Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2017 » Rodina knihoven zn. „Mahenka“
Poměrně často se mi stává, že musím vysvětlovat, že pobočka v té které městské části Brna je také součástí Knihovny Jiřího Mahena (KJM) a následuje další údiv nad tím, že s jednou průkazku lze navštívit kteroukoliv z našich 32 knihoven, objednat si z domů a pak jen zajít do té nejoblíbenější z nich, setkat se nejen s literaturou, ale především s přáteli, kamarády, sousedy, zajímavými lidmi a také se „svou“ knihovnicí. A právě toto je jedna z podstatných charakteristik knihovny, která ji dělá pro veřejnost přitažlivou, žádanou a unikátní. Dobrá dostupnost veřejné služby je pro veřejnost klíčová.
Hovořím-li se zahraničními kolegy, počet našich poboček je většinou pozitivně překvapuje (ostatně jako celkově hustá síť knihoven v ČR). Druhou stránkou této četnosti je ale velikost knihoven, která je naopak mnohdy velmi malá až titěrná. Velmi často jde o volbu knihovnu nemít vůbec, nebo vyhovět přání městské části mít „svou knihovnu“. A taková přání velmi těší, protože je to nejen známka toho, že zastupitelé městských částí chtějí mít pro své obyvatele pěkná sportoviště, ale také dobře dostupnou a přívětivou komunitní knihovnu. Taktéž je to vizitka naší dlouhodobé intenzivní komunikace se starosty, kulturními komisemi i úředníky městských částí. O Knihovně Jiřího Mahena nejen vědí, ale také s ní úzce spolupracují a při plánovaní na ni nezapomínají. V naší vzájemné komunikaci vysvětlujeme, že pro knihovnu platí řada technických parametrů, ale především odborných standardů, které je třeba respektovat.
My naopak mnohdy musíme vzít na vědomí, že v dané lokalitě se nabízí pouze konkrétní nemovitost či nebytové prostory. Již mnohokrát jsme byli postaveni před rozhodnutí, zda se na nabízených pár metrech čtverečních ještě vůbec dá knihovna provozovat. Necháváme rozhodnutí na obyvatelích. V Kníničkách jsme např. dokázali vytvořit útulnou „miniknihovnu“ z bývalé nářaďovny tělocvičny. A ejhle, knihovna žije. Protože do stejné budovy chodí děti s rodiči nejen cvičit, ale také na různé kroužky, je pro ně návštěva knihovny zcela přirozenou věcí. A o co menší prostor knihovna nabízí, o to větší „prostor“ je pro nápaditost, kreativitu, vnímavost a komunikativnost knihovnice. Ta zde dokáže pracovat s dětmi z mateřské školy, stejně tak zaujmout seniory. A když se nevejdou do knihovny, vyráží za nimi. Bez kvalitního personálu by to prostě nefungovalo.
I když tyto malé pobočky bojují s nedostatkem metrů čtverečních, rozhodně nejsou odsouzeny do role pouhých výdejen knih. Koncept těchto poboček je v naší knihovně dávno překonán. Naopak se vždy snažíme z hendikepu vytěžit něco unikátního. Takovým příkladem může být v září znovuotevřená knihovna sídlící v budově radnice v městské části Ivanovice. Naše zděšení, kdy jsme ve fázi hrubé stavby zjistiti, že z již tak malého prostoru nám ještě kus „ukousli“, bylo díky skvělému uchopení interiéru architektem vystřídáno milým pocitem domácké útulnosti. A právě tato pobočka je dalším adeptem na to, vystoupit co nejvíce ven z kamenných zdí. Před budovou je příjemný parčík, který se městská část chystá dál upravit, a skvěle sem zapadne naše další „kniholavička“. Stěnu radnice vedle knihovny pak ozdobí úryvek poezie. Ta se na našich knihovnách objevuje díky spolupráci s projektem Brno poetické. V současné době zdobí již 6 knihoven a dalších 6 bude instalováno v nejbližších měsících.
