Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2025 » Proměna Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou
Knihovna Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou prošla v roce 2024 zásadní rekonstrukcí, která ji přeměnila v moderní a otevřené komunitní centrum. Celkové náklady na projekt dosáhly 29 milionů korun, z nichž 24 milionů bylo financováno prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), zbylá část potom z rozpočtu zřizovatele, města Žďár nad Sázavou. Nově upravené prostory nabízejí nejen stylové a komfortní prostředí, ale také rozmanitější nabídku služeb pro všechny kategorie čtenářů a návštěvníků.
Budova žďárské knihovny byla postavena v roce 1987 a od té doby poskytovala čtenářům rozsáhlé knihovní služby. Původně se jednalo o první centralizovanou knihovnu ve městě, která sjednotila dosud rozptýlené pobočky. Po více než třiceti letech však přestávala vyhovovat současným standardům – jak z hlediska komfortu a funkčnosti, tak i energetické náročnosti.
Stavební práce byly zahájeny v prvním měsíci roku 2024, kdy bylo kompletně vystěhováno dětské i dospělé oddělení knihovny. Více než 60 000 knih jsme s pomocí více než stovky dobrovolníků a tisícovky krabic od banánů přemístili do externího skladu. Od února až do října 2024 fungovala náročná symbióza stavařů s knihovnicemi, které se rozhodly zachovat knihovnické služby v co největší možné míře i v průběhu samotné rekonstrukce. Tři dny v týdnu byla v přednáškovém sále knihovny, který se nachází v nerekonstruované části budovy, otevřena provizorní půjčovna, čtenáři mohli využívat rovněž bibliobox pro vracení knih, VerbisBox pro samoobslužné vyzvedávání knih a také online objednávky knih. Objednané knihy byly doručovány buď z externího skladu, nebo z nedotčeného skladu v suterénu budovy. Knihovna se veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci znovuotevřela 31. října 2024.
Architektonické řešení, které navrhl brněnský architekt Petr Baletka, zahrnovalo modernizaci interiéru i výrazné rozšíření uživatelských možností. Knihovna nyní disponuje světlým, otevřeným a nadčasovým prostorem s důrazem na pohodlí a vstřícnou atmosféru. Čtenáři vítají příjemné a inspirativní prostředí pro čtení, studium nebo relaxaci. Rekonstrukcí prošlo také sociální zařízení a vstupní foyer s výstavním prostorem s názvem Galerie U Sychry. Bezbariérovost nově zajišťuje osobní výtah. Dominantními prvky v oddělení pro dospělé i oddělení pro děti a mládež jsou výpůjční pulty, velké kruhové stoly, odpočinkové zóny nebo designové osvětlení.
Ústředním motivem v dětském oddělení jsou kruhové regály v jemné pastelové oranžové barvě, v jejichž středu se nachází černá popisovatelná magnetická stěna. Ta spolu s velkým dřevěným kulatým stolem vytváří zónu vhodnou například pro kreativní dílny nebo čtenářské besedy. Kruhové uspořádání podporuje přirozenou zvědavost dětí a láká je k prozkoumávání knižní nabídky. Unikátní dětský kout ve tvaru dřevěného hradu a modré kruhové sedací prvky s žíněnkami tvoří příjemný odpočinkový prostor pro čtenáře. Děti i jejich rodiče si zde mohou pohodlně sednout nebo lehnout, prolistovat knihy nebo se zapojit do skupinových aktivit. Součástí oddělení jsou také dva prostory vhodné pro edukační aktivity.
Oddělení pro dospělé čtenáře kombinuje moderní funkčnost s esteticky příjemným prostředím, které respektuje potřeby návštěvníků. Díky bílým stěnám, šedým regálům, světlé podlaze a dostatku přirozeného světla působí prostor příjemně prosvětleně a vzdušně. V centru oddělení se nachází modrý čtenářský kout se stylovým posezením, jemuž dodává intimnější charakter tlumené osvětlení v podobě visících lamp. Nechybí ani čítárna s pohodlnými křesly, studovna vybavená moderními all-in-one počítači, kávový koutek nebo sekce s dárečky pro knihomoly v novém brandu knihovny. Ten byl vytvořen v průběhu rekonstrukce ve spolupráci s grafickým studiem Tamdem a promítá se mimo jiné do celého orientačního systému knihovny. V průběhu jara 2025 bude v knihovně jako součást projektu IROP implementována RFID technologie, obě oddělení získají self-checky a bezpečnostní brány.
Modernizace knihovny nepřinesla jen vizuální změny, ale také výrazné rozšíření nabídky akcí pro veřejnost. Kromě tradičních besed s autory, cestopisných přednášek, aktivit v rámci projektu Bookstart nebo čtenářského klubu zde nyní probíhá více než dvacet pravidelných aktivit zaměřených na různé věkové i zájmové skupiny. Velmi pyšní jsme na kroužek Kulturní laboratoř, který organizujeme společně s Regionálním muzeem města Žďáru nad Sázavou. Pozitivní reakce jsme sklidili také za rozšíření otevírací doby na dětském oddělení o sobotní dopoledne. Každou sobotu pořádáme tematické dopolední aktivity, např. výtvarné dílny, pohádkovou angličtinu nebo oblíbené Hrátky mezi řádky, program zaměřený na rozvoj čtenářské gramotnosti, tvořivost a fantazii dětí za použití metod kritického myšlení. Vzhledem k tomu, že Knihovna Matěje Josefa Sychry funguje zároveň jako Senior point, zaměřujeme se intenzivně také na aktivity pro seniory. Kromě pravidelných koordinačních cvičení, zdravotního monitoringu nebo kurzů práce na počítači nabízíme také Čaj o páté, který spojuje vzdělávací besedy s hudbou a příležitostí k tanci. Mezi novinky roku 2025 patří například interaktivní program Knihovna v jiné dimenzi, který propojuje literaturu s virtuální realitou a přibližuje mladým čtenářům i seniorům svět knih inovativním způsobem. Další novinkou jsou Knihomosty, speciální setkání pro děti s handicapem a jejich rodiče. Neméně důležitou součástí knihovny je i dobrovolnická činnost, do níž se zapojují jak studenti, kteří pomáhají s řazením knih nebo organizací akcí a edukační programů, tak i senioři, kteří se podílejí na tvůrčích dílnách. Díky této bohaté programové nabídce se knihovna stále více stává dynamickým komunitním centrem, které nabízí inspiraci, vzdělávání i prostor pro setkávání.
Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kdo se na rekonstrukci Knihovny Matěje Josefa Sychry podíleli – od projektantů, architekta, stavební firmy i všech dodavatelů až po zřizovatele a další partnery. Obrovský dík patří také všem knihovnicím, které nejenže zvládly celou rekonstrukci s trpělivostí, nasazením a humorem, ale zároveň s nadšením vytvářejí v krásných nových kulisách to nejdůležitější – srdečné a inspirativní prostředí, kam se lidé rádi vracejí.
SEDLÁKOVÁ, Martina. Proměna Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2025, 39(1) [cit. 2025-04-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/promena-knihovny-mateje-josefa-sychry-ve-zdaru-nad-sazavou
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|