Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2022 » Projekty regionálního oddělení Městské knihovny Znojmo
Projekt „Staň se Superhrdinou“ představilo regionální oddělení MěK Znojmo v červenci letošního roku, aby se knihovníci mohli připravit na jeho zahájení. Vymyslel ho tým regionálního oddělení a autorkou grafického zpracování je kolegyně z týmu paní Petra Haitová. Vznikl za účelem podpory nejen čtenářství, ale také kulturně vzdělávacích aktivit knihoven znojemského regionu.
Jedná se o projekt na celý školní rok (září – červen). Na každý měsíc je připraven projektový list s úkolem. Za splněné úkoly sbírají děti body zaznamenané do připravené tabulky. Za přečtení knížky týkající se tématu superhrdiny nebo jednotlivých úkolů mohou děti získat další body. Superhrdinové většinou mívají mimořádné schopnosti a kladné vlastnosti (Superman, Spiderman atd.), ale může to být prakticky kdokoli, kdo třeba i jen drobným přičiněním přispívá k lepšímu fungování světa. Motivační odměny si už knihovny řeší samy, regionální oddělení poskytne pouze projektové materiály a dále už je to na nich, mohou si například vybrat jen některé z nabízených úkolů/měsíců a připojit doprovodnou aktivitu.
Všechny měsíce jsou něčím specifické. Snahou bylo řídit se ročním obdobím a aby úkoly byly něčím přínosné pro dítě i pro přírodu. Na každém pracovním listu jsou různé podotázky, kterými se to dané téma dá rozšířit a udělat z něj plnohodnotná beseda. Není vytvořený žádný seznam doporučené literatury, protože každá knihovna si ve svém fondu najde něco jiného. Září začíná seznámením se se superhrdinou – jaký vlastně je, co dělá, jak vypadá. Na to si každý vytvoří masku svého superhrdiny, kterou může opravdu nosit. A co by byl hrdina bez záporáka?
Hned v říjnu si děti mohou z listí vytvořit záporáka z přírodních materiálů, které si samy nasbírají. V listopadu je načase postarat se o slabší a vytvořit krmítka pro ptáčky, aby měli v zimě co jíst. Prosinec je již po většinu času pod sněhovou pokrývkou a zvířata jsou uložená k zimnímu spánku. Zde je na vytvoření kostka se zvířátky, aby se mohly děti učit, kde a jak zvířátka přezimují. V lednu budou hledat bezpečnou cestu malému štěněti, mohou ale také pomoci svému sourozenci nebo např. babičce. Zima bude završena stopováním zvířat podle trusu a stop.
V březnu mohou děti vyrobit hmyzí hotel a tím chránit hmyzáčky. Což je inspirováno webem pleva.cz, kde je stavba domečku krásně zpracována a vysvětlena. Duben je ve znamení úklidu odpadků a třídění odpadu. V květnu se superhrdina učí morseovku, aby se tajně mohl domlouvat se svými spojenci. A v červnu vyplouvá na dobrodružnou výpravu, kterou se projekt uzavírá. Každé téma se dá rozvinout různými směry podle potřeby knihovnice či učitelek, které s dětmi do knihovny přijdou.
Další projekt „Po stopách vodníků na Znojemsku“, který byl vytvořen regionálním oddělením MěK Znojmo, vznikl k podpoře soutěže Jižní Morava čte, jejímž letošním tématem je „Co vypráví voda“. Knihovnám byly před prázdninami poskytnuty pracovní listy (omalovánky, vyplňovačky, poznávačky) s tím, že si téma mohou uchopit, jak uznají za vhodné. Mohou k tomu uspořádat třeba soutěž nebo dílničky. Je dána i doporučená literatura. Pokud by se ale chtěly zapojit i do celého projektu, tak je potřeba vytvořit, nakreslit či napsat příběh o vodníkovi, pojmenovat ho a poslat na regionální oddělení. Poté vznikne interaktivní mapa znojemského regionu i s poslanými vodníky, která bude zveřejněna na stránkách MěK Znojmo v sekci Pro knihovny. Zároveň se mohou výtvory poslat do již zmíněné soutěže Jižní Morava čte. Oba projekty vznikly za podpory Jihomoravského kraje.
JUŘICOVÁ, Kateřina. Projekty regionálního oddělení Městské knihovny Znojmo. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(4) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/projekty-regionalniho-oddeleni-mestske-knihovny-znojmo
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|