Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2020 » Projekt EODOPEN – cesta ke skrytému dědictví
Na konci roku 2019 začala v Moravské zemské knihovně a dalších 14 partnerských institucích napříč celou Evropou realizace projektu, jehož název je zkracován jako EODOPEN, v plném znění eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens. Jak již samotný název napovídá, do určité míry navazuje na již existující projekt EOD zaměřující se na digitalizaci knih z let 1500-1900 na vyžádání. Projekt EODOPEN je podpořen z evropského programu Creative Europe – Culture s plánovanou délkou realizace 4 roky a z České republiky se na projektu jako partner podílí kromě MZK také Knihovna Akademie věd a Vědecká knihovna v Olomouci.
Hlavním cílem projektu EODOPEN je zpřístupnění a zviditelnění digitálně skrytých děl a jejich zpřístupnění na celoevropské úrovni při maximálním respektování autorského práva. Celkem je v plánu za dobu trvání projektu zpřístupnit ze všech 15 partnerských institucí minimálně 15 000 volně dostupných děl z 20. a 21. století. Důraz je v projektu kladen mimo samotné digitalizace i na problematiku autorského práva, kdy si klade za cíl zvýšit povědomí o této problematice a zároveň zjednodušit samotný proces uvolňování autorských děl v celém obsahu do on-line prostředí.
Svým principem se projekt zaměřuje na širokou veřejnost (volně dostupná díla budou dostupná pro kohokoliv), ale zároveň se snaží hledat specifika různých uživatelských skupin a pro ně přizpůsobovat formu publikování digitalizovaného obsahu. Nedílnou součástí projektu je posilování mezinárodní spolupráce napříč všemi 15 partnerskými institucemi a tím zajistit informovanost o dané problematice v různých částech Evropy. Pojďme si nyní představit jednotlivé cíle projektu konkrétněji.
Jednou z klíčových aktivit projektu v začátcích jeho realizace je oslovení odborné i široké veřejnosti s cílem získat doporučení pro vybrané publikace nebo ucelené sbírky, které mohou být digitalizovány a veřejně zpřístupněny. Cílem projektu tak není digitalizace náhodných dokumentů, ale na základě doporučení odborníků digitalizovat obsah tak, aby došlo ke zpřístupnění opravdu zajímavých a užitečných textových děl 20. a 21 století. V tomto směru máme na i vás následující výzvu: víte o zajímavé sbírce dokumentů, které by bylo užitečné digitalizovat a zveřejnit (uvolnění autorských práv je pro projekt důležité)? Neváhejte se obrátit na nás nebo lokálně bližší partnerskou knihovnu zapojenou do projektu (Brno, Praha, Olomouc) a my se již o vše postaráme.
V kontextu zveřejňování volně dostupných děl je pro projekt neméně důležité zaměřit se i na problematiku autorských práv. V rámci jedné z klíčových aktivit je cílem připravit mimo jiné také prototyp nástroje, který by především knihovníkům pracujícím s digitalizovaným obsahem zjednodušil dohledávání autorsky volných děl. Problematika autorských práv bude také podporována za pomocí organizování odborných workshopů či jiných, pro aktuální dobu vhodných, vzdělávacích a osvětových aktivit.
Cílem projektu je nejen samotná digitalizace, ale také hledání různých cest a doporučení, jak digitalizovaný obsah zpřístupnit tak, aby byl dostupný v různých formátech, které budou respektovat různé cílové skupiny. Jednou z cest tak bude zpřístupnění obsahu, aby co nejvíce vyhovoval požadavkům moderní doby – tj. především zobrazováním na mobilních zařízeních. Druhým směrem je snaha hledat formáty, standardy a doporučení pro zpřístupnění digitalizovaného obsahu pro osoby se specifickými potřebami, a to zejména se zrakovým postižením. V tomto směru bude pro projekt důležitá spolupráce s odbornými institucemi, které mají s touto cílovou skupinou již nemalé zkušenosti.
Výkladní skříní celého projektu by se pak měl stát společný portál. Místo, kde budou všechny digitalizované dokumenty volně dostupné. Samozřejmostí je, že takto připravené dokumenty budou i nadále součástí sbírek lokálních digitálních knihoven a dále pak mohou být poskytnuty pro další využití třeba prostřednictvím portálu Europeana. Důležité je také zdůraznit, že při tvorbě společného portálu bude kladen důraz na osvětu a využívání standardů při zpřístupňování digitálního obsahu (např. IIIF Image API nebo IIIF Presnetation API.)
Začátek projektu bohužel mírně zbrzdila aktuální epidemiologická situace, takže v některých směrech dochází v různých zemích k drobnému zpoždění a například společné setkání, které bylo plánováno na květen v Olomouci, muselo být realizováno prostřednictvím videokonference. Vzhledem k tomu, že většina společných aktivit je teprve před námi, určitě nebude problém za pomoci zvýšeného úsilí tuto mírnou časovou ztrátu dohnat a realizovat projekt tak, aby byly naplněny nejen stanovené cíle, ale především samotný smysl projektu. Pokud máte o danou problematiku zájem, chcete se dozvědět více nebo Vás napadá zajímavá sbírka volně dostupných dokumentů, které by bylo užitečné digitalizovat, neváhejte nám napsat.
ZIKUŠKA, Jan. Projekt EODOPEN – cesta ke skrytému dědictví. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(2) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekt-eodopen-cesta-ke-skrytemu-dedictvi
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|