Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2011 » Regionální knihovna Karviná – moderní, progresivní, perspektivní
Regionální knihovna Karviná prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Od přípravy projektu v roce 2006 do konečné realizace propojení hlavní budovy knihovny s uvolněnými prostory Základní školy U Studny v roce 2010. Rekonstrukce je neoddělitelně spjata s dlouholetou rozsáhlou a velmi rozmanitou činností nejen Městské knihovny v Karviné a jejich poboček, ale také všech knihoven ve svěřeném regionu. V současnosti, kdy Regionální knihovna získala další zajímavé prostory s velmi moderním vybavením, může plně rozvíjet své představy o veřejné knihovně 21. století.
Knihovna zahájila svou činnost 28. května 1923, kdy se konala ve Fryštátě schůze knihovních výborů tří národností – Čechů, Poláků a Němců; projednaly se otázky finanční, právní, personální, knihovna fungovala pravděpodobně v jedné budově Panského hotelu, po roce 1928 rozvíjely sekce svou činnost samostatně, vývoj knihovny byl přerušen událostmi 2. světové války, znovuotevření se uskutečnilo 4. června 1945, v letech 1950-1992 nesla knihovna název Okresní knihovna Karviná. Od 1. května 1992 nese název Regionální knihovna Karviná (dále RKK). RKK je městskou knihovnou s regionální funkcí, působí v Euroregionu Těšínského Slezska. Město Karviná se rozkládá v údolní nivě řeky Olzy v nejsevernějším předhůří Slezských Beskyd. Na severovýchodě hraničí s Polskem a cca 50 km na východ se nachází hraniční přechod na Slovensko.
RKK spravuje 14 odborných pracovišť, eviduje kolem 152 000 knihovních jednotek, 300 titulů odebíraných periodik, celkem 8 505 registrovaných čtenářů, z toho 2 240 jsou děti a mládež do 15 let, průměrná roční návštěvnost knihovny je 280 000 návštěvníků (vč. virtuálních), kteří si vypůjčí ročně kolem 430 000 knihovních jednotek.
Univerzální pobočky RKK se nachází v jednotlivých částech města Karviné a poskytují různorodé služby a tematicky budovaný knihovní fond. Středisko knihovnických a informačních služeb (SKIS) Karviná – Ráj (oddělení pro děti a mládež, oddělení pro dospělé čtenáře; beletrie, naučná literatura, fond ve slovenském jazyce, poezie, drama, audioknihy, periodika), SKIS Karviná – Nové Město (oddělení pro děti a mládež, oddělení pro dospělé čtenáře; audioknihy, beletrie, naučná literatura, periodika, zaměření fondu – lékařství, technika), SKIS Karviná – Hranice (oddělení pro děti a mládež, oddělení pro dospělé čtenáře; knihy psané Braillovým písmem, periodika), SKIS Karviná – Mizerov (oddělení pro děti a mládež, oddělení pro dospělé; naučná literatura, skripta, učebnice - filozofie, psychologie, ekonomika, management, marketing, beletrie v jazyce anglickém, německém, francouzském, ruském, italském, španělském, regionální literatura, audioknihy, periodika), Karviná-Louky, Karviná-Staré Město (univerzální knižní fond beletrie a naučné literatury pro děti a dospělé doplňován knižními soubory v češtině a polštině, periodika), Lázně Darkov, Rehabilitační sanatorium (beletrie, naučná literatura a periodika pro potřeby relaxace a biblioterapie lázeňských hostů).
