Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2020 » Projekt Učíme se příběhem
Na začátku školního roku 2020/2021 vstupuje projekt Učíme se příběhem z dílny pražské neziskové společnosti Nová škola, o. p. s., do svého třetího, závěrečného roku trvání. V rámci projektové výzvy, jež cílila na propojování formálního a neformálního vzdělávání, došlo v rámci České republiky ke spojení 11 knihoven s vybranou partnerskou školou v jejich městě[1], z čehož vznikly tvůrčí jednotky, sestávající vždy z jednoho knihovníka a jednoho až dvou učitelů, kteří spolu po celou dobu spolupracují na tvorbě i realizaci a vyhodnocení jednotlivých vzdělávacích lekcí pro žáky 2. stupně základních škol. Spolupráce škol a knihoven se osvědčila již v jiných projektech, proto bylo nasnadě v tomto pozitivním trendu zkušeností pokračovat i v tomto projektu.
Cílem celého snažení tvůrčích skupin pak je učit děti pohybovat se ve světě literatury tak, aby to pro ně bylo obohacující, aby byly vybaveny sadou funkčních nástrojů, jež jim pomohou s texty účelně pracovat a s nimiž se jim bude snáze o příbězích v knihách přemýšlet i mluvit. V neposlední řadě byl také vytyčen cíl, aby na 2. stupni základních škol došlo při výuce literatury k propojení se současnou literární teorií. Proto jsou nyní využívány principy naratologie, což je jedno z odvětví literární teorie, které umožňuje zkoumat vyprávění z různých úhlů pohledu.
Smyslem projektu je vytvořit sady lekcí a navazujících dílen čtení, které pomohou učitelům se vzděláváním žáků v oblasti literatury a zároveň více přiblíží svět knih dětem. Vzniká tříúrovňový systém lekcí[2], jenž pokryje celou docházku na druhém stupni ZŠ – v každé úrovni se pak nachází 6 lekcí, které obsahují základní učivo literatury daných ročníků, tyto lekce se odehrají v prostředí knihovny. Na ně následně navazuje dílna čtení, jež bude probíhat ve škole a která bude pomáhat žákům upevňovat získané vědomosti a prohlubovat jejich dovednosti v aplikaci poznatků na vlastní četbu.
Je kladen důraz na propojení vzdělávání s rozvojem čtenářství dětí, v jednotlivých lekcích jsou jim představovány zajímavé knihy ze současné literární produkce, s nimiž následně pracují, a v navazujících dílnách čtení pak děti pokračují v aplikování poznatků na dalších, tentokrát jimi zvolených knihách. V jednotlivých lekcích je pracováno s naratologickými kategoriemi – postavou, událostí, prostorem, časem, vypravěčem, adresátem a fokalizací. Děti se učí přistupovat k textu systematicky a hravými aktivitami ověřovat správnost svého uvažování o narativu.
Ačkoliv na počátku samotného projektového snažení stál před celým projektovým týmem nelehký úkol, proniknout do tajů naratologie, a to tak, aby dokázali všichni zprostředkovat žákům relevantní poznatky v obsahově naplněné, ale přitom pro děti přístupné formě. Při zpětném ohlédnutí to je nesmírně obohacující zkušenost, otevřely se tím nové možnosti, jak dětem zprostředkovat čtenářské zážitky,
jak naformulovat čtenářské aktivity a uspokojit poptávku i po vzdělávací rovině. Všechny lekce totiž mají umožnit, aby došlo k saturaci vzdělávacích požadavků kladených školními vzdělávacími programy. Nejedná se tedy o něco, co je ze strany učitelů vnímáno jako narušení vzdělávacího procesu, nýbrž o užitečný nástroj, jak jinak, inovativně, vést výuku literární výchovy, a ještě poznatky
žáků obohatit o oblast literárně vědnou.
Po prvním roce realizace byly vytvořeny a v praxi ověřeny první programy, přičemž se tohoto zatěžkávacího úkolu bravurně ujaly kolegyně ze Semil a Turnova, které pilotovaly lekce v 5. ročnících na základní škole. V současné době je dokončována příprava druhé (6. a 7. ročníky) a třetí (8. a 9. ročníky) úrovně programů a v nadcházejícím školním roce dojde k jejich ověřování v praxi.
[1] Zapojené knihovny a školy jsou z následujících měst: Turnov, Semily, Praha, Liberec, Brno, Hlučín, Kolín, Vrdy u Čáslavi, Meziměstí, Písek a Frymburk.
[2] 1. úroveň je určena pro 5. ročníky, 2. úroveň cílí na 6. a 7. třídy a 3. úroveň je věnována 8. a 9 ročníkům základní školy.
LIŠOVSKÁ, Pavlína. Projekt Učíme se příběhem. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(3) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekt-ucime-se-pribehem
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|