Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2018 » Regionální funkce v Jihomoravském kraji v roce 2017 – realita versus očekávání
„Dobře pracující knihovny – to nejsou pouze regály plné nových knih, se vzorně provedenou revizí či splněným standardem VKIS. Dobře pracující knihovna je především srdcem své obce, místem, které nabízí příležitost – ke vzdělávání, společnému trávení volného času či jen k potkávání se. Je průsečíkem našich společných cest, našeho hledání na cestě životem. Dobře pracující knihovna nabízí především příležitost – zastavit se, potkat, najít podněty a inspiraci pro život.“[1]
Rok 2017 byl již 13. rokem, kdy rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb podporují kraje ze svého rozpočtu prostřednictvím dotace na regionální funkce. I přes různé překážky spojené zejména s jejich finančním zajištěním je však třeba konstatovat, že bez regionálních funkcí bychom dnes v České republice neměli bohatou a rozvíjející se síť veřejných knihoven, na kterou můžeme být, jako na součást našeho kulturního dědictví, oprávněně pyšní.
V případě Jihomoravského kraje nutno ocenit, že se podpora knihoven neomezuje pouze na financování regionálních funkcí. Novou etapu v rozvoji zejména obecních knihoven zahájil rok 2016, kdy Jihomoravský kraj vyhlásil v rámci dotačního programu Program rozvoje venkova Jihomoravského kraje nový dotační titul Obecní knihovny na podporu modernizace interiérů a technického vybavení knihoven, a současně novou celokrajskou soutěž Jižní Morava čte s cílem podporovat čtenářství, čtenářskou gramotnost a rozvíjet literární a výtvarný talent u dětí a mládeže do 15 let.
Jihomoravský kraj se tak stal prvním krajem, který začal významně podporovat knihovny v obcích do 3 000 obyvatel a tím de facto deklaroval jejich významnou úlohu jako zařízení podporujících rozvoj kulturního a společenského života. Toto následně potvrdil začátkem letošního roku ve schváleném Programu rozvoje Jihomoravského kraje 2018-2021, jehož součástí se stala podpora rozvoje obecních knihoven s důrazem na zkvalitnění jejich zázemí a rozšíření knihovního fondu.[2] Za uplynulé tři roky, v letech 2016-2018, podpořil Jihomoravský kraj celkem 328 žádostí v celkové výši 12,200.000,- Kč. Mezi žadateli měli v uplynulých třech letech největší zastoupení obce o velikosti 501 až 1 000 obyvatel.
Výchozím dokumentem pro poskytování regionálních funkcí v Jihomoravském kraji v roce 2017 byla Smlouva o poskytnutí dotace z rozpočtu Jihomoravského kraje na zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven v roce 2017, která na základě Metodického pokynu Ministerstva kultury ČR k zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven a jejich koordinaci na území České republiky vymezila obsah regionálních funkcí poskytovaných Moravskou zemskou knihovnou a jí pověřenými knihovnami.
Mezi každoroční ožehavé téma krajských knihoven patří financování regionálních funkcí. Mezi cíle regionálních funkcí podle Metodického pokynu Ministerstva kultury ČR patří:
Knihovny většinou hovoří o úspěchu, pokud dostanou na příští rok stejnou částku na financování regionálních funkcí jako v daném roce. Je to však úspěch pouze zdánlivý. Dochází k navyšování mzdových nákladů, finančně náročnější položkou v rozpočtu jsou knihy pro děti, rozvíjí se trend nákupu audioknih a společenských her jako součást nabídky výměnných souborů.
Přidělená částka by měla minimálně zohlednit každoroční nárůst inflace. Pokud jej nezohlední, dává poskytovatel o tuto inflaci knihovnám de facto méně, čímž dochází k poklesu úrovně regionálních služeb a tím ve výsledku veřejných knihovnických a informačních služeb poskytovaných uživatelům. V některých případech mohou být přitom důsledky nevratné (např. zrušení knihovny), přičemž tento dopad je vždy na nejohroženější sociální skupiny – seniory a děti, jejichž mobilita, tedy možnost navštívit vzdálenější knihovnu, má svoje limity.