Specializované služby RKK nabízí na těchto pobočkách - Středisko doplňování a zpracování knihovního fondu (SDZKF) Karviná – Hranice, Středisko polské literatury Karviná – Fryštát (beletrie, naučná literatura, audioknihy a periodika v polském jazyce, výstavy polských a regionálních tvůrců, setkání se zajímavými osobnostmi polského a regionálního kulturního života), Středisko hudby a umění Karviná – Fryštát (literatura a periodika z oblasti výtvarného a užitého umění, hudby a filmu, CD, DVD, videokazety), Městské informační centrum Karviná – Fryštát (Galerie Pod Věží, Antikvariát) poskytuje informace místního, regionálního a celostátního významu z oblasti podnikání, státní správy, cestovního ruchu, památky Karviné, kulturní a sportovní akce, prodej pohlednic, map, publikací, upomínkových předmětů, informace o vlakových a autobusových spojích, Informační centrum Českých drah poskytuje informace o vlakových a autobusových spojích, informace místního, regionálního a celostátního významu z oblasti podnikání, státní správy, cestovního ruchu, památky Karviné, kulturní a sportovní akce, prodej pohlednic, map, publikací, upomínkových předmětů, Knihařská dílna Karviná – Ráj (poskytuje tyto služby - vazba diplomových prací, časopisů, oprava starších knih, paspartování a lemování obrazů, výroba kartoték, dárkových krabiček, Středisko výpočetní techniky Karviná – Mizerov zajišťuje technickou podporu a provoz poboček RKK, údržba a rozvoj AKS DAWINCI, zajišťuje servis knihovnám v rámci regionálních funkcí.
RKK je pověřená knihovna, která poskytuje 12 knihovnám v karvinském okrese především poradenské, vzdělávací a koordinační služby, buduje výměnné fondy a zapůjčuje výměnné soubory knihovních dokumentů a vykonává další nezbytné činnosti napomáhající rozvoji knihoven a jejich veřejných knihovnických a informačních služeb.
Posláním periodika „SOVA“, které začala Regionální knihovna v Karviné vydávat v roce 2002, je vytvořit a udržovat stálý kontakt mezi institucí a jejími uživateli, informuje o nových službách knihovny, obsahuje přehled připravovaných kulturních a vzdělávacích akcí.
Regionální knihovna Karviná nabízí všem knihovnám v České republice bezplatné využívání komplexního informačního systému Biblioset na podporu automatizovaných knihovnických a informačních služeb. Jako celek působí na trhu od roku 2007. Jednotlivé podsystémy tohoto systému knihovna buduje od roku 1991. Prvním samostatným systémem byl produkt Beletrie, který je budován od roku 1991, následoval systém Rešerše od roku 1992, pak Meziknihovní výpůjční služba od roku 1999. V roce 2000 to byl Kustod, za dva roky Pokladna, WWW stránky od roku 2005 a Elektronický biografický slovník Těšínského Slezska vznikl v roce 2006. Jako celek je Biblioset užitečnou pomůckou pro všechny knihovny a knihovníky, kteří potřebují nalézt užitečné a komplexní informace na jednom místě.
Meziknihovní výpůjční systém (MVS) slouží ke snadnému vyhledání a online vypůjčení knih z fondu českých i zahraničních knihoven. Tato služba umožňuje čtenářům zapůjčit si požadovaný titul z jiné knihovny prostřednictvím své mateřské knihovny. Čtenářům se tak nabízí možnost přístupu k široké škále vydaných dokumentů.
RKK zavedla pro nemocné a zdravotně postižené spoluobčany města Karviné donáškovou službu do domu. Čtenáři si telefonicky vyberou knihy, o které mají zájem a knihovnice jim je zdarma doručí až do domu.
Regionální knihovna Karviná se zapojila do projektu Národní knihovny České republiky a jejího Referenční centra "Ptejte se knihovny" jako „aktivní knihovna“, tzn., že zodpovídá dotazy, které na ní uživatelé směrují. Převážně se jedná o dotazy týkající se jejího fondu, poskytování služeb, otázky provozního charakteru a dotazy spojené se svým regionem.
