Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2022 » Rudolf Čechura: Dva ve fraku
Lekce představuje vtipnou českou klasiku především prostřednictvím obrázků a předčítání s otázkami, rozvíjí spolupráci ve skupinách a představuje další knihy k tématu „život tučňáků“. Je určená pro předškolní děti. Aby udržely pozornost, délka první části vyžadující soustředění by neměla přesáhnout 30 minut. Dalších 30 minut strávíme doplňkovými aktivitami, kde děti rozvíjejí různé dovednosti a upevňují kladný vztah ke knihovně, a samostatným prohlížením libovolných knih. S drobnými úpravami je lekce využitelná také pro školní družiny.
Pomůcky: naskenované obrázky s. 16 a 34 vytištěné ve formátu A3, černobílé oblečení s motýlkem pro knihovnici (tučňáčí kostým), papírové loutky tučňáků z knihy.
Při úvodním seznámení s knihou děti pracují s ilustracemi ─ srovnávají a trénují pozornost. Na dvou předložených obrázcích zjišťují, co mají společného. Cílem je odhalit téma programu (tučňáky). Tučňáčí kostým a návodné otázky napoví. Následně si ukážeme knihu. Než představíme hlavní hrdiny, prohlédneme si pozorně loutky s otázkou, která je kluk a která holka. Vyžadujeme zdůvodnění. U starších dětí se ptáme na vlastní zkušenost – spletli si někdy holku s klukem?
Lehce dramatizované předčítání od začátku první kapitoly (ideálně ve dvojici) s využitím papírových loutek. Text je dost akční a děti baví, ale je možno ho mírně zkrátit. Jednou text přerušíme otázkou: s. 8 „... to asi nebude tučňák!“ Otázka: Kdo to tedy byl? Jak se říká samici tučňáka? Dočteme až po s. 9: „… Vida, tak on se jmenuje Bet“.
Společně shrneme, co jsme se o tučňácích zatím dozvěděli – z knížky i z vlastní zkušenosti. Odpovědi nemusí být nutně správné a vyčerpávající, následně si vše budeme ověřovat. K tomu otázky, např. Co použili jako dopravní prostředek a proč? Jak vypadají (barva, křídla, počet a tvar nohou…)?
Navazující práce ve skupinkách; každá má jednu knihu (viz seznam), popř. vytištěný obrázek (s. 37, 43). Úkolem je zjistit informace o tučňácích: Čím je pokryté jejich tělo? Kde žijí? Čím se živí? Jak se rodí jejich mláďata? Co mají rádi? Umí létat? Během práce skupinky obcházíme, radíme. Pak společně shrneme, odpovědi komentujeme, korigujeme, obrázky a knihy ukážeme všem.
Už víme, že tučňáci žijí v moři a mají rádi zimu. Bude se našim hrdinům líbit u nás? K tomu obrázky, kam se na svém putování dostali (s. 10, 28, 46). Tím povzbudíme zájem o knihu a zároveň neprozradíme příliš. Následuje předčítání. Představte si, že se dostali až do města… (s. 11 „Už se stmívalo… šaty dělají člověka“). Ověříme doptáváním, zda děti všemu rozumí (pojmy houfování, teplé/chladné krajiny, frak, motýlek, šaty dělají člověka).
Je dobré mít k ruce glóbus nebo mapu světa a ukázat severní a jižní pól (se staršími dětmi zeměpis probereme detailněji). Kam se tučňáci potřebují dostat? Neprozradíme, zda se na jižní pól dostanou, pouze upozorníme na velká dobrodružství.
Vyzkoušeli jsme s různými skupinami několik aktivit. Nabízím nápady, které se osvědčily. Je také možné udělat různá stanoviště, na kterých se děti ve skupinách střídají.
Stáli v řadě tučňáci,
neměli co na práci.
Vypadali,
že by chtěli dělat si z nás legraci.
Měli frak i kalhoty,
zapomněli na boty.
Nevadilo,
i když lilo,
houpali se do noty.
Hra s padákem: uděláme zimu pro tučňáky; děti zmačkají bílé papíry (šmíráky) na sněhové koule a na padáku nejprve házejí na cíl, pak padákem koule rozhazují, jako když sněží. Tato aktivita je pěkná tečka na závěr.
Nezapomeňte, že pedagogové si rádi odnesou letáček k lekci se seznamem nabízených knih k tématu, včetně obrázku té stěžejní a tučňáčí básničky. Můžeme přidat i pozvánku na další program.
Použité knihy a hra:
JUNAKOVIĆ, Svjetlan. Kde je tučňák Pip? [Praha]: Thovt, c2005. ISBN 80-903653-0-2.
RICHARDSON, Justin a Peter PARNELL. Tango: skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny. Ilustroval Henry COLE, přeložila Markéta NAVRÁTILOVÁ. V Praze: LePress, 2017. ISBN 978-80-903980-3-0.
ČERNÍK, Michal. Tik, Ťak, Ťuk: pohádky o třech tučňácích. Ilustrovala Vlasta BARÁNKOVÁ. Praha: Knižní klub, 2016. ISBN 978-80-242-5474-6.
FROMENTAL, Jean-Luc a Joëlle JOLIVET. 365 tučňáků. Praha: Baobab, 2017. ISBN 978-80-7515-055-4.
MILBOURNE, Anna. How big is a million. Ilustroval Serena RIGLIETTI. London: Usborne Publishing, 2008.
KODEŠOVÁ, Zdislava. Zvířátka sportují. Ilustrovala Karolína DRÖSSLER. Praha: Krigl, 2013. ISBN 978-80-86912-73-8.
Hra: Ice cool: ledová škola. (Mindok)
SLEZÁKOVÁ, Jitka. Rudolf Čechura: Dva ve fraku . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(1) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/rudolf-cechura-dva-ve-fraku
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|