Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2011 » Rok 2011 v pověřených knihovnách Jihomoravského kraje
Dne 3. února 2011 se konala v Moravské zemské knihovně porada ředitelů a vedoucích pracovníků regionálních oddělení pověřených knihoven Jihomoravského kraje. Jako již tradičně každým rokem patřil k hlavnímu bodu programu podpis smluv na zajištění výkonu regionálních funkcí. Z toho důvodu se této porady účastní zástupci odboru kultury a památkové péče JMK.
Právní rámec výkonu regionálních činností v JMK je vymezen systémem smluv uzavřených mezi Jihomoravským krajem, Moravskou zemskou knihovnou v Brně a jednotlivými pověřenými knihovnami:
1) Jihomoravský kraj a Moravská zemská knihovna v Brně uzavírají Smlouvu o poskytnutí dotace z rozpočtu Jihomoravského kraje na zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven,
2) Jihomoravský kraj, Moravská zemská knihovna v Brně a jednotlivé pověřené knihovny uzavírají Dohodu o zajišťování výkonu regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji,
3) mezi Moravskou zemskou knihovnou a pověřenými knihovnami je uzavřena Smlouva o použití přidělených prostředků pro zabezpečení regionálních funkcí. Součástí každé smlouvy je příloha s výčtem regionálních funkcí a seznam knihoven, jimž jsou regionální funkce poskytovány.
4) Požadovaná výše dotace včetně komentáře spolu s popisem cíle podpory, na který je dotace žádána, je uvedena v Žádosti o poskytnutí dotace z rozpočtu Jihomoravského kraje v Brněprostřednictvím Moravské zemské knihovny v Brně z Programu podpory zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven v JMK , kterou předkládají jednotlivé pověřené knihovny JMK Moravské zemské knihovně v Brně.
Součástí programu porady byly také informace o připravovaných aktivitách z jednotlivých regionů:
V Městské knihovně v Blansku budou pokračovat projekty zahájené v roce 2010. Jedním z nich je kurz tvůrčího psaní Zelená tužka. Probíhá od září 2010 do června 2011 a je určen pro zájemce od 15 let. Koná se jednou za 14 dní v dvouhodinovém bloku. Účastníci, kteří absolvují nejméně sedm bloků, obdrží osvědčení. Mezi plánovaná témata letošního roku patří např. seznámení s literárními směry dadaismus, poetismus a surrealismus. Závěrem kurzu si připraví účastníci ukázku z vlastní tvorby, která bude předmětem společného vyhodnocení.
Druhým projektem, který probíhá pod záštitou starostky Města Blanska PhDr. Jaroslavy Králové je Blanenská univerzita (nejen) pro seniory, která byla zahájena v září 2010 a potrvá do června 2011. Náplní projektu je téma Evropská unie a my a jedná se o monotematický cyklus deseti přednášek s cílem představit Evropskou unii, její nejvýznamnější členy a přiblížit postavení České republiky mezi ostatními členskými státy. Účastníci, kteří absolvují nejméně sedm přednášek, obdrží osvědčení. Mezi plánovaná témata v letošním roce patří např. problematika Schengenského prostoru, Lisabonská smlouva, problematika fondů EU, práva občanů členských zemí, možnosti studia a práce, podnikání a cestování v Evropské unii. Garantem obou projektů je ředitel Městské knihovny Blansko Mgr. Pavel Přikryl.
Ke 110. výročí narození Jaroslava Seiferta připravila knihovna literární soutěž Chlapec a hvězdy určenou pro děti ve věku 9–15 let. Soutěž probíhá v období březen–květen 2011. Slavnostní ukončení soutěže s odměněním nejlepších literárních i výtvarných prací dětí a následná výstava prací se uskuteční v červnu 2011 ve výstavní síni blanenské knihovny.
Regionální oddělení knihovny podporuje zájem knihoven o zapojení do Regionálního knihovního systému (REKS). V roce 2011 podala Městská knihovna žádost o dotaci do VISK 2 na rozšíření knihovnického automatizovaného systému Clavius REKS pro knihovny v pověřené působnosti. Jedná se celkem o 15 knihoven. Cílem projektu je zejména automatizace menších knihoven do 5 tisíc svazků a dále knihoven, které nemají podporu obecního úřadu na pořízení knihovnických programů nebo počítačového vybavení. Dvě obce si podaly žádost samy, celkem by v letošním roce mělo být zapojeno do systému REKS 17 knihoven.
V Boskovicích jsou dlouholetým problémem nedostatečné prostory Městské knihovny, která je umístěna v budově Kulturního zařízení města Boskovice, jehož je součástí. Z toho důvodu není možné pořádat mnohé aktivity, které vyžadují prostorové zázemí. Již byla zadána prvotní studie na výstavbu nové knihovny v rámci víceúčelového zařízení, které by mohlo být vybudováno do roku 2014. Přes stísněné prostory knihovny hodnotí uživatelé knihovny její služby jako velmi pozitivní.
V roce 2011 podala pověřená knihovna žádost o dotaci VISK 3 na zahájení automatizace obsluhovaných knihoven regionu Boskovice pomocí knihovního systému REKS. Cílem projektu je zapojit v první etapě tři obsluhované knihovny, v následných etapách by mělo dojít k pokračování automatizace dalších knihoven regionu. Předpokladem vybudování propojeného automatizovaného systému je pořízení SQL verze knihovního systému Clavius.