Filmový klub (http://www.filmovyklub.rkka.cz) byl založen v roce 1968 a patří k nejstarším v republice. Při Regionální knihovně pracuje nepřetržitě takřka 30 let, předkládá filmovým divákům díla nekomerční kinematografie. Dramaturgie filmového klubu se zaměřuje na filmy, které se neobjevují v běžných kinech, a to na filmy různých zemí, všech žánrů, od filmů hraných, animovaných až po filmy dokumentární. V rámci projektu RKK ve spolupráci s Filmovým klubem realizuje projekt pro žáky středních škol nazvaný „Film a škola“. Jedná se o učební cyklus, který umožní žákům lépe pochopit filmové umění a připravit je tak na maturitní zkoušku.
Cílem projektu Infoservis pro malé a střední podnikatele (http://www.karvina.info), zahájeného v roce 2003, je rozvoj informačního zázemí pro podporu a rozvoj podnikatelské činnosti malých a středních podnikatelů v Karviné. Projekt je zaměřen především na tvorbu internetových prezentací, webhostingových a e-mailových služeb a je bezplatně poskytován firmám a subjektům působícím na území města Karviná. Projekt je financován z Fondu primátora statutárního města Karviné. V současné době databáze obsahuje kolem 200 záznamů.
RKK nabízí návštěvníkům přístup k vlastním databázím.
Městský informační systém, obsahující více než 2000 záznamů, je komplexní informační databanka města Karviné o podnikatelích a jejich službách. RKK nabízí od roku 2005 všem knihovnám v České republice v rámci projektu Knihovna.info zdarma zhotovení www stránek podle vzoru včetně webhostingových služeb a správy vybrané domény. V této databázi je zaregistrováno více než 360 knihoven z celé České republiky. Beletrie (7054 záznamů) je databáze obsahující vícehlediskové (formální a věcné) zpracování beletrie a jiných vybraných děl, které se nachází ve fondu Regionální knihovny Karviná. Databáze Rešerše slouží k vyhledávání informací v knihovnou odebíraných časopisech a denním tisku. Uživatelům je zpřístupněn systém rešeršních záznamů zpracovávaných v Regionální knihovně Karviná od roku 1992. V současné době databáze obsahuje více než 27 000 záznamů ze 108 lokálních i celostátních periodik.
Elektronický biografický slovník Těšínského Slezska (EBSTS) je fulltextovou databází osobností, které se narodily nebo působily na území Těšínského Slezska, obsahuje více než 5 746 hesel a svým obsahem převyšuje kterýkoliv doposud vydaný biografický slovník Těšínského Slezska. Na tvorbě EBSTS se podílela Vědecká a studijní knihovna v Polském Těšíně (Ksiąźnica Cieszyńska). O jeho překlad do češtiny se postarali odborní pracovníci a externí spolupracovníci Regionální knihovny Karviná. Elektronický slovník, na jehož financování se podílela Evropská unie prostřednictvím Fondu mikroprojektů Euroregion Těšínské Slezsko – Ślask Cieszyński, je k dispozici v paměťových bankách všech knihoven na CD-ROM a na webových stránkách Regionální knihovny Karviná.
RKK nabízí návštěvníkům také přístup k databázím licencovaným – Anopress nabízí plné texty novinových a časopiseckých článků a Zákon je profesionální právní informační systém.
V červenci. 2008 RKK vybudovala virtuální Regionální knihovnu Karviná v prostředí Second Life. Vytvořením prezentace virtuální knihovny si dává za cíl oslovit co největší počet návštěvníků, seznámit je s produkty a službami, které nabízí a poskytuje, formou hry a zábavy dovést návštěvníky knihovny k jiným cenným zdrojům informací a poznání a tím zvýšit návštěvnost skutečné knihovny. Knihovnice vystupují ve virtuální RKK jako avataři, poskytují informace, zodpovídají dotazy. U knihovny byla zřízena virtuální Galerie Pod Věží, která simuluje reálné výstavy v Galerii Pod Věží, která je součástí MIC. V lednu 2009 proběhla virtuální konference ve spolupráci s Kabinetem informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity v Brně, která prověřila možnost pořádání výuky, besed a školení ve virtuálním prostředí. Konference se zúčastnilo 86 avatarů.
