Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2015 » Regionální literatura – naše srdeční záležitost
Když jsem požádala kolegyně, aby mi připravily podklady k článku o využívání regionální literatury v práci Krajské knihovny Karlovy Vary, dostala jsem od Táni Pačískové z pobočky Lidická odpověď: „Regionální literaturu si půjčují čtenáři pro svou potěchu…“. To je myslím vůbec to nejlepší, co lze o naší regionální knihovně říci. Ale pokud na to půjdeme striktně odborně, je potřeba říci zejména toto: regionální knihovna čítá 4 648 exemplářů – knihovních jednotek regionálních dokumentů. Periodik je k dispozici 240 titulů, z toho je jich aktivních 110.
Kolegyně Gerda Lorenzová, která se podílí na správě regionálního fondu, vytváří pro Národní knihovnu ČR do databáze ANL Souborného katalogu regionální autoritní záznamy korporací a akcí pro rejstříky a doplňuje databázi regionálních osobností. Zaštiťuje zpracovávání regionálních článků, které se posílají taktéž do ANL NKP. Za rok 2014 bylo vloženo: 4 450 článků a zpracováno 361 rejstříkových záznamů korporací a akcí a 62 rejstříkových záznamů regionálních osobností.
Ale pokud nechceme úplně odborný výklad, pak je třeba říci, že paní Gerda je dobrou duší regionální knihovny. Spravuje ji s láskou a velkým zaujetím. Cokoli potřebujete o karlovarském regionu vědět, zeptejte se Gerdy. Je v pravdě nevyčerpatelnou studnicí znalostí a vědomostí. Obracejí se na ni nejen čtenáři, ale i odborná veřejnost, studenti a dokonce také zaznamenáváme mnoho dotazů na regionální reálie ze sousedního Německa. Její velké znalosti o zajímavostech, podivuhodnostech a historii našeho kraje vždy rádi využijeme v našem knihovnickém občasníku Mezi regály. Pravidelná rubrika „Zajímavosti z našeho regionu“ naposledy informovala o „Mňamkách z našeho kraje“, což byly nejrozmanitější druhy knedlíků, nebo o zapomenutých kapličkách. Do nového čísla, které vyšlo 1. března, přichystala informaci o nejnovějších titulech regionálních publikací a také o národních kulturních památkách v Karlovarském kraji.
Ale v Krajské knihovně Karlovy Vary se regionální publikace mohou nejen půjčovat, ale také zakoupit. Informační středisko Karlovarského kraje, které sídlí v centrální hale krajské knihovny, je vyhledávaným místem, kde zaručeně dostanete všechny publikace, které v poslední době v karlovarském regionu vyšly. V současné době je k dispozici 153 titulů od 37 regionálních dodavatelů. Z posledních přírůstků, o které je velký zájem, můžeme uvést Karlovarská předměstí, Cyklomapy Karlovarského kraje nebo Průvodce architekturou Karlových Varů. Z regionálních periodik je velký zájem o Krušnohorský Herzgebirge Luft nebo Promenádu. Jen v roce 2014 se prodalo na 600 ks těchto regionálních publikací a periodik.
Jistě se shodneme, že jednou z důležitých funkcí dobré krajské knihovny je zpřístupnit regionální informace co nejširšímu okruhu zájemců. Proto Krajská knihovna Karlovy Vary čas od času připraví pro své uživatele drobný bonus. V roce 2004 byla ve spolupráci s Lázeňským edičním sdružením vydána kniha Evy Hanykové „Básníci a spisovatelé u pramenů“. Kniha seznamuje čtenáře s životem a dílem bezpočtu literátů, kteří navštívili Karlovy Vary nebo se o nich zmiňovali ve svém díle. O rok později vydala krajská knihovna na CD pověsti Karlovarska zpracované karlovarským historikem Stanislavem Burachovičem pod názvem „Kouzelná harfa“. Jednotlivé pověsti četly knihovnice Gabriela Pelcová a Zdeňka Dorňáková.
