Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2017 » Regionální projekt MěK Znojmo „ S mou knihovnou tam a sem projdeme se pravěkem“
Projekt vznikl a byl napsán v Regionálním oddělení MěK Znojmo k podpoře kulturně výchovné činnosti v knihovnách regionu. Financován byl z dotačního programu MK ČR – Knihovna 21. století a dotace JMK na výkon regionálních funkcí. Zapojilo se do něj 5 knihoven: Obecní knihovna Božice, Městská knihovna Hrušovany nad Jevišovkou, Městská knihovna Jevišovice, Městská knihovna Moravský Krumlov a Obecní knihovna Pavlice. Každá z knihoven spolupracuje se školami i školkami ze spádové oblasti, proto jsme se zaměřili na dětského čtenáře. Navíc aktivity spojené s projektem mohly přímo či nepřímo navazovat na školní osnovy. Knihovny si mohly k tomuto tématu naplánovat své celoroční aktivity.
Hlavním tématem se stal pravěk. Zejména z toho důvodu, že znojemský region má bohatou historii a bylo v něm objeveno mnoho zajímavých a důležitých archeologických nálezů. Znojmo a jeho blízké okolí navíc patřilo k původním pravěkým osídlením. Dodnes jsou nalézány stopy života pravěkých lidí. Toto historické období je opleteno spoustou záhad a domněnek, což děti neustále láká a nepřestává zajímat.
Záměrem projektu bylo zpřístupnit dětem regionální historii prostřednictvím interaktivních lekcí. Cílem byla podpora dětského čtenářství hravou a zábavnou formou. K tématu existuje nepřeberné množství literatury od naučné po beletrii. Dále prohloubení znalostí o místě svého bydliště a jeho historii. Zvýšení povědomí o existenci regionálních muzeí (Znojmo, Moravský Krumlov, Vedrovice, Jevišovice atd.). Aktivizace myšlení návaznými workshopy, při nichž mohly děti své nabyté znalosti zhmotnit. Obrovským kladem byla spolupráce mezi knihovnami regionu, sdílení zkušeností, ušetření nákladů.
Do projektu se zapojili 3 lektoři. Mgr. Monika Mažárová, která je muzejní pedagožkou Jihomoravského muzea ve Znojmě, p. o. Vystudovala dějiny umění na Univerzitě Palackého v Olomouci a muzeologii na Masarykově univerzitě v Brně. Již 4 roky se zabývá zpřístupňováním regionálního dědictví školním skupinám i veřejnosti, aktivně působí v Komisi pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku při AMG ČR. Její lekce s názvem „Pravěk u nás doma“ byly věnovány pravěkým stopám v dané lokalitě. Děti měly k dispozici pracovní listy, do nichž zaznamenávaly poznatky. Vše bylo doplněno ukázkami pravěkých exponátů ze Znojemska i úryvky z knih. Na závěr děti dotvořily pomocí plastelíny repliku Mašovické Hedviky, což je torzo sošky staré 7000 let, nalezené v lokalitě Mašovice u Znojma. Uspořádáno bylo celkem 7 lekcí.
Komiksem provedl děti Lukáš Divácký, který žije v Brně. Věnuje se underground komiksu, grafice, designu. Je spoluzakladatelem grafického studia Hdartworks. Přispívá do časopisu Bubble Gun. Jeho kresby jsou určeny spíše dospělým čtenářům, je však nakloněn různým druhům spolupráce. Vedl workshopy o komiksu jako následovníku nástěnných maleb. Připravil si krátký příběh o chlapci, který touží po psovi, ale od rodičů dostane rybku. Děti si ho zkusily dotvořit. Jejich kreativita byla bezmezná. Projevily nejen smysl pro detail, ale i smysl pro humor, např. když ryba skončila na pánvi a chlapec přece jen dostal psa. Z komiksu pochází logo projektu – pravěký chlapec Pazourek. V knihovnách a školách bylo použito také jako omalovánka. Uspořádáno bylo 5 workshopů.
Primitivní hudební nástroje představil Mgr. Pavel Frind, který vystudoval hudební vědu a estetiku na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje v Městské knihovně Znojmo v hudebním oddělení a půjčovně pro dospělé čtenáře. Vlastní nesčetnou sbírku nejrůznějších hudebních nástrojů, kterou neustále rozšiřuje. Na každý z nich dovede zahrát. Vedl 6 lekcí o pravěkých hudebních nástrojích s praktickými ukázkami.
V některých knihovnách pak následovaly workshopy, během nichž si mohly nejen děti vyzkoušet např. modelování sošek ze samotvrdnoucí hmoty, vymýšlet jednoduché hudební nástroje, přemýšlet, z čeho mohl člověk vyrobit nástroje pro běžný život, vytvořit nástěnnou malbu uhlem na balicí papír, napsat báseň či příběh apod. Definitivní tečkou za projektem byla výstava výtvarných a literárních prací, která se konala od 16. 2. 2017 do 3. 3. 2017 v galerii v Domě porozumění, kterou má ve správě MěK Znojmo.
SIKOROVÁ, Jana. Regionální projekt MěK Znojmo „ S mou knihovnou tam a sem projdeme se pravěkem“. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/regionalni-projekt-mek-znojmo-s-mou-knihovnou-tam-sem-projdeme-se-pravekem
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|