Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2019 » Role veřejných knihoven v průmyslu 4.0 aneb Knihovna – pilíř 4.0
Ve středu 16. října 2019 se v Městském centru Grand ve Slaném konala celorepubliková jednodenní konference, kterou připravila Městská knihovna Václava Štěcha ve Slaném s podporou Města Slaný a jejíž program byl zaměřen na očekávaný nástup průmyslu 4.0 a s ním spojené změny na trhu práce, které významně zasáhnou do všech oblastí života společnosti včetně knihoven.
Nosným pilířem konference byla dvě témata: komunitní a informace. Cílem konference bylo navrhnout podnikatelský plán[1] veřejných knihoven pro příští desetiletí a představit jejich konkurenční výhody včetně dalšího směřování služeb.
Průmysl 4.0 (označovaný také jako Práce 4.0 nebo čtvrtá průmyslová revoluce) je koncept představený na veletrhu v Hannoveru v roce 2013 jako nová etapa vývoje společnosti charakterizovaná nárůstem digitalizace a automatizace výroby, robotizací, rozšiřováním vysokorychlostního internetu a rozvojem chytrých technologií. Změny vyvolají vznik nových pracovních míst, která budou vyžadovat vyšší kvalifikaci zaměstnanců a podpoří význam celoživotního vzdělávání včetně všeobecné počítačové gramotnosti a jazykové přípravy. Mezi tzv. dovednostmi soft skills budou převažovat schopnosti učit se nové věci, flexibilita, kreativní řešení problémů a kritické myšlení. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR zpracovalo v návaznosti na očekávané změny dokument Iniciativa Průmysl 4.0, následně schválený vládou, s cílem udržet a posílit konkurenceschopnost České republiky v mezinárodním měřítku.
Konferenci moderoval PhDr. Jaroslav Císař, šéfredaktor časopisu Čtenář. Záštitu nad konáním konference poskytl Mgr. Martin Hrabánek, starosta města Slaný. S úvodním slovem vystoupila paní Zoja Kučerová, vedoucí knihovny a Informačního centra Slaný, za město Slaný vystoupil Ing. Miloslav Nič, Ph.D., autor myšlenky konference, zastupitel města.
Program byl připraven jako analogie podnikatelského plánu, jednotlivé bloky představovaly dílčí etapy při jeho vzniku:
1. Popis situace
První příspěvek s názvem Klíčové role knihoven v minulosti, současnosti a budoucnosti představil PhDr. Vít Richter, ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR. S příspěvkem Čtení, knihovny a online svět …k názvu dodáme: „Je vše v symbióze.“ vystoupil doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D. ze Slezské univerzity v Opavě.
2. Produkty a služby
Ve druhém bloku vystoupil Ing. Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny v Praze, s příspěvkem Knihovna je služba. Aktivity Městské knihovny v Praze představila Petra Martinová, koordinátorka 3D tisku v knihovně.
3. K tématu Marketing vystoupila Ing. Rut Bízková, bývalá ministryně životního prostředí, předsedkyně Technologické agentury ČR a ředitelka Středočeského inovačního centra.
4. Téma Management a Organizace představili ve svém příspěvku Mgr. Michael Kašpar, starosta města Kolín, a Ing. Věslav Michalík, CSc., starosta Dolních Břežan. Věnovali se pozici knihovny v organizační struktuře města, spolupráci se zřizovatelem, významu partnerství se školami.
5. Finanční plán představil ředitel Městské knihovny v Praze RNDr: Tomáš Řehák. V posledním 6. bloku s názvem Exekutivní shrnutí shrnuli závěry konference paní Zoja Kučerová a Ing. Miloslav Nič, Ph.D. Zdůraznili význam potenciálu knihoven jako otevřené platformy celoživotního vzdělávání, která je partnerem svých měst a obcí při naplňování jejich cílů.
Trendem v knihovnách, který zazníval v průběhu konference, je vznik a budování polytechnických dílen, tzv. Makers labů, které se budou čím dál více stávat součástí nabídky knihoven, především těch, které sledují nové trendy a proměny, jimiž společnost prochází. Těmto trendům vychází vstříc také dotační titul Ministerstva kultury ČR VISK 3 Informační centra knihoven, který pro rok 2020 uvádí již druhým rokem mezi prioritami podporu speciálního vybavení interaktivních učeben a dílen v knihovnách (vybavení tvůrčích dílen a laboratoří informačními technologiemi: hardware, elektronika, software). Žádost o podporu technického vybavení musí popsat ucelený koncept tvůrčí dílny včetně personálního zajištění.
Konference se stala první platformou s účastí knihoven, která upozornila na význam plánování a koncepce v činnosti knihoven zejména s ohledem na nadcházející celospolečenské změny. Vzhledem k závažnosti tématu je možné očekávat pokračování konference, která se setkala s velkým zájmem, což potvrdila i probíhající diskuse. Poděkování za organizaci konference, podnětný program a příjemné zázemí patří jejím organizátorům – Knihovně Václava Štěcha ve Slaném a městu Slaný.
Stránky konference zde, plné texty příspěvků zde.
[1] Podnikatelský plán (podnikatelský záměr, Business Plan) je dokument, který představuje konkrétní podnikatelský záměr, koncepci včetně klíčových faktorů úspěchu a činností, které jsou klíčové pro jeho dosažení.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Role veřejných knihoven v průmyslu 4.0 aneb Knihovna – pilíř 4.0. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(4) [cit. 2025-04-04]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/role-verejnych-knihoven-v-prumyslu-40-aneb-knihovna-pilir-40
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|