Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2015 » Regionální usilování v Mahenově památníku
Knihovna Jiřího Mahena v Brně má v práci s regionální literaturou dlouholetou tradici. Od šedesátých let minulého století vydávala bibliografickou ročenku „Co číst z tvorby autorů Jihomoravského kraje“. Péčí zejména J. Šteflíčkové, M. Zídka a V. Slavíkové vycházely též personální bibliografie jihomoravských autorů včetně Jiřího Mahena, zájemci mohli získat také publikace „Brno v literatuře“, „Brno v krásné literatuře“ a slovník „Spisovatelé Jihomoravského kraje“. V osmdesátých letech byly v ústřední knihovně i na pobočkách vyčleněny knihy od jihomoravských autorů nebo s tematikou jižní Moravy.
S otevřením Mahenova památníku na začátku devadesátých let bylo zpracování regionální bibliografie přesunuto tam. Vycházela se změněným názvem „Tvorba jihomoravských autorů v roce…“ a jedním z jejich plodů byl i rychle rozebraný „Slovníček současných brněnských spisovatelů“. V té době se ideálně doplňovala bibliografie s pořádáním besed a autorských čtení z právě vydaných, vzhledem k ještě neúplně fungující distribuci, v Brně hůře dostupných, nejen regionálních knih. Na půdě Mahenova památníku četli a besedovali za velkého zájmu návštěvníků Eda Kriseová, Ladislav Chudík, Zdeněk Urbánek, Ivan Klíma, Ota Filip, Ivan Jelínek, Ludvík Vaculík, Jiří Kratochvil, Viola Fischerová, Sylvie Richterová, Pavel Řezníček a další. Přibyl další pořad, se kterým přišel bývalý dramaturg Mahenovy činohry Jaromír Vavroš, Brunensia sub tegulis, aneb Čtení na půdě. V podání brněnských herců a s dobovou hudbou připomínal život a dílo osobností, nejen literárních, spjatých s Brnem.
Od konce roku 1993 se do aktivit zapojila Společnost Jiřího Mahena s předsedou Ludvíkem Kunderou. Pořádala přednášky o Mahenovi a jeho literárních souputnících a vydávala členský literární časopis Milíř. Činností přibývalo, počet čtenářů se více než zdvojnásobil. Mimo jiné mají k dispozici zákoutí se stále doplňovanou literaturou o Brně a hlavně k prezenčnímu studiu poskytovanou většinu vydání Mahenových knih a literatury o Mahenovi. Bibliografie už nevychází, zato z časopisu Milíř se zásluhou nového předsedy SJM Jiřího Poláčka stala poměrně objemná ročenka. Na Mahenově půdě se ročně uskuteční okolo 120 akcí. Z nejbližších můžeme pozvat na společné autorské čtení Markéty Hejkalové a Jiřího Kratochvila, vzpomínkový pořad k 95. výročí narození Ludvíka Kundery, besedu s Milošem Doležalem, setkání nad knihou Sylvie Richterové „Každá věc ať dospěje na své místo“ a na uvedení monografie Iva Haráka o brněnském básníku Josefu Suchém.
ČERNÁ, Jana. Regionální usilování v Mahenově památníku. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/regionalni-usilovani-v-mahenove-pamatniku
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|