Knihovny malých obcí jsou nejpočetněji zastoupenou skupinou mezi veřejnými knihovnami. Jako mnohdy jediná kulturní zařízení plní nezastupitelnou úlohu při rozvoji čtenářství, komunitního života, kultury a osvěty. V Jihomoravském kraji představují takřka 48 % všech neprofesionálních knihoven. Význam dotace regionálních funkcí právě pro tuto skupinu knihoven dokládá, že takřka 18,5 % provozovatelů veřejných knihoven v Jihomoravském kraji nevynakládá žádné finanční prostředky na nákup knihovních fondů. Za těchto okolností je nabídka výměnných fondů právě pro tuto skupinu veřejných knihoven existenční záležitostí.
Mezi pravidelné aktivity patří Slavnostní setkání knihoven Jihomoravského kraje spojené s oceňováním nejlépe pracujících knihoven. Z každého okresu je oceňována jedna knihovna, která svojí činností vykazuje nadstandardní výsledky nebo další mimořádné aktivity. Kromě ocenění dobře pracujících knihoven bývá jedním z hlavních cílů slavnosti poukázat na konkrétní přínosy dotace na regionální funkce a význam metodické pomoci pověřených knihoven.
Na nákup výměnného fondu vynaložily pověřené knihovny v Jihomoravském kraji v roce 2017 celkem 3 155 647,13 Kč. Výměnný fond umožňuje knihovnám obohatit a zpestřit nabídku stálého knihovního fondu a významně se podílí na zkvalitňování veřejných knihovnických a informačních služeb zejména malých obecních knihoven. Z celkových nákladů pro pověřené knihovny představuje tato částka 26,37 %.
Dotační program JMK na podporu regionálních funkcí knihoven se za roky svého působení stal mezi zřizovateli a knihovníky již neodmyslitelnou a nepostradatelnou součástí fungování zejména obecních knihoven. Finanční prostředky vynakládané na zajištění regionálních služeb mají svoje viditelné zúročení v podobě aktuální nabídky výměnných fondů pro čtenáře, bezproblémovém zajišťování zákonných revizí knihovních fondů, pokračující automatizaci knihoven nebo nárůstu moderních a aktuálních webových stránek. Významnou metodickou pomoc ze strany pověřených knihoven na podporu kulturně výchovné a vzdělávací činnosti představují společné regionální projekty podporující komunitní a vzdělávací funkce knihoven a prohlubující zájem o lokální historii a současnost. Mezi úspěšné patřil hodonínský projekt Historické zločiny a záhady v dílech regionálních autorů, projekt Městské knihovny Znojmo S mou knihovnou tam a sem projdeme se pravěkem nebo zejména již 8. ročník projektu čtoucích rodin regionálního oddělení Městské knihovny Boskovice spojeného s literárním putováním v rámci celostátní kampaně na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže Celé Česko čte dětem.
I v roce 2017 usilovaly pověřené knihovny o standardní poskytování regionálních služeb svým obsluhovaným knihovnám. Mezi preferované a žádané služby ze strany knihoven patřilo kromě výměnných fondů již tradičně vzdělávání. Celoživotní vzdělávání knihovníků je kromě tvorby a cirkulace výměnného fondu jednou z hlavních činností pověřených knihoven. Zásluhou velmi dobré spolupráce s Odborem kultury a památkové péče Jihomoravského kraje se podařilo vytvořit optimální podmínky pro brzké zajištění splátek dotace na výkon regionálních funkcí pověřených knihoven a jejich plynulé čerpání. S podporou zřizovatelů pověřených knihoven mohly být regionální služby zajišťovány již od počátku roku ve standardní kvalitě. Nemalou zásluhou rovněž za pomoci celoroční kvalitní práce pracovníků regionálních oddělení.
Dotace určená na rozvoj regionálních funkcí významně napomáhá dalšímu zkvalitňování poskytovaných regionálních služeb, které patří mezi podpůrné služby napomáhající kulturnímu rozkvětu obcí, rozvoji informační a čtenářské gramotnosti.
[1] https://www.mzk.cz/sites/mzk.cz/files/koncepce_rf_jmk_2015.pdf
[2] https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=340678&TypeID=2
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Regionální funkce v Jihomoravském kraji v roce 2017 – realita versus očekávání. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(3) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/regionalni-funkce-v-jihomoravskem-kraji-v-roce-2017-realita-versus-ocekavani
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|