Od července 2009 se RKK prezentuje také na sociální síti Facebook, geolokačních sítích Gowalla a Foursquare, kde informuje a zve na akce konané na jednotlivých pobočkách, informuje o termínech promítání ve Filmovém klubu, který funguje při Regionální knihovně Karviná od roku 1968, o knižních novinkách nakoupených do fondu knihovny, sdílí s ostatními uživateli fotky, videa z akcí konaných v RKK a také zajímavé odkazy o dění ve městě Karviná.
Od roku 1994 pořádá Regionální knihovna Karviná za finanční podpory statutárního města Karviná na Masarykově nám. v Karviné-Fryštátě Knižní jarmark, kde probíhá prodej nových i starších knih a gramodesek, nabídka služeb RKK, knihy „za babku“, originální polské knihy, celodenní hudební program, hry a soutěžení pro děti.
V roce 2010 a 2011 byl realizován projekt Cyklus besed pro hornické důchodce OKD spolufinancovaný Nadací OKD. Proběhly besedy na téma „Skoro zapómňane“, Hornické kapely, Co se kdysi jedlo, Hornické kolonie, Přísloví čili hornické mudrosloví, Skok přes kůži.
V rámci Projektu „Z książką na walizkach“ pořádaného ve spolupráci s nakladatelstvím Ossolineum a Literatura (PL) a Sdružením přátel polské knihy probíhají autorská setkání spisovatelů s mladými čtenáři v regionu Těšínského Slezska.
Díky finanční podpoře Fondu primátora statutárního města Karviné realizuje RKK od roku 2001 Setkání s osobnostmi v RKK. Knihovnu již navštívili osobnosti z oblasti umění, kultury, sportu (Jan Tříska, Ladislav Chudík, Václav Postránecký, Květa Fialová, Petr Nárožný, Irena Obermannová, Iva Hüttnerová aj.).
RKK ve spolupráci s Regionální Obcí Slováků realizuje od roku 2002 Odpoledne poezie – recitace poezie v jazyce českém, polském, slovenském, romském, řeckém.
Od roku 2003 provozuje RKK Galerii Pod Věží, která je součástí Městského informačního centra v Karviné-Fryštátě. Své výstavy zde již realizovali např. Walter a Romana Taszkovi, Vladivojna la Chia, Eva Tamborská, Jana Kubínová, Darina Krygiel, Jiří Špaček, Ladislav Brunton, Jitka Gřešková.
RKK se zapojuje do celostátních knihovnických akcí pro děti, mezi které patří Noc s Andersenem, v rámci které realizuje večerní předčítání, soutěžení v knihovně s cílem vzbudit v dětech zájem o četbu, ukázat jim krásu mluveného slova a půvab společného hlasitého předčítání. Dále celorepublikový projekt Celé Česko čte dětem v RKK, který podporuje hlasité předčítání jako formu rozvoje emocionálního, psychického a morálního zdraví dítěte. Dětem již četly tyto osobnosti např. zpěvačka Aneta Langerová, zpěvák Martin Chodúr, moderátoři ČT Aleš Juchelka a Jiří Sedláček, herečky Jana Bernášková, Kristina Maléřová, Lada Bělášková, ilustrátor Adolf Dudek, herečka divadla loutek Wanda Michałek, zpěvák Petr Bende, herec Václav Vydra, herečka polské scény Těšínského divadla Halina Pasekova, autorka divadelních a filmových her Joanna Litin-Widera. V roce 2010 RKK realizovala projekt „Kdo čte, nebloudí – kdo sportuje, nenudí se!“ – cyklus besed a setkání s karvinskými fotbalisty, který byl finančně podpořen z Fondu primátora statutárního města Karviné. Na jednotlivých pobočkách RKK jsou realizovány soutěže, vědomostních kvízy a tvořivé dílny pro děti i rodiče, které jsou mezi čtenáři a návštěvníky knihovny velmi oblíbené a navštěvované.
