Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2022 » Regionální funkce knihoven v Jihomoravském kraji v roce 2021
Veřejné knihovny v Jihomoravském kraji se těší nadstandardní podpoře Jihomoravského kraje, především od roku 2016, kdy Rada Jihomoravského kraje vyhlásila nový dotační titul Obecní knihovny a současně celokrajský projekt na podporu čtení a čtenářství Jižní Morava čte. Oba projekty spolu s dotací na regionální funkce knihoven významně přispívají k rozvoji knihoven nejen ve shodě s celostátní Koncepcí rozvoje knihoven v České republice na léta 2021–2027 s výhledem do roku 2030, ale také s novou Koncepcí rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2021-2027.
Rok 2021 ukončil 17. rok poskytování dotace na regionální funkce knihoven v Jihomoravském kraji, v uplynulém roce ve výši 16 milionů korun. Knihovny v Jihomoravském kraji za sebou mají nelehký rok. Kromě četných omezení, kterým čelily v důsledku protiepidemických opatření souvisejících s Covid-19, byly knihovny v obcích na jižní Moravě v podvečer 24. června 2021 zasaženy ničivým tornádem. Nejhůře dopadly obce Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, Lužice a Mikulčice na Hodonínsku, značné škody postihly i hodonínskou část Pánov. Dobrá zpráva přišla z knihoven v Lužici a v Mikulčicích, které nebyly tornádem zasaženy. S podporou Moravské zemské knihovny získala Obecní knihovna Moravská Nová Ves provizorní prostory, kde probíhá od 1.10.2021 do 30.9.2022 terénní projekt „Znovuobnovení činnosti knihovny v oblasti zasažené přírodními katastrofami včetně podpory čtenářství a kulturního života v obci“. Součástí projektu je analýza aktivit knihovny s cílem zjistit, jaký vliv má zasažení knihovny přírodní katastrofou na čtenářství.
Již druhým rokem čelily veřejné knihovny pandemii Covid-19, která také v uplynulém roce vedla ke snížení provozní doby a k omezení kulturních a vzdělávacích akcí. Knihovny nejvíce pocítily odliv dětských návštěvníků, především kvůli přerušeným kontaktům s mateřskými a základními školami. V rámci výkonu regionálních funkcí došlo ke snížení počtu metodických návštěv knihoven, které se bez osobní účasti neobejdou, do on-line prostředí se přesunuly porady knihovníků, konzultace probíhaly e-mailem a telefonicky. Omezil se rozvoz výměnných souborů. Z důvodu vládních opatření byla využívána možnost vracení dokumentů přes návratové boxy (od února 2021 zavedla Městská knihovna Blansko službu výdejového boxu, Městská knihovna Boskovice zprovoznila koncem roku biblioskřínku, na mnoha pobočkách KJM v Brně byla ve spolupráci s dobrovolníky zřízena donášková služba pro imobilní čtenáře a pro seniory).
Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s pověřenými knihovnami zpracovala Koncepci rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2021 – 2027. Koncepce předkládá vizi rozvoje jednotlivých regionálních služeb a podpůrné nástroje pro její realizaci. Předpoklad pro poskytování jejich standardizované úrovně vidí v podpoře celoživotního vzdělávání pracovníků regionálních oddělení a sledování nových trendů a technologií, zejména v profesionálních knihovnách.
Jednou z nejvíce žádaných regionálních služeb byl zájem o cirkulaci výměnných souborů, které kromě knih obsahují také audioknihy, interaktivní hry a společenské hry. Ke konci roku 2021 bylo ve výměnném fondu všech sedmi pověřených knihoven[1] 289 416 knihovních jednotek, z finančních prostředků kraje bylo v roce 2021 zakoupeno do výměnného fondu 15 042 knihovních jednotek. Na nákup výměnného fondu vynaložily pověřené knihovny v roce 2021 celkem 3,381.455,78 Kč. Z celkových nákladů pro pověřené knihovny – 13,900.000,- Kč představuje tato částka 24,32 % (v roce 2020 – 24,37 %).