Po delší odmlce se podařilo vydat, za laskavé podpory Konta Bariéry a firmy Vodakva Karlovy Vary, na konci roku 2014 audioknihu pro nevidomé s regionální tematikou. Byla tak využita zakoupená dočasná práva na knihu populárního, původně karlovarského spisovatele Zdeňka Šmída „Strašidla a krásné panny“. Že se jedná se o humorné parafráze na staré lidové pověsti, kalendářové historky a anekdoty z Karlovarska, které nepochybně patří ke zlatému fondu tvorby spisovatele Zdeňka Šmída, jistě netřeba zdůrazňovat. Kniha rozhodně nepostrádá smysl pro jemný humor, laskavou ironii a lehkou nadsázku a vyšla poprvé v roce 1983. Nyní je tedy, díky Krajské knihovně Karlovy Vary, přístupná jako audiokniha ve formátu MP3 na CD nosičích i pro nevidomé. Celkem bylo vydáno 30 ks nosičů určených výhradně pro oddělení knihoven pro nevidomé v rámci celé České republiky, kam byly zdarma distribuovány. Zajímavostí je, že díky podnětu knihovnice Jitky Tiché z oddělení pro handicapované Krajské knihovny Karlovy Vary, byla Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana načtena další kniha Zdeňka Šmída „Cejch“. Tuto knihu načetl Jan Hyhlík a je již k dispozici.
Samozřejmostí v Krajské knihovně Karlovy Vary také je využívání regionální literatury pro nejrůznější akce. Pokud zůstaneme u oddělení pro handicapované, musíme zmínit velmi oblíbené Čtení do ucha a literární besedy. Každý měsíc zde přímo Jitka Tichá, či některá z kolegyň knihovnic, představí zajímavou knížku a přečte z ní ukázku. A co se čte nejvíc? Samozřejmě regionální literatura. Četli jsme Cejch Zdeňka Šmída, několik schůzek jsme věnovali čtení o slavných návštěvnících Karlových Varů z knížky Stanislava Burachoviče Slavní návštěvníci Karlových Varů a také z knihy Evy Hanykové Zajímavé ženy u pramenů a sladkohořké tajemství. Četlo se také o jednotlivých čtvrtích našeho města - z Radničních listů vydávaných karlovarským magistrátem. A samozřejmě mnoho dalšího
V knihovně se také pořádají různá autorská čtení či křty nově vydaných knih. Jen pro zajímavost z poslední doby. Autorské čtení ze vzpomínkové prózy Petra Chalupy „Kluci z ulice“, čtení poezie Martiny Žemličkové, beseda s Janem Trachtou na téma jeho knihy „Tichý dech“. Jan Trachta jako rodák z Karlových Varů do našeho výčtu jistě patří.
A čím se pochlubit na závěr? Třeba tím, že i Literární soutěž Krajské knihovny Karlovy Vary úspěšně spolupracuje s regionálními autory. Loni se konal již 8. ročník a jeho patronkou byla rodačka z Hroznětína paní Věra Nosková – spisovatelka, novinářka a propagátorka kritického myšlení. A nad vůbec prvním ročníkem měl patronát známý cestovatel a spisovatel Josef Formánek, který má k našemu regionu také velmi blízko. No snad nic nezakřikneme, když vám teď prozradíme, že pro letošní 9. ročník přislíbil svou laskavou podporu oblíbený český spisovatel, překladatel a redaktor Miloš Svačina, publikující pod jménem Miloš Urban. Tak nám držte palce, ať se to povede.
Ale nejlepší bude, když se k nám přijedete podívat a přesvědčit na vlastní oči, že regionální literatura je vážně naší srdeční záležitostí. Těšíme se na shledání nad stránkami zajímavých knih z Karlovarského kraje.
NĚMCOVÁ, Michaela. Regionální literatura – naše srdeční záležitost. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(1) [cit. 2024-11-10]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/regionalni-literatura-nase-srdecni-zalezitost
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|