V rámci projektu „Veřejný přístup k internetu v RKK“ spolufinancovaného z dotace SROP EU probíhají v knihovně od roku 2006 Pondělní internetová setkání (výuka základní orientace uživatelů s internetem) a Začínáme s PC (základy práce s počítačem; pro nezaměstnané, matky na mateřské dovolené).
Díky Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových obdržela RKK v rámci projektu „Senioři komunikují“ 1 PC k využití pro seniory, na kterém je realizována výuka základní orientace uživatelů s internetem a základy práce s počítačem.
RKK ve spolupráci s Romcentrem Karviná, Policií ČR a občanským sdružením NET realizovala projekt „Žijí mezi námi“, v rámci kterého proběhl cyklus besed pro žáky základních škol a vznikla publikace o historii a současnosti Romů.
RKK ve spolupráci s Romcentrem Karviná realizovala projekt „Žít společně“ – multikulturní program pro děti a mládež, cyklus besed na téma Děti a mládež v multikulturním světě, Výchova dětí a mládeže k toleranci; projekt byl financován z dotace Moravskoslezského kraje.
Od roku 2002 realizuje RKK pro žáky a studenty základních a středních škol Multimediální festival (cesta za poznáním a vzděláním v oblasti multimédií) – vědomostní soutěž zaměřena na rozšíření možností vzdělávání a také prezentaci nových informačních technologií, soutěž probíhá v kinosále knihovny a vše je promítáno online pomocí webové kamery přes internet.
Statutární město Karviná má dlouhodobě jako jednu ze svých rozvojových priorit zatraktivňování širšího centra města jako místa pro aktivní a společenský život obyvatel a návštěvníků, stejně jako zvyšování kvality zázemí a zařízení pro další vzdělávání.
Smyslem projektu „Rekonstrukce a vybavení Regionální knihovny Karviná“ bylo vytvořit moderní městský vzdělávací, informační a komunitní komplex za účelem rozvoje knihovnických služeb a zvýšení kapacity a kvality vzdělávacích prostor pro širokou veřejnost v areálu RKK.
V RKK vznikla myšlenka spojení hlavní budovy knihovny s uvolněnou částí nevyužité kapacity Základní školy U Studny k prospěchu rozšíření stávajících služeb knihovny o beletrii a naučnou literaturu, rozšíření prostor pro děti a mládež a vybudování samostatné čítárny.
Rok 2006 - příprava projektu byla zahájena zpracováním objemové studie.
Rok 2007 - příprava dokumentace pro územní rozhodnutí, bylo zpracováno a podáno Oznámení k záměru stavby za účelem posouzení vlivu projektu na životní prostředí, orgány města schválily projektový záměr v květnu 2007.
Rok 2008 - byly analyzovány možné dotační zdroje vzhledem k celkové finanční náročnosti projektu, jako vhodný dotační zdroj se jevil Regionální operační program Moravskoslezsko, po schválení Integrovaného plánu rozvoje měst (IPRM) byla zahájena příprava projektové dokumentace.
Rok 2009 - připravována projektová dokumentace pro interiér a stavební povolení a samotná žádost o dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, oblast podpory 3.1 Rozvojové póly regionu, průběžně probíhaly konzultace projektového týmu. Smlouva o realizaci IPRM byla podepsána v únoru 2009.
Rok 2010 - rekonstrukce ústřední budovy RKK v Karviné-Mizerově. Budova pochází z roku 1967 a za dobu svého více jak čtyřicetiletého nepřetržitého provozu prošla jen nejnutnějšími opravami a běžnou údržbou. Na stávající objekt Regionální knihovny byla provedena nástavba (třetí podlaží) a nově vybudovaným spojovacím krčkem byl připojen pavilon sousedící Základní školy U Studny, který škola kvůli nízkému počtu žáků plně nevyužívala. I tento pavilon (křídlo školní budovy), který byl vystaven rovněž v roce 1967, prošel stavebními úpravami pro potřeby knihovny.