Postupnému nárůstu se těšila nová regionální služba - podpora vzdělávacích, kulturních a komunitních aktivit. Na krajské úrovni se rozvíjela již 6. rokem zásluhou projektu Jižní Morava čte, mnohé pověřené knihovny nabízely svým obsluhovaným knihovnám regionální projekty na podporu čtenářství. Regionální oddělení Městské knihovny Boskovice připravilo již 2. rokem Putování se psím hrdinou a čtenářskou hru Psí rok. Ke 100. výročí založení KJM se mohly obsluhované pobočky z dotace na regionální funkce zapojit do celoknihovní soutěže Velké putování po knihovnách KJM. Knihovna Karla Dvořáčka připravila Pohádkovou stezku, Městská knihovna ve Znojmě Festival knihoven Znojemska. Mezi oblíbenou formu porad v pověřených knihovnách patřily také v loňském roce výjezdní porady spojené s návštěvami vybraných knihoven jako příkladů dobré praxe.
S podporou dotace na regionální funkce knihoven vyšel již 35. ročník časopisu Duha. Koncem roku zasáhla redakci a celou knihovnickou veřejnost smutná zpráva o nečekaném odchodu dlouholeté šéfredaktorky, od roku 2016 výkonné redaktorky Mgr. Jany Nejezchlebové, autorky mnoha příspěvků a rozhovorů.[2] Jejím odchodem ztratila nejen redakční rada významnou knihovnickou osobnost, pro kterou byly knihovny a lidé kolem nich především srdeční záležitostí.
Součástí regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji je pravidelná medializace nejlepších knihoven a knihovníků, oceňování knihoven a obcí, prezentace příkladů dobré praxe.[3] Udílení cen loňským vítězům se poprvé konalo v reprezentativních prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Ocenění předal hejtman Mgr. Jan Grolich, náměstek hejtmana Mgr. František Lukl, MPA a ředitel Moravské zemské knihovny prof. Tomáš Kubíček. Cenu TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje převzala Knihovna Jiřího Mahena v Brně – pobočka Medlánky „za mimořádný přínos v rozvoji komunitního života, za podporu a rozvoj spolupráce na místní úrovni, podporu čtenářství a rozvíjení mezigeneračních vztahů, zejména za neutuchající zájem participovat na dění MČ Brno-Medlánky a aktivně se podílet na jeho budoucím rozvoji“. Součástí slavnostního předávání ocenění bylo udělení ceny Knihovnická osobnost Jihomoravského kraje 2020, kterou převzala ředitelka Městské knihovny v Mikulově, Mgr. Ilona Salajková.
Poděkování za spolupráci při rozvoji veřejných knihoven a regionálních služeb patří nejen ředitelům a vedoucím regionálních oddělení pověřených knihoven, bez jejichž podpory a často osobního nasazení by nebylo možné realizovat mnohé aktivity, ale především poskytovateli dotace na regionální funkce knihoven – Jihomoravskému kraji. Rok 2021 uzavřel další rok regionálních funkcí knihoven, které se doslova před očima proměňují v atraktivní instituce, a to nejen zásluhou modernizace interiérů, ale především vstřícným a otevřeným přístupem jejich zaměstnanců a širokou nabídkou služeb pro všechny generace. Plný text Výroční zprávy o hodnocení výkonu regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v roce 2021 naleznete zde.
[1] Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově, Městská knihovna Boskovice, Městská knihovna Brno-venkov, Městská knihovna Břeclav, Městská knihovna Hodonín, Městská knihovna Znojmo.
[2] https://duha.mzk.cz/autori/jana-nejezchlebova
[3] https://www.mzk.cz/sites/mzk.cz/files/koncepce_rozvoje_regionalnich_funkci_knihoven_jmk_2021_2027-final-28.6.2021_2.pdf, s. 14.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Regionální funkce knihoven v Jihomoravském kraji v roce 2021. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(1) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/regionalni-funkce-knihoven-v-jihomoravskem-kraji-v-roce-2021
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|