Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2023 » Rekonstrukce knihoven v regionu Blansko
Modernizace a rekonstrukce knihoven v regionu Blansko je postupně realizována od roku 2008-2009 a již od této doby je spojena se jménem paní Ivy Machové. Tato milá, vždy usměvavá a pozitivní dáma pracuje jako bytová designérka a v našem regionu se pohybuje nadále. Pro mě osobně je velká radost s ní spolupracovat a musím říct, že nikdy neodmítla pomoc žádné naší kolegyni či kolegovi z oboru. Požádala jsem ji proto, abychom spolu zavzpomínaly na dobu, která znamenala začátek naší úžasné spolupráce.
Musíme též připomenout, že na úplném začátku byly velkolepé plány tehdejšího starosty obce Miloslava Novotného na rekonstrukci komplexu bývalého kulturního domu, kde mimo jiné plánoval moderní knihovnu. V té době byla nadšenou knihovnicí paní Olga Hájková, která ve „své“ knihovně stále s láskou nabízí čtenářům nejen literaturu, ale též další duchovní prožitky. Výsledkem byl návrh interiéru pro Místní knihovnu Veselice. Vznikl moderní, vzdušný a příjemný prostor, v němž se začaly setkávat nejen děti a maminky. Bylo organizováno mnoho zajímavých akcí pro všechny věkové skupiny. Knihovna pak získala nejvyšší ocenění jako Knihovna roku 2011.
Jak na toto období vzpomínáte?
Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. Byla to pro mě obrovská výzva a krásná práce. Na celém projektu jsem pracovala bezmála půl roku. Výhodou tohoto projektu bylo začít, jak se říká, téměř „na zelené louce“ tedy úplně od začátku a také s velkou podporou a důvěrou tehdejšího pana starosty Miloslava Novotného a paní knihovnice Olgy Hájkové. Měla jsem v podstatě volnou ruku. Tak jak to u malých obecních knihoven bývá, finančních prostředků na interiér knihovny nebylo mnoho, proto jsem musela dělat řadu kompromisů, ale i přesto se povedlo navrhnout vkusný interiér tak, že je vzdušný a prostorný a vyhovuje požadavkům moderní knihovny. Jsem pyšná na to, že zrovna tato knihovna získala titul „Knihovna roku 2011“. Je to ovšem komplexní zásluha. Zde se prostě potkal vydařený interiér s knihovnicí, a to je výhra sama o sobě. Největší odměnou pak pro mě je to, že se v knihovně všem líbí a cítí se v ní dobře a díky úžasné knihovnici, vypadá knihovna stále jako nová i po tolika letech.
Pak přišlo období, kdy jsem na všech knihovnických poradách říkala, že jste autorkou tohoto zdařilého návrhu a že se na Vás mohou kolegové či kolegyně obracet a tak trošku to podpořilo další projekty. Můžeme konkrétně jmenovat některé z našeho regionu: 2012 Ráječko, 2013 Rájec-Jestřebí, 2014 Žďár, 2017 Křtiny. A to byla další velká událost pro náš region a další titul Knihovna roku 2017.
Jak moc vadilo, že bylo nutné se přizpůsobit při Vaší práci již daným prostorám? Byla někde v těchto uvedených knihovnách práce něčím jiná?
Vždy je nutné se přizpůsobit daným prostorám a podmínkám, takže ano, určitě je ta práce pokaždé trochu jiná. Je to stejné jako s lidmi. Každý jsme jiný a i každý prostor je jiný stejně jako práce s ním spojená. Chvíli to vypadlo, že budou knihovny vypadat téměř stejně, jelikož mi spousta knihovníků řeklo: ,,My bychom také chtěli tak krásnou knihovnu, jaká je ve Veselici“, takže jsem navrhovala ve velmi podobném duchu, ale i přesto s každou novou knihovnou přicházejí nové prostory, noví lidé a nové zkušenosti. Vše je tedy zejména o různorodosti prostoru a komunikaci mezi zúčastněnými. Ne vždy jde vše jako po másle, ne všude mám tak volnou ruku, takže pak jde o to, jakým způsobem se povede vše skloubit a zhmotnit tu mou představu s představou knihovníka nebo jiných zainteresovaných osob. Velmi důležitá je také následná péče o knihovnu, tedy práce knihovníka, zda dokáže knihovnu udržet v bezvadném stavu a stále živou, plnou kulturních akcí a čtenářů.
