Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2017 » Questy & knihovny?
Nápad sestavit a uvést v život v Rožnově quest se zrodil v hlavách rožnovských knihovníků v průběhu roku 2014. Samozřejmě byla tu inspirace. Tou byl seminář pořádaný Národní knihovnou v Praze - Suchdole a nesl název: Questing - teorie a praxe. Lektorkou a přednášející byla Blažena Hušková, která stojí za přenosem questingu do ČR. Zde jsme se seznámili s pro nás doposud neznámým fenoménem questu. A zjistili, že je to hra, která může bavit nejenom hráče, ale také jeho tvůrce.
Pro ozřejmění a vysvětlení cituji web questing.cz.
"Quest neboli hledačka je cesta, zábava i poučení. Hráli jste někdy šipkovanou, nebo hledali poklad? Určitě ano. I v questingu si něco podobného vyzkoušíte. Vydáte se na cestu, budete hledat indicie a luštit tajenku. Nepotřebujete více než list papíru, na kterém je, většinou formou veršů, popsaná trasa podle orientačních bodů. Splníte úkoly, vyluštíte tajenku a poklad bude váš! Je to jednoduché!"
Tolik tedy web, který se questy a questingem zabývá.
Nyní je nutné popsat situaci, která vzniku rožnovských questů předcházela. V Městské knihovně v Rožnově se 10 let zabýváme živou pamětí města. Projekt, který jsme pojmenovali „Město v mé paměti“, si před lety dal za cíl pracovat s aktivními seniory tak, aby tito lidé zaznamenávali vzpomínky na město Rožnov, jak si jej pamatují nejen z dob svého dětství. Vzpomínky pak jsou uspořádány do vycházkových tras po městě a účastníci projektu jsou samotnými průvodci po těchto okruzích. Vznikly tak průvodce pamětí města, které seznamují s podobou města, jaká dosud nebyla zaznamenána. Při společných setkáváních pracovního týmu se však nakonec ukázalo, že potenciál skupiny daleko přesahuje naše očekávání. Oproti prvotnímu záměru vznikla řada aktivit, která přerostla do čilé a dlouhodobé spolupráce. Navíc jsme v týmu seniorů získali silného partnera, který dokáže po svém zpracovat témata, která knihovna skupině, jako koordinátor projektu, navrhuje. Více o projektu Město v mé paměti lze čerpat na webových stránkách knihovny.
A dostáváme se k logickému vyústění, které se nabízelo po absolvování semináře o questingu. Nabídněme myšlenku questu naší seniorské skupině. Třeba nás překvapí, jakým způsobem se tohoto fenoménu ujme. Člověk míní, život mění.
Na počátku roku 2015 jsme skupinu Město v mé paměti seznámili s principem tvorby questu se záměrem, aby zkusili vytipovat trasu, kudy by první rožnovská hledačka vedla. Zároveň jsme oslovili lidi, kteří se v Rožnově zabývají geocachingem, aby skupině pomohli s přípravou. Po zpočátku rozpačitém přijetí nápadu se nakonec realizace povedla, avšak výsledkem nebyl 100% quest, spíše klon naučné stezky a questu. Jmenuje se Rožnovská struha a slavnostně jsme jej uvedli do života v srpnu 2015. Mapuje historii a trasu dnes již zaniklého vodního kanálu, který do 60. let minulého století protékal centrem města. V roce 2016 přibyla anglická mutace hledačky, takže Rožnovskou struhu si mohou projít i zahraniční turisté. Reakce veřejnosti byly a jsou velmi pozitivní.
V roce 2017 jsme chtěli vytvořit skutečně opravdový quest, tak jak má vypadat. Za metodického vedení zkušeného tvůrce questů z nedalekého Štramberka pana Dalibora Kvity, se tak zrodil quest s názvem Osvobození Rožnova, který provede zájemce po místech, kde 5. května 1945 probíhaly boje a padli místní občané. Texty obou rožnovských questů jsou dostupné zde. Místní televize natočila k otevření questu krátkou reportáž.
Myslím, že questy a jejich tvorba, můžou být výzvou pro ty knihovny, které rády obohacují život ve svých obcích. Rožnovská knihovna k takovým patří a věřím, že za jejího přispění budou vznikat další. Pro zájemce o tuto problematiku doporučuji knihu Questing (tvoříme hledačky pro lidi a s lidmi), která vyšla v českém překladu a je doplněna řadou ukázek českých questů.
ZAJÍC, Pavel. Questy & knihovny?. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(2) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/questy-knihovny
Příloha | Velikost |
---|---|
Questing Rožnovská struha.pdf | 2.9 MB |
Questing Osvobození Rožnova.pdf | 848 KB |
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|