Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2022 » Projekty MěK Hodonín na podporu čtenářství – regionální autoři v malých knihovnách
V roce 2015 jsme se v regionálním oddělení Městské knihovny Hodonín na základě podnětů knihovníků rozhodli připravit sérii přednášek v malých knihovnách. Zároveň jsme chtěli podpořit regionální autory našeho kraje a také prostřednictvím přímého kontaktu s autorem obohatit kulturní a společenský život v obci, podpořit rozvoj lokálního patriotismu poznáváním historie a tradic a hlavně oživit spolupráci mezi občany a knihovnou.
Jelikož rozpočty zřizovatelů malých knihoven nedovolovaly financovat tyto akce, zažádali jsme o dotaci v dotačním titulu „Knihovna 21. století“. Získali jsme 8 tisíc a druhých 8 tisíc bylo hrazeno z dotace Jihomoravského kraje na výkon regionálních funkcí. Městská knihovna Hodonín se na projektu podílela propagací, tištěním plakátů, do knihoven připravila speciální výměnné soubory s knihami autora, který v knihovně přednášel. Také v případě potřeby zabezpečila techniku na přednášce – notebook, dataprojektor, popř. promítací plátno a mikrofony. Byli osloveni spisovatelé Naděžda Horáková, Petr Gruber, Jan Pavlík a Jiří Jilík, kteří se ve své tvorbě zabývají historií a oblastí našeho regionu a jsou vyhledávanými a často půjčovanými autory v knihovnách.
Obecní knihovny ve spolupráci s místními mateřskými a základními školami připravily soutěž a následně výstavku dětských prací na téma „Jak si představuji svého předka“. Tyto obrázky byly většinou anonymně vyhodnoceny a výhercům byly na začátku přednášky rukou „slavného autora“ předány malé ceny, které věnovaly dětem obecní úřady. Proběhlo 7 besed a přednášky navštívilo celkem 277 účastníků.
A protože měly tyto přednášky velký úspěch u návštěvníků, knihovníků i u samotných autorů, rozhodli jsme se v nich pokračovat i v následujících letech. Podmínky zůstaly stejné – malé knihovny okresu Hodonín, regionální autoři a zapojení dalších účastníků. Finanční prostředky z dotace „K 21“ jsme už bohužel vícekrát nezískali, proto byly přednášky zcela hrazeny z dotace Jihomoravského kraje na výkon regionálních funkcí. Témata přednášek byla různá, byly to například „Historické zločiny a záhady“, nebo „Napříč časem v dílech regionálních autorů“, přednášejícími autory byli Vladimíra Klimecká, Jan Pavlík, Jiří Halíček, Stanislav Češka, Věra Fojtová, opět Jiří Jilík a Naděžda Horáková.
Od roku 2018 jsme se zaměřili na podporu dětského čtenářství a besedy jsme začali připravovat ve spolupráci se základními a mateřskými školami v malých obcích. Oslovili jsme autory dětských knih Markétu Harasimovou, Danu Šimkovou a Lucii Hlavinkovou. Tématem přednášek byly „Zvířátka kolem nás“. Po besedách děti ve školách malovaly obrázky na téma zvířátek, které byly posléze vystaveny v knihovnách nebo ve škole. Markéta Harasimová dětem předvedla své scénické čtení o kočičce Ťapičce, připravila si k prodeji své knihy, čehož některé děti využily a knihy si koupily.
V letošním roce jsme se tématem přenesli do „Říše kouzel“. S Danou Šimkovou se děti dostaly do říše fantazie s kouzly Harryho Pottera, zavedla je fotografiemi i videem do muzea Harryho Pottera v Londýně a ukázala jim různé kouzelnické propriety. Jsme velmi rádi, že jsme objevili brněnskou autorku nejen knih pro děti Lucii Hlavinkovou, která se zapojila do našeho projektu. Její knihy „Projekt Pes“ a „Sesterstvo“ s kouzelnou kočkou Fabiolou jsou mezi dětmi velmi čtené a oblíbené. Na svých přednáškách mluví nejen o knihách, ale i o svém psu, o výcviku záchranářských psů, odpovídá na zvídavé dětské dotazy. Letos jsme připravili už 6. ročník projektu, celkem se nám do něj zapojilo 11 autorů, 38 knihoven a zúčastnilo se jej 1487 dětí i dospělých.
Nejtěžší na realizaci projektu bývá koordinace termínů autorů s termíny akcí v obcích i ve školách. Pokud se přednáška uskuteční v týdnu před hody, tak se bohužel v obci zabíjejí a škubou kachny a na přednášku přijde třeba jen 7 žen. Nebo taková výuka plavání vám termíny taky dokáže rozházet. Myslím, že nejen dětem, ale i dospělým čtenářům, učitelkám, knihovnicím, starostům se setkání s opravdovým spisovatelem líbila, něčím je obohatila, zjistili, že napsat knihu není úplně jednoduché a snad je i pozvala ke čtení knih. A o to bylo naším cílem.
ŠTÍPSKÁ, Jitka. Projekty MěK Hodonín na podporu čtenářství – regionální autoři v malých knihovnách . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(4) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekty-mek-hodonin-na-podporu-ctenarstvi-regionalni-autori-v-malych-knihovnach
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|