Můžeme určitě prozradit, že obec Veselice je součástí společného soužití tří obcí a jedné osady. Vedení těchto obcí má sídlo ve Vavřinci; Veselice je její část, stejně tak jako Suchdol. Všechny části mají své knihovny, všechny části mají též své knihovnice a všechny knihovnice chtějí mít stejný finanční obnos na nákup knih. Je to tedy pro jednoho starostu opravdu náročný úkol. Je nutno říci, že i když se starostové za dobu, na kterou vzpomínáme, vyměnili, tato vyváženost zůstala. Tak jak vše naplánoval se zastupiteli bývalý starosta Miloslav Novotný, tak se knihovny v ostatních obcích modernizovaly a současný starosta Petr Nečas v tomto navázal. V roce 2021 byla slavnostně otevřená Místní knihovna Suchdol v nových prostorách. V roce 2022 se slavnostně otevřela rekonstruovaná Místní knihovna Vavřinec ve stávajících prostorách.
Návrh pro obě knihovny jste také zpracovávala. Bylo Vaším záměrem zachovat určitou kontinuitu mezi jednotlivými knihovnami obcí? Nebo jste se snažila vyjít z požadavků knihovnic?
Zde se dá říci, že šlo více méně o navázání a jakási relativní podobnost se více méně očekávala, ačkoliv i tak je to opět o prostoru, který je dán a zároveň i fond knih je v tomto ohledu důležitý. Jelikož zúčastnění znali mou práci dobře, tak zde jsem měla více méně volné ruce. Požadavky ze strany knihovníka byly na obou stranách podobné, a to dobré a vhodně umístěné pracovní místo a dostatek knihoven pro daný knižní fond. U knihovny v Suchdole to bylo o něco snazší v tom ohledu, že se jednalo o zcela nově zrekonstruované prostory, na rozdíl od knihovny ve Vavřinci. Zde byla potíž hlavně s velkým počtem oken a radiátorů, díky kterým nebylo možné knihy umístit po obvodu knihovny. Velký počet oken a nadměrné denní světlo v minulosti způsobovaly poškozování knižních obalů, ale vše se podařilo krásně vyřešit. Vavřinecká knihovna má pro mě hned několik ,,NEJ“. Mám ji NEJblíže, je NEJmenší ze všech knihoven, na kterých jsem měla možnost pracovat, ale troufnu si říct, že ta proměna je naopak NEJvětší. Podařilo se vyhnout vysokým regálům v prostoru a celkový dojem je nyní přehledný a vzdušný. Prostor se krásně otevřel, a dokonce se zde našlo místo i pro rozkládací stůl pro občasné menší besedy apod. Obec Vavřinec spravuje hned tři knihovny a možná nebudu daleko od pravdy s tvrzením, že na počet obyvatel má naše obec největší hustotu knihoven na světě. Nyní se dá říct, že všechny tři knihovny již splňují požadavky moderní knihovny. Nejde zde již jen o půjčování knih, ale cílem je, aby knihovny sloužily také jako multikulturní centrum setkávání.
V roce 2022 byla také slavnostně otevřená Obecní knihovna Svitávka. Je umístěná v historické budově Löw-Beerovy vily a podařilo se Vám vytvořit vizi interiéru, se kterou souzněl pan starosta. Knihovna je citlivě rozdělená tak, aby vznikl prostor pro výběr a půjčování knih a také odpočinková místa pro příchozí. Nebojím se říct, že zde opravdu působí Genius loci.
Měla jste stejný pocit? Jak moc náročné bylo skloubit potřeby moderní knihovny a zachovat určitého ducha místností, a tím vlastně i budovy?