Městská knihovna v Břeclavi připravila za podpory Regionální rozvojové agentury Jižní Moravy ve spolupráci s rakouským městem Poysdorf projekt přeshraniční spolupráce s názvem Knihovna bez hranic, jehož cílem je vybudovat v knihovně oddělení rakouské literatury. Knihovna pokračuje i v roce 2011 v zajišťování kurzů vzdělávání na PC pro veřejnost, současně usiluje o získání akreditace pro udělování certifikátu pro účastníky.
Regionální oddělení zatím neuvažuje o zavádění REKS v okrese. Pozornost je věnována zavádění webových stránek a automatizaci knihoven.
Knihovna Jiřího Mahena v roce 2011 slaví 90. výročí založení knihovny. Připravuje se projekt na rozšíření prostor. Do 2012 probíhá projekt Ruku v ruce, jehož cílem je integrace zdravých a handicapovaných dětí. Výsledkem projektu by měl být metodický materiál, jak s těmito dětmi pracovat.
Od roku 2009 pracuje v KJM Centrum dětského čtenářství, jehož cílem je sjednotit linii vzdělávání v oblasti dětského čtenářství. Projekt bude v letošním roce probíhat v několika cyklech, např. Chceme dětem číst, Jak pracovat s handicapy, Literatura pro děti a mládež ve filmu a další.
Regionální služby poskytuje knihovna čtrnácti pobočkám na území Brna. Rozvíjí se spolupráce se starosty, u některých poboček finanční spoluúčast při zajištění vybavení, nebo nákupu knihovních fondů z prostředků obcí.
Městská knihovna Kuřim spravuje současně Kulturní dům. Koncem ledna byly schváleny finanční prostředky na projekt – výstavba nového kulturního domu (město Kuřim zakoupilo tři první vítězné návrhy architektonické soutěže na výstavbu kulturního domu). V roce 2010 byla uvolněna bývalá kotelna v sousedství knihovny, prostory budou využity pro rozšíření dětského oddělení a místnost pro server.
V roce 2010 zahájilo regionální oddělení jako první v Jihomoravském kraji práce na zavádění REKS v okrese Brno-venkov. V současné době je připojeno 21 knihoven, v roce 2011 je v plánu připojit dalších 9 knihoven.
Městská knihovna v Hodoníně vyhlásila v lednu soutěž skládající se ze dvou částí: literární s tématem Kdyby žil František Lotrinský v době internetu a výtvarné Život na zámku a v podzámčí 18. až 21. století. Knihovna v ní navazuje na úspěšnou literární soutěž s názvem Kdyby měl Masaryk internet. Soutěž je určena pro studenty do dvaceti let a trvá do konce dubna. Výstava prací bude zahájena v červnu, kdy se uskuteční také vyhlášení výsledků. V každé kategorii porota ocení tři nejlepší práce. Soutěž knihovna vyhlásila ve spojení s projektem přeshraniční spolupráce mezi městy Hodonín, Holič a Skalica s názvem Společný návrat do 18. století prostřednictvím Františka Štěpána Lotrinského. Cílem projektu je obnova kulturních a společenských vazeb mezi zúčastněnými regiony.
V okrese Hodonín si podalo sedm knihoven žádost o automatizaci přes dotaci VISK 3. I v letošním roce se předpokládá zapojení až 70 % obsluhovaných knihoven do služby nákup a zpracování knihovního fondu z prostředků obcí za takřka jeden milion korun.
Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově si v listopadu připomene 100. výročí narození pedagoga, povídkáře a romanopisce, jehož jméno si zvolila do svého názvu.
V únoru se konala ustavující valná hromada občanského sdružení Klub přátel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově, jehož cílem je organizovat společenské a kulturní aktivity zaměřené na podporu čtenářství u všech věkových skupin a všech vrstev. K jedné z prvních aktivit patřilo začátkem března v dětském oddělení čtení pro děti v podání členek občanského sdružení s názvem Babičko, čti nám. Čtení pro děti bude každé pondělí odpoledne. Občanské sdružení má vlastní webové stránky, kde informuje o chystaných akcích a seznamuje s dalšími novinkami.
Mezi další plánované aktivity knihovny patří již tradiční Akademie třetího věku, kurzy trénování paměti pro seniory, počítačové kurzy pro veřejnost nebo pokračování v neformálních setkáváních občanů s představiteli města s názvem Hovory s radnicí.
Knihovna podala v roce 2011 žádost o dotaci VISK 3 s názvem Regionální knihovní systém ARL, jehož cílem je vytvoření webového klienta pro katalogizaci a akvizici pro regionální knihovní systém, ve kterém budou zahrnuty neprofesionální knihovny do tisíc obyvatel. Dotace umožní malým neprofesionálním knihovnám využití systému Advanced Rapid Library k automatizovanému zpracování knihovních fondů. V roce 2011 se bude jednat o tři knihovny.
Městská knihovna ve Znojmě připravuje v roce 2011 nové typy akcí, např. Otazníky v podkroví knihovny – setkání s významnými regionálními osobnostmi. Jsou také navazovány kontakty s místními organizacemi (např. ADRA, Tyflocentrum), které současně mohou využívat konferenční sál knihovny.
Regionální oddělení připravilo žádost o dotaci VISK 3 celkem pro deset knihoven na zapojení do REKS. V roce 2010 byly zapojeny do systému první čtyři knihovny. Specifická situace okresu Znojmo – většina knihoven se nachází v malých obcích – se odráží v malé míře automatizace knihoven a malém počtu webových stránek. Tyto dvě oblasti patří mezi sledované priority v letošním roce.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Rok 2011 v pověřených knihovnách Jihomoravského kraje. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/rok-2011-v-poverenych-knihovnach-jihomoravskeho-kraje
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|