Odhalení zatím poslední poetické desky se stalo součástí slavnostního otevření zcela nové knihovny v Medlánkách. Po mnoha letech, kdy vždy svitla a opět zhasla naděje na možné umístnění knihovny do této městské části, se konečně podařilo dosáhnout vytouženého cíle. Současné vedení městské části o knihovnu velmi stálo a její vznik podporovalo. Od počátku se jednání o celkovém konceptu knihovny neslo v příznivém duchu, jehož výsledkem je vhodné a dostupné umístění knihovny v centru daného místa, kvalitní vybavení a aktivní zapojení do života místní komunity. Její sídlo se nachází v objektu Společenského centra Sýpka. Stavební úpravy financovala MČ Brno-Medlánky, ke vzniku provozu přispělo i statutární město Brno (vybavení prostor, nákup fondu a automatizace).Knihovna staví svou přitažlivost na zajímavém knihovním fondu (přes 5 000 knižních titulů, 10 druhů časopisů, 50 audioknih aj.) v kombinaci s kulturními a vzdělávacími aktivitami pro všechny generace.Těžištěm působnosti je spolupráce se zájmovými spolky, místními školami a práce se širokou veřejností. Za pultem čtenáři najdou nadšenou mladou knihovnici plnou nápadů – těšit se lze na setkání s autory, rozmanité workshopy, soutěže, vzdělávací aktivity, klubové akce, pořady na podporu dětského čtenářství a mnohé další.
Hned v říjnu se pobočka v rámci programu Týdne knihoven slavnostním pasováním prvňáčků na rytíře knih a čtenáře knihovny a doprovodným programem zapojila do celoknihovního projektu KJM Poprvé do školy – Poprvé do knihovny. Taktéž zrealizovala první knihovní setkání pro maminky s dětmi „Kniha, kafe, kočárek“. Nad rámec obvyklé nabídky zajišťuje pobočka přístup k e-knihám a elektronickým článkům, půjčuje hračky a didaktické pomůcky, čtečky e-knih, deskové hry a tematické kufříky. Nechybí ani nestandardní výpůjčky, jako jsou dioptrické brýle či deštníky nebo ke koupi propagační předměty knihovny, jimiž lze potěšit své blízké. V moderně vybavené pobočce najdete návratový box na knihy, kontaktní místo pro rodinu s dětmi Family Point i oddělený dětský koutek. U příležitosti slavnostního otevření byl přichystán bohatý program, přičemž nově registrovaní čtenáři obdrželi drobný dárek. Otevření přilákalo množství zájemců a hned první den se v knihovně zaregistrovalo 26 čtenářů. (Téměř 100 nových čtenářů si knihovna připsala za první měsíc provozu.) Knihovnu lze navštěvovat v pondělí a ve středu v době od 10.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 18.00 hod. Sepětí knihovny s místním prostředím demonstruje mj. i fakt, že pobočku najdete výjimečně otevřenou i mimo běžnou půjčovní dobu – např. jednorázově v sobotu u příležitosti farmářských trhů.
Při rozvoji služeb knihovny je tedy třeba několik věcí. Mít jasnou vizi, být cílevědomí, neustupovat tam, kde by to již bylo nezdravé, ale zároveň umět operativně pracovat s konkrétními skutečnostmi. A především být trpěliví. Mnohdy se rozvojové stavební kameny vůbec nepohnou dlouhé měsíce a pak najednou začnou zaseté myšlenky nést své ovoce. Něco podobného se děje právě nyní.
Před pár lety (2012-2013) dopadly na naši knihovnu drastické ekonomické restrikce. Snižovali jsme počet zaměstnanců, zavírali pobočky. Ale i v této krizi jsme vymýšleli netradiční cesty, jak jít dál. Jedním z plodů krize se stala unikátní, dnes již dobře známá pobočka Na Křižovatce, která úspěšně naplňuje koncept spolupráce praxe s akademickou sférou a je podporována také městskou částí Brno-střed. Vznikají zde mj. netradiční projekty. Letos v březnu proběhl týdenní workshop a soutěž, kdy studenti oboru Informační studia a knihovnictví na Masarykově univerzitě společně se studenty architektury Vysokého učení technického v Brně a studenty interiérového designu Mendlovy univerzity na podkladě odborného zadání KJM a svých vlastních představ navrhovali úpravy prostoru a budoucí styl služeb. Vznikly čtyři soutěžní návrhy, které hodnotila odborná porota i veřejnost. Představu o neotřelém přístupu studentů dávají již samotné názvy – Mezi řádky, KNIHOBOX, Budoár staré dámy a Book Club. A co víc. Tyto náměty se staly i východiskem pro přihlášení projektu do participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás, o kterém hlasuje veřejnost.