Obecní knihovna ve Svitávce, umístěna v historické secesní budově Löw-Beerovy vily, byla pro mě obrovskou výzvou a moc si vážím této příležitosti na takové knihovně pracovat! Práce to nebyla snadná, jelikož opět bylo nutné skloubit finanční možnosti obce, které nebyly velké, s požadavkem, aby celkový dojem souzněl s historickým duchem budovy. Troufám si říct, že se to povedlo. A ačkoliv jsem musela dělat velké ústupky, tak knihovna je opravdu krásná a člověk má pocit, že tam musela být takto odjakživa. Podařilo se jemně sladit nábytek s bytovými textiliemi a doplňky tak, že na Vás dýchne jiné století. Je až neuvěřitelné, že se to povedlo, aniž by bylo nutné cokoliv dělat na míru a vynakládat tak vysoké finanční prostředky. Nebylo to jednoduché, ale stálo to za to. Moc děkuji za tuto úžasnou zkušenost.
Postupně jsme se dostaly k aktuálním rekonstrukcím a k roku 2023. V lednu byla slavnostně otevřená Městská knihovna Velké Opatovice. Je to v pořadí již 15. knihovna, kde se Vám zdařile podařilo skloubit požadavky knihovnic, prostor a také finanční možnosti, což je mnohdy asi to nejdůležitější. I do této knihovny budou její uživatelé rádi chodit a knihovnice v ní budou rády pracovat. Je to Vaše nemalá zásluha a já tímto ještě jednou děkuji za Vaše promyšlené a citlivě vytvořené návrhy.
Vždy je to o komunikaci a místních prioritách. Návrhy rekonstrukcí knihoven však mohou být realizovány pouze, pokud je vše v souladu, že?
Přesně tak, komunikace a soulad je důležitý. Zejména pak komunikace mezi knihovnou a obecním zastupitelstvem, tedy starostou obce. Knihovny financuje obecní úřad a podpora obce zde hraje klíčovou roli a bez ní to prostě nejde. Ne každá knihovna má to štěstí, že má na své straně nakloněné zastupitelstvo. Bohužel jsem se s tím setkala i osobně, kdy je nakreslený dokonalý projekt století, ale přišly volby a změna zastupitelstva a projekt je odložen na neurčito.
Mohu Vás na závěr požádat o jakési vyznání směrem ke knihovnám či knihovnicím?
Navrhnout knihovnu není vždy snadná cesta. Je potřeba vždy skloubit řadu věcí. Finance, komunikaci, potřeby knihovníka, ale i návštěvníka v prostředí knihovny, a to za různých podmínek. Je potřeba optimalizovat veškerou ergonomii projektu, stanovit vhodné rozměry, skloubit design nábytku s celkovým prostředím, uspořádání v daném prostoru atd. Návštěvník již vidí jen hotovou knihovnu, ale málokdy se ptá, jaké byly požadavky nebo jaké na to byly vyhrazeny finanční prostředky. Setkala jsem se s dotazem: „Proč jste to neudělali na míru, vždyť na míru je to přece mnohem lepší.“ Ano, může to být v mnoha ohledech lepší a také jednodušší. A ano, vše se dá udělat jinak a lépe a každý z nás na to bude mít jiný pohled. Ale už málokdo si uvědomí, že malé obecní knihovny, chtějí být také pěkné a funkční, ale těmi financemi nedisponují.
A já jsem tady od toho, abych pomohla právě těm knihovnám, které nemají neomezený rozpočet vytvořit pěkný a funkční prostor, který bude maximálně vyhovovat po všech stránkách. Každá nová knihovna je pro mě velkou výzvou, každá trochu jinak, protože každá má jiné možnosti a jiné předpoklady, a to je ta různorodost, která mě děsně baví. Hledání té nejoptimálnější cesty. Chtěla bych na závěr všem knihovnám popřát, aby měly spoustu hezkých knih, ale také spoustu skvělých akcí a spokojených návštěvníků a v neposlední řadě také štědrou podporu obce.
Děkuji za rozhovor.
JALOVÁ, Helena. Rekonstrukce knihoven v regionu Blansko. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(1) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/rekonstrukce-knihoven-v-regionu-blansko
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|