Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2018 » Rychlé čtení jako podpora osobní práce s informacemi
Techniky racionálního čtení souvisí v dnešní době nikoliv jen se čtenářskou gramotností, kterou postupně získáváme od raného školního věku, někdy již předškolního věku, ale dnes právě spolu i s gramotností informační, a částečně i digitální, neboť některé způsoby čtení elektronických dokumentů (často v tzv. režimu online), tedy např. elektronických časopisů nebo elektronických knih nás nutí k některým speciálním návykům pohybů očí v textu a ve zpracování obsahu. Takovým příkladem může být čtení textu s hypertextovými odkazy, u kterého je možno se zastavit v některém dalším pokračování. Hypertext je vůbec zajímavým fenoménem z hlediska více oborů, ať jde již o lingvistické aspekty nebo technologické výzvy.
Jedním z parametrů čtení, který bývá často indikátorem, který se dá dobře vyhodnocovat a rozvíjet teoriemi i praxí, je rychlost čtení. Rychlost čtení je množství přečteného textu za časovou jednotku. Množství přečteného textu se uvádí ve stránkách, slovech, znacích. Nejčastěji se v současnosti rychlost čtení vyjadřuje ve slovech za minutu nebo ve znacích za minutu. Rychlost čtení je veličino dynamickou a je vhodné ji vidět v mnoha dalších souvislostech. Rychlost čtení je závislá nejen na schopnostech čtenáře a je tedy značně individuální, byť se dají prezentovat řady srovnávacích tabulek rychlostí čtení pro různé věkové i sociální skupiny. Zajímavý je také pohled přes různé druhy textu, přes čtenářské předlohy.
Rychlosti čtení z hlediska textu (podle W. ZIELKEHO, 1972 a 1988):
Při rovnoměrném podílu prvních čtyř rychlostí čtení na celkovém čtení docházíme k průměru 160 slov/min.
Je vhodné si uvědomit, jaké jsou nedostatky tradičních metod čtení, aby bylo možné posléze nastavit možnosti rozvíjení lepších čtenářských metod, které vedou nejen k přirozeně vyšší (a „rozumné“) rychlosti čtení, ale i k lepšímu pochopení a zapamatování toho podstatného z textu. V zásadě jde tedy o odstranění řady zlozvyků při čtení a získání nových návyků, které se dají celkem dobře a poměrně rychle nacvičit a mají více efektů, např. i pro zlepšení vlastností pozornosti, zejména pak schopnosti soustředění pozornosti, anebo i pro paměťové schopnosti od velmi krátké zrakové paměti přes krátkodobou paměť a až po zlepšení dlouhodobé paměti.
Co může mít zpomalující a obecně negativní vlivy na proces čtení (PAPÍK, 1992)?
Jistá bezcílnost čtení (a nejde teď o čtení, které nám umožňuje například jistou relaxaci, prožitky, emotivní obohacení, ale o čtení například běžných věcných textů typu odborných nebo novinářských) pak nastoluje často zbytečně pasivní přístupy při čtení, které je lepší nahrazovat proaktivnějšími způsoby.
Pasivní přístup se vyznačuje:
Proaktivní přístup při čtení se vyznačuje:
Naše čtení může být vždy o něco více aktivní, a pokud se o to cíleně snažíme, bývají i rychlosti čtení přirozeně vyšší a pochopení a zpracování obsahu efektivnější, a také máme větší pocitové uspokojení ze čteného. Je možno k případné nápravě přistupovat již pouhým uvědoměním si určitých zásad, např. výše uvedených, ale může se tak dosáhnout i určitými mírně nátlakovými, tréninkovými metodami, které však přes jistou náročnost jsou nakonec příjemné a mají za následek i zlepšení některých duševních schopností. Jde zejména o rozšíření zrakového rozpětí a snížení počtu fixací na řádku. Tato cvičení, která budou probrána v pokračování, mají původ již v dvacátých letech minulého století, a jsou esenciální z hlediska nácviku efektivnějšího formálního pohybu očí v textu. S přidáním účinných metod obsahových analýz textu pak jde o významné zlepšení naší práce s informacemi na osobní úrovni.
Literatura:
MISTRÍK, J. Rýchle čítanie. 2. vyd. Bratislava : Slov. ped. nakl. 1982. 118 s.
PAPÍK, R. Naučte se číst! Praha : Grada, 1992. s. 181. ISBN 80-85424-93-2.
PITKIN, W. B. The art of rapid reading. New York : McGraw-Hill, 1929. 233 s.
SMETÁČEK, V. Rychlost čtení a pochopení textu. Čtenář, 1972, roč. 24, č. 5, s. 171-173.
ZIELKE, Wolfgang. Čteme rychleji, čteme lépe. Překlad Jiří Loser a Jaroslav Fingl. Praha: Institut řízení, 1972. 180 s.
ZIELKE, Wolfgang. Jak číst rychleji a lépe. Překlad Jiří Loser a Jaroslav Fingl. 2. vyd. Praha: Svoboda, 1988. 168 s.
PAPÍK, Richard. Rychlé čtení jako podpora osobní práce s informacemi . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(4) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/rychle-cteni-jako-podpora-osobni-prace-s-informacemi-0
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|