Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2022 » Projekt Nahráno-otevřeno v druhém roce realizace
Mezinárodní projekt „NAHRÁNO-OTEVŘENO“, jehož cílem je zpřístupnění movitého kulturního dědictví prostřednictvím digitalizace a online interaktivních nástrojů, vstupuje do druhé třetiny své realizace. Projekt s rozpočtem přesahujícím 40 milionů Kč nabízí širokou paletu od aktivit v rámci oblasti Digital Humanities, přes konzervátorské zásahy, digitalizaci až po využití inovativních virtuálních edukativních nástrojů.
Desítky tisíc stran notových zápisů, prvotisků, starých kronik a dalších památek na papíře budou k dispozici zájemcům z řad odborné i laické veřejnosti a to z pohodlí domova prostřednictvím obrazovky. Digitalizace tak odstraní bariéru v přístupu k vzácným dílům v rámci ČR i zahraničí a umožní intenzivnější ochranu vzácných sbírkových předmětů. Podstatnou část sbírkových předmětů, vybíraných pro digitalizaci, tvoří sbírky na papíře, které patří mezi nejohroženější. Pro digitalizaci byly vybrány z fondů historicky významné a smysluplné celky, které spolu souvisí tematicky i historicky.
Významnou část tvoří zpřístupnění částí historických sbírek Arcibiskupské knihovny v Kroměříži, kterou Muzeum umění Olomouc spravuje a Moravské zemské knihovny v Brně. Mezi nejzajímavější dílčí celky patří na prvním místě proslulá hudební sbírka olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterou doplňuje kolekce nejstarších partitur ze sbírek Moravské zemské knihovny. Digitalizace sbírek prvotisků obou knihoven významným způsobem přispívá k dostupnosti pramenů ke knižní kultuře Moravy v pozdním středověku. Zejména pro edukativní účely slouží digitalizace starých tisků a grafických sbírek Arcidiecézního muzea.
Všechny dokumenty jsou průběžně konzervátorsky ošetřovány, zásahy se pohybují na škále od jednoduchého čištění až po náročné doplňování papíru, případně zvyšování pH. Vlastní digitalizaci předchází tvorba (případně úprava) starších katalogizačních záznamů. V rámci projektu bylo vybudováno nové skenovací a fotografické pracoviště v Kroměříži, Moravská zemská knihovna již potřebnými kapacitami disponuje. Zpracování metadat je potom soustředěno v Moravské zemské knihovně, která také zajišťuje publikování dokumentů v digitální knihovně.
Průběžně získávané poznatky řešitelé sdílejí s pracovnicemi a pracovníky dalších paměťových institucí na workshopech. Ten aktuální, věnovaný digitalizaci, proběhl na konci května v Moravské zemské knihovně v Brně. A právě úzká spolupráce mezi partnerskými institucemi, Muzeem umění Olomouc, Moravskou zemskou knihovnou v Brně, Knihovnou Akademie věd ČR a National Archives of Iceland a výměna zkušeností umožňuje synergické propojení technického a znalostního zázemí, které bude ku prospěchu nejen výzkumným pracovníkům, ale i zájemcům z řad laické veřejnosti.
V neposlední řadě se aktivity projektu zaměřují na přenos digitalizovaného kulturního dědictví do edukační praxe, především s využitím nově vyvinutého open source software INDIHU exhibition. Tento volně dostupný nástroj zefektivňuje různorodou práci s digitálním obsahem a nabízí moderní a přístupnou formu tvorby virtuálních výstav. Tematické a interaktivní digitální vzdělávací zdroje, které budou nabídnuty základním školám a nižším ročníkům středních škol mají za cíl využít edukační potenciál digitalizovaného kulturního dědictví a široké možnosti zkvalitnění výuky.
ŠVEC, Jan; DUFKA, Jiří. Projekt Nahráno-otevřeno v druhém roce realizace. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(2) [cit. 2024-11-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekt-nahrano-otevreno-v-druhem-roce-realizace
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|