Další plody dlouhodobé spolupráce s městskými částmi a podpory statutárního města Brna by měly uzrát v příštím roce. Na větší prostory se těší knihovna v Novém Lískovci. Vlastnímu přestěhování musí předcházet rekonstrukce prostor, kterou zajistí přímo městská část. Na knihovně pak leží interiérové řešení a rozšířená nabídka služeb. Netradiční a pro knihovnu ne zrovna obvyklá dispozice vznikne v Ořešíně. Zde bude opět hodně záležet na spolupráci s architektem, aby nevýhody kombinace malého přízemí propojeného schodištěm s patrem pod střechou byly proměněny v místo, které návštěvníka osloví a pozve pobýt. A samozřejmě opět naváže osobní asistence tam, kde si to klient bude přát či potřebovat. Důležité je, že knihovna bude umístěna v této historické budově společně s úřadem a prostor nádvoří bude sloužit pro pořádání zdejších kulturních akcí a setkávání obyvatel. Opět budeme v centru veřejného dění této malé městské části, jehož se knihovna stane přirozenou součástí.
Výzvou pro tvůrčí přístup je rovněž obnovení pobočky v Husovicích (součást městské části Brno-sever). V této lokalitě knihovna již jednou bývala, avšak ve zcela nevyhovujících prostorách, a proto byla zrušena. Přesto, že relativně blízko sídlí Ústřední knihovna či pobočka v Maloměřicích, jsou tu lokální specifika. Jde o čtvrť se starou zástavbou, kde žije řada sociálně slabších rodin, mnoho seniorů, zároveň však roste i počet mladých rodin. Všem těmto obyvatelům chce městská část rozšířit příležitosti pro kulturní vyžití, vzdělávání a komunitní soužití. Také zde bude knihovna umístěna v nevelkém dvoupodlažním objektu. Avšak krásnou šanci vynést řadu aktivit ven skýtá prostor mezi budovami knihovny a kulturního centra, se kterým bude knihovna úzce spolupracovat.
Současným největším stavebním a modernizačním projektem, který bude dokončen v příštím roce, je komplexní rekonstrukce naší největší pobočky v Bystrci na ulici Vondrákova. Ráda bych ji uvedla jako příklad zdařilého vícezdrojového financování. Prostředky na stavební rekonstrukci, interiérové a technologické vybavení se podařilo zajistit ze čtyř zdrojů. Největší váha leží přirozeně na statutárním městě Brně, využity budou i dotační prostředky Operačního programu Životní prostředí (snížení energetické náročnosti budovy), na vybavení přispěje městská část Brno-Bystrc a na implementaci RFID technologie budou použity prostředky VISK 3 MK ČR. Management knihovny ale samozřejmě míří za dalšími cíli. Na svůj zrod čeká nová pobočka ve Starém Brně na ulici Vojtova (očekávaná realizace 2019), která je již vyprojektována a zakotvena v plánech města. Bude součástí víceúčelových objektů se startovními byty pro mladé rodiny, byty pro seniory a sociálními službami. Knihovna bude umístěna v příjemném sousedství kulturního centra a kavárny. Podobná situace se rýsuje v Řečkovicích, kde město již vybralo firmu na zpracování projektové dokumentace na výstavbu dvou bytových domů na ulici Terezy Novákové a kde by měla být také nová lokalita knihovny pro tuto městskou část.
A na závěr přidejme ještě dva zdánlivě zcela odlišné projekty knihoven s obrovským nábojem, knihoven pro budoucnost – jeden najdete ve zcela novém areálu Dětského sportovně-kulturního centra Staré Brno, druhý se pojí s historickým objektem káznice s pochmurnou historií a vizí tvůrčí budoucnosti města – Kreativní centrum Brno. Oba projekty vyžadují originální přístupy k vytvoření knihovny, která bude úzce propojena s celkovou filozofií místa a bude založena na spolupráci s dalšími zde působícími subjekty. Vždy však knihovna bude profilována jako místo inspirující k tvořivému přemýšlení, umožňující vzdělávání, relaxaci i zábavu. Nabídne možnost uplatnění vlastní invence při seznamování se s literaturou i nejnovějšími technologiemi. Stane se místem, kde reflexe minulosti bude impulsem k tvorbě budoucnosti města i vlastního rozvoje. Knihovna bude centrem s neopakovatelnou atmosférou, kterou bude tvořit spolu s místními komunitami a kreativními odvětvími. Místem zvoucím k pobytu a návratům. Knihovna je místo, kterému neodoláte – zkrátka Chvíli se zdržíte.
NIVNICKÁ, Libuše; VALIŠOVÁ, Edita. Rodina knihoven zn. „Mahenka“. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(4) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/rodina-knihoven-zn-mahenka
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|