RKK zpracovala koncepci činnosti a uspořádání jednotlivých odborných pracovišť v nové budově a spolupracovala při dispozičním řešení vybavení interiéru knihovny. Byl rovněž zpracován návrh vybavení knihovny moderní výpočetní a přídavnou technikou.
Do nového objektu se přesunuly univerzální pobočky Karviná-Ráj a Karviná-Hranice a vznikly tak další prostory pro poskytování kvalitních veřejných knihovnických a informačních služeb. Proběhla také revitalizace okolí knihovny, tedy vybudování parkoviště, chodníků a úprava zeleně. Celková rekonstrukce byla ukončena v říjnu 2010.
Středisko v Karviné - Mizerově je sídlem knihovny. Nachází se v něm, kromě oddělení pro děti a mládež a informačního oddělení a studovny, také filmový klub, ředitelství, středisko výpočetní techniky, středisko ekonomiky a provozu.
Regionální knihovna je veřejnou univerzální knihovnou, v jejímž fondu se nacházejí kromě knih také časopisy, noviny, mapy, zvukové dokumenty a videozáznamy, elektronické dokumenty a jiné informační prameny.
Regionální knihovna Karviná poskytuje svým uživatelům tyto služby:
výpůjční služby – absenční, prezenční výpůjčky
meziknihovní služby – získání dokumentu nebo jeho kopie z fondu jiné knihovny (české nebo zahraniční)
cirkulační služby – jedná se o výměnný fond – dílčí fond sloužící k realizaci výměny knihovních jednotek s jinými knihovnami
reprografické a jiné kopírovací služby – kopírování, tiskové služby
informační služby, rešeršní služby
elektronické služby – přístup na internet, použití PC, webhosting, tvorba www stránek aj.
propagační služby – vydávání knihovnického časopisu Sova, účast na seminářích, propagace v regionálním i lokálním tisku a médiích (rozhlas, TV)
speciální služby – donášková služba do domu zdarma, skenování dokumentů, fond zvukových knih, Biblioset, databáze Rešerše, Městský informační systém, projekt Infoservis pro podnikatele, tvorba webových stránek pro knihovny (knihovna.info)
vzdělávací a kulturní akce - autorská setkání, besedy se známými osobnostmi, soutěže pro děti, knihovnické a informační lekce, internetové a počítačové kurzy pro začátečníky, knižní jarmark, veřejné čtení, výstavní činnost, hudební programy, promítání filmů.
Poskytované služby v rámci regionálních funkcí:
Rekonstrukcí ústřední budovy Regionální knihovny Karviná vznikly v knihovně tyto prostory:
oddělení beletrie pro děti s knihovním fondem takřka 10 000 knih
oddělení naučné literatury pro děti s knihovním fondem cca 4 200 knih
oddělení beletrie pro dospělé s knihovním fondem cca 13 000 knih
oddělení naučné literatury pro dospělé s knihovním fondem cca 31 000 knih
studovna (místnost určená k prezenčnímu zpřístupňování dokumentů vybavená příruční knihovnou), čítárna (místnost určená k prezenčnímu zpřístupňování dokumentů)
veřejný internet – 61 počítačových stanic
kinosál s kapacitou 70 míst
multimediální místnost s kapacitou 20 míst – vybavena audiovizuální technikou (dataprojektor, PC, interaktivní tabule) pro pořádání knihovnicko-informačních lekcí pro ZŠ, SŠ, VŠ, vzdělávací a výukové programy pro veřejnost se zaměřením na speciální cílové skupiny – nezaměstnaní, rodiče na mateřské dovolené, senioři, zdravotně postižení
literární salón s kapacitou 30 míst k sezení a terasou pro venkovní posezení
administrativní zázemí knihovny – kanceláře, jednací místnost
technické zázemí knihovny – středisko výpočetní techniky, katalogizace knih, server, depozit, archív, sklady.
