Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2022 » Rekonstrukce konferenčního sálu v MZK
V únoru letošního roku byla v Moravské zemské knihovně v Brně zahájena kompletní rekonstrukce konferenčního sálu, která byla po dvou měsících úspěšně dokončena. Díky této rekonstrukci vznikla i nová digitální nástěnka ve foyer a byla provedena obnova projekce pro cyklus Oči Brna.
Rekonstrukce byla součástí projektu „Zkvalitnění služeb a ochrana fondu kulturního dědictví v MZK” s registračním číslem CZ.06.3.33./0.0/0.0/16_027/0007457. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií. Autorem projektu je firma DESIGN4AVI, s.r.o., úspěšnou realizaci na základě nejvýhodnější nabídky ze 3 podaných nabídek v nadlimitním výběrovém řízení provedla firma MEDIA TRADING CZ s.r.o. Vítězná nabídková cena činila 3 999 999 Kč bez DPH, což znamenalo úsporu oproti předpokládané hodnotě přes 700 000 Kč.
V případě zájmu je veškerá dokumentace k výběrovému řízení dostupná na profilu zadavatele MZK, konkrétní odkaz na zakázku naleznete zde. Rekonstrukce sálu se skládala z výměny:
Z hlediska akustiky sálu byla snaha o to, aby sál vyhověl normám pro konferenční prostory, což akustická měření potvrdila. Stěny sálu byly obloženy stěnovými akustickými podhledy. Jedná se o širokopásmově pohltivé akustické prvky s maximem zvukové pohltivosti na středních kmitočtech. Na strop byly umístěny nízkofrekvenční rezonátory, tj. akustické prvky s maximem zvukové pohltivosti na nízkých kmitočtech. Osvětlení sálu obstarávají nyní nově stmívatelná LED svítidla v 6 řadách. Ovládání osvětlení bylo rozděleno na 2 přední a 4 zadní řady. Stmívat lze tak tyto řady nezávisle. Motivací bylo to, aby bylo možné nerušeně promítat na plátno a zároveň mít osvětlené publikum.
Ozvučení v konferenčním sále je řešeno 100V systémem od firmy Audac. Bylo zde použito 12 reproduktorů a 4 subwoofery umístěné ve stropních deskách. Na zesilovači jsou reproduktory rozděleny do 4 větví. 2 větve jsou reproduktorové a 2 jsou určeny pro subwoofery. Reproduktorové mřížky byly dále nastříkány zlatou barvou, aby ladily s barvou stropu. Reproduktorové trasy jsou navrženy v provedení CYKY kabelem v průřezu odpovídajícímu zatížení a vzdálenosti, použitý průřez je navržen na 2x1.5 mm. Kabeláž pro reproduktory je vedena nad podhledem. Mikrofonové trasy vedené do přípojných míst a v rámci AV racku byly vedeny v provedení audio symetrického kabelu zakončovaného příslušným XLR konektorem.
Datové kabely byly vedeny v provedení CAT6 UTP. Jako projektor byla vybrána Optoma ZU660E+BX-CTA03, jako plátno pro projekční plochu o rozměrech 366 x 229 cm bylo použito elektrické tubusové plátno Screenline Mot tensioned s předpínáním okrajů plátna a černým okrajem. Přenos videa do projektoru a z podlahových krabic v sále je řešen pomocí HDB-T protokolu pro přenos videa přes datové kabely na větší vzdálenosti. Kvůli možnému záznamu prezentací byla na zadní stěně místnosti umístěna PTZ kamera s dvacetinásobným zoomem a všesměrovým ovládáním, která je přes extender zapojena do video matice. Na stůl je umístěné záznamové zařízení Epiphan Pearl mini s dotykovým multifunkčním displejem. Pro možné streamovaní zvoleného obsahu slouží přehrávač BrightSign XD234, ovládaný pomocí prostředí Brightauthor, umístěný v racku. Pro přenos a záznam zvuku byly dodány 4 sady bezdrátových mikrofonu značky AKG Harman Pro. Jedná se o 3 hlavové mikrofony a 1 klopový mikrofon. Pro příjem signálu z mikrofonu byly do podhledu na levém a pravém boku místnosti instalovány 2 Antény Sennheiser A1031U. Veškerou AV techniku lze ovládat přes dotykový panel vedle plátna i bezdrátově pomocí iPadu. Ovládání zajišťuje systém RTI.
Nová digitální nástěnka ve foyer se skládá ze 4 průmyslových monitorů LG 55LV5F (provoz 24/7), které jsou spojeny pomocí sériové komunikace v provedení daisy chain. Obraz do obrazovek je dodáván pomocí 4 přehrávačů BrightSign XD234. Nástěnka umožňuje 2 typy zobrazení:
Ovládání nástěnky je možné bezdrátově pomocí tabletu. Konferenční sál i digitální nástěnka byly předány do užívání v průběhu dubna a již prošly prvními zatěžkávacími zkouškami. Nový sál nyní nabízí zcela nové možnosti pro pořádání kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost i pro odborné konference a semináře. Kromě přívětivějšího a variabilnějšího ovládání světel, lepší akustiky i zcela nových možnosti sdílení obsahu umožňuje pořízení kvalitního obrazového i zvukového záznamu z jakékoliv akce. Pandemie koronaviru přispěla k rozvoji programu v online prostředí, přičemž nové vybavení sálu dovoluje konání produkčně a technologicky nejnáročnější varianty, tj. akce, která se koná fyzicky za účasti obecenstva, ale současně je živě vysílána na sociální sítě. Díky možnosti přepínat pohledy kamery či kombinovat záběry na přednášejícího a prezentovaný obsah se výsledek může rovnat kvalitě televizního přenosu. Digitální nástěnka pak znamená úsporu lidských sil, odpadá časově náročný (a nehospodárný) tisk a distribuce plakátů – nový propagační banner lze do nástěnky poslat v řádu minut poté, co jej grafik dopracuje, a to z pohodlí kanceláře. Navíc v dnešní době přesycení reklamou nabízí digitální nástěnka možnosti „vysílání" atraktivnějšího a dynamičtějšího obsahu. Diváky lze upoutat videem, animacemi i aktuálními fotografiemi z dění v knihovně. Na rozdíl od původní špendlíkové nástěnky je tato nepřehlédnutelná.
PRACHAŘ, Tomáš; ŠMÍDTOVÁ, Martina. Rekonstrukce konferenčního sálu v MZK. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(2) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/rekonstrukce-konferencniho-salu-v-mzk
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|