1. Znalosti
1.1 Účastník ví, že totalitní prvky se v různých státech v různé míře objevují i v dnešním světě.
1.2 Účastník zná příklady událostí a nařízení, které vedou k ohrožení nebo posílení demokracie, a to z historie i současnosti.
1.3 Účastník ví, jak může občanská společnost ovlivňovat dění ve státě a rozumí tomu, že je součástí občanské společnosti i on sám.
2. Postoje
2.1 Účastník preferuje demokratické zřízení oproti totalitnímu.
2.2 Účastník je citlivý na události, které vedou k ohrožení demokratických principů.
2.3 Účastník vnímá sebe sama jako platnou součást občanské společnosti.
Formát metodiky, který jsme vytvořili, vypadal tak, že obsahoval dvoudenní školení (10 -18 a 9 -16 hodin) a tři navazující devadesátiminutové workshopy realizované s časovým odstupem cca 14 dnů. Asi si dokážete, milí čtenáři, představit, že pro některé školy bylo obtížné tomu takovou časovou dotaci vyhradit. Proto jsme podali opět u agentury Erasmus+ navazující projekt Demohráč nadosah, který má metodiku pod odborným dohledem metodiků z Prázdninové školy Lipnice a Youthwatch přizpůsobit potřebám dalších organizací, třeba právě i knihoven. A jak to přizpůsobení vypadá? Podařilo se nám stáhnout rozsah na dva dny v příznivější časové dotaci 8 – 15 a 8 – 14 při zachování stejných cílů. Pilotně teď tyto úpravy testuje například Moravská zemská knihovna.
Proč zrovna knihovny by se měli takovýmto programem zabývat, když jde mimo literární rámec? Těch důvodů vidím mnoho, zkusím heslovitě vypíchnout ty nejzásadnější z nich:
A jak proběhla realizace projektu v Moravské zemské knihovně? Na to odpovídá Soňa Turanová z organizace Youthwatch, jejich mentorka, která byla přítomná celému programu:
„Na práci lektoriek bolo vidno zodpovednú prípravu vopred. V akcii pôsobili zladene aj napriek, tomu že v takejto zostave predtým nespolupracovali. Dôležité je aj to, že sa im podarilo pre účastníkov vytvoriť príjemné a bezpečné prostredie, ktoré motivovalo účastníkov byť pozorní a zápajať sa. Na konci školenia účastníci sami skonštatovali, že sami seba v programe nespoznávali, a takto aktívni sa ešte nezažili.“
HOUDKOVÁ, Ludmila. Projekt DemoHRÁČ aneb Jak můžou knihovny učit myslet pro-demokraticky. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(3) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekt-demohrac-aneb-jak-muzou-knihovny-ucit-myslet-pro-demokraticky
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|