Přidaná hodnota projektu:
vznik oddělení pro dospělé v Karviné – Mizerově
zlepšení systému distribuce a katalogizace knih
zvětšení prostoru, a tím i pohodlí pro návštěvníky
zprovoznění kavárny v prostorách knihovny – jedná se o poměrně nový trend, v našich podmínkách jde o inovativní prvek. Kavárna pomáhá vytvářet příjemné a vstřícné prostředí, čímž posiluje roli knihovny jako komunitního centra
bezbariérový přístup do všech oddělení knihovny (zpřístupnění osobám s omezenou schopností pohybu)
zlepšení dopravní dostupnosti knihovny
pohodlný přístup k informacím a knihovním fondům
příjemné a uživatelsky přívětivé prostředí.
Služby knihovny jsou určeny pro nejširší veřejnost všech věkových a sociálních skupin (děti a mládež do 15 let, studenti, dospělí, senioři, osoby se zdravotním postižením).
Mezi institucionální uživatele patří:
školská zařízení
základní knihovny v regionu
kluby důchodců, dětské domovy, PZKO, Obec Slováků, Romcentrum, TyfloCentrum ČR, o.p.s., Mateřská škola Klíček Karviná-Fryštát, Dětský stacionář Eunika, Domov pro postižené děti a mládež HOSANA, Denní stacionář "Dům V Aleji" Karviná-Ráj, Oblastní pobočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Karviná, Občanské sdružení Apogeum.
Na pobočkách RKK je budován speciální fond pro zrakově postižené: zvukové knihy – celkem 313 titulů (povinná četba, beletrie, dětská literatura), speciální fond pro zrakově a sluchově postižené: knihy psané Braillovým písmem – celkem 58 titulů (beletrie, dětská literatura), pobočky RKK realizují výstavy dětí Mateřské školy Klíček Karviná – Fryštát - mateřská škola pro zrakově postižené děti, dětského stacionáře Eunika, Domov pro postižené děti a mládež HOSANA, Dětský domov Srdce, pobočky RKK realizují speciální besedy pro zrakově postižené děti s využitím dostupných kompenzačních pomůcek, pravidelná pracovní praxe klienta Denního stacionáře "Dům V Aleji" Karviná – Ráj na pobočce Karviná – Ráj.
Regionální knihovna Karviná pružně reaguje na poptávku uživatelů a měnící se situaci ve společnosti a patří v tomto ohledu k příkladům „dobré praxe“ českého knihovnictví, který je v odborných kruzích často dáván za vzor ostatním knihovnám. Důkazem kvality jejich služeb jsou ocenění a produkty z poslední doby:
2000, Helsinky – Cena Evropské veřejné knihovny za vynikající práci v oblasti prosazování literatury a čtení
2000, Organizační výbor konference INFORUM 2000 – 1. místo v anketě o nejvýznamnější český a slovenský produkt, službu nebo čin spojený s elektronickými informačními zdroji, za elektronickou meziknihovní výpůjční službu
2000, Seč – Pamětní medaile Z. V. Tobolky za úspěšnou reprezentaci českého knihovnictví
1999, Městský informační systém – komplexní informační databanka města Karviná, určená občanům, podnikatelům, návštěvníkům a pracovníkům státní správy a samosprávy jako důležitý zdroj informací o dění ve městě
2008, zprovoznění virtuální knihovny v prostředí Second Life (3D sociální síť a marketingový kanál, který je řadou odborníků vnímán jako internet nové generace) s cílem využít nového prostředí ke zviditelnění knihovny a města
2011, Regionální knihovna Karviná (Statutární město Karviná, stavební firma SSKA, a.s., ing. arch. Jiří Liškutín, ing. Ladislav Zahradníček) získala HLAVNÍ CENU v soutěži STAVBA MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE 2010 v kategorii stavby občanské vybavenosti – rekonstrukce.
MOLINOVÁ, Halina; KUKRECHTOVÁ, Markéta. Regionální knihovna Karviná – moderní, progresivní, perspektivní. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(3) [cit. 2024-10-03]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/regionalni-knihovna-karvina-moderni-progresivni-perspektivni
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|