Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2024 » S hudbou nejen pro radost v Masarykově veřejné knihovně Vsetín
Knihovna je nejen místem spojeným s knihami, ale také místem, kde je možné se zaposlouchat do spousty zajímavých zvuků, které nás v danou chvíli obklopují nebo je i sami vytváříme. Ať už jde o zvuky tišší, vydávané listováním v knihách či novinách usazených čtenářů, nebo rušnější, způsobené příchodem dalších. Co se ale stane, když se knihovnou rozezní zvuk nějakého hudebního nástroje a třeba i relaxačního?
Seznámit se se širší škálou hudebních nástrojů a zaposlouchat se do jejich zvuků, nabízí Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně. Prostřednictvím akcí, které pořádá a kterých se účastní, se tak dostávají do povědomí dětí předškolního a školního věku, lidí s různými druhy zdravotního handicapu – mentálního, tělesného, zrakového, a dokonce i sluchového, dospělých a seniorů. Rozličné hudební nástroje, ať už více či méně známé, sloužící jak k pobavení, tak relaxaci, doslova hrají hlavní roli v samostatném hudebním programu určeném veřejnosti a v rámci lekcí pro školy pak doprovázejí knižní příběhy určené dětem, které doplňujícími zvuky oživují a vnášejí do nich něco navíc. Lidem se zdravotním handicapem přinášejí chvíle radosti nejen samotným zvukem, ale i tím, že nástroj dokážou hravě nebo s menší pomocí ovládnout. Mimo to jsou i zajímavým zpestřením chvil strávených při čtení v domovech pro seniory. Slouží jako doprovodný nástroj při zpívání téměř všech věkových skupin, tvoří hudební kulisu při jiných kreativních činnostech, jako je např. malování, a v neposlední řadě procvičují motoriku a sluchovou paměť, čímž jsou nápomocné i při trénování paměti.
K hudebním nástrojům, které jsou mezi veřejností známější a jsou určeny především pro rozvoj hudebního rytmu a cítění, lze zařadit celý soubor nástrojů z Orffova instrumentáře. Jeho součástí jsou např. různé druhy rytmických bicích nástrojů, jako jsou ozvučná dřívka, kastaněty, rumba koule, chrasticí vajíčka, prstové činelky, triangl, rolničky nebo více typů tamburín. Velmi se osvědčuje už u nejmenších dětí, které jsou schopny předmět uchopit a rozehrát. Populárními jsou rovněž barevné zvonky a barevný kovový metalofon. Na obou nástrojích jsou barevně odlišeny jednotlivé tóny stupnice – např. základní C-dur, a díky tomu lze hrát písně i podle barev, čímž procvičíme rytmus, postřeh, pozornost nebo motoriku. Tyto hudební nástroje jsou často zařazovány nejen do akcí pro nejmenší, jako je např. knihovnou pořádaný dětský klub Paleček – S knížkou do života nebo v programu pro vsetínské Rodinné a mateřské centrum Sluníčko, ale všude tam, kde je to možné s přihlédnutím ke stavu klientů.
Hudební nástroje relaxačního rázu využíváme především u lidí se zdravotním handicapem. Ať už se jedná o děti ze speciálních škol, nebo dospělé z denních či týdenních stacionářů jako např. z organizací Domov Jitka a Naděje nebo klienty z organizace Elim. Každý tento nástroj je unikátní svými rezonujícími a uklidňujícími tóny – např. zvonkohra koshi nebo palcové piano – kalimba. Právě svou rezonancí, která pouhým dotykem při rozehrání nástroje prochází celým tělem, může zapůsobit i na sluchově handicapovanou osobu. Vnímat nejen sluchem, ale cítit rezonující tóny skrz tělo, lze i díky metalofonu s rezonátory v pentatonickém ladění. Pro intuitivní hru je toto ladění ideální, jelikož hráč neslyší žádnou disharmonii tónů, ale pouze nádherně plynoucí souhru těch libozvučných. Právě proto jsou obecně velmi oblíbené. Po krátké instruktáži, jak s nástrojem zacházet, nebo s naší pomocí, nástroj svou hrou sami rozezvučí a přináší tak uklidňující a jedinečné melodie nejen sobě, ale všem v okolí. Oproti tomu existují i takové nástroje, které podle způsobu zacházení přinášejí nejen klid, ale i hluk. Jde např. o ocean drum, který nás může přenést buď do dalekých krajů moří a oceánů, nebo do blízkosti bouřky. Obsahuje kovové korálky, jejichž pomalé přelévání ze strany na stranu vytváří klidný zvuk podobný mořským vlnám narážející na útesy. Zároveň tento pohyb napomáhá k propojování levé a pravé mozkové hemisféry, což je společné i pro djembe – buben afrického původu. Pro správnou funkci mozku je spolupráce a rovnováha obou mozkových hemisfér nesmírně důležitá. I proto jsou v naší knihovně nejen tyto, ale i další hudební nástroje využívány při trénování paměti např. v souvislosti s procvičováním hudební paměti, která je součástí senzorické sluchové paměti.
Nejen všechny výše uvedené hudební nástroje, ale i ty, na které se již v tomto článku nedostalo, si může kdokoliv přijít vyzkoušet v rámci akce S hudbou pro radost, která se koná každý měsíc včetně letních prázdnin. Přijďte k nám i Vy a zkuste si to také zažít. Buďte tvůrci svých (nejen) relaxačních melodií. Rádi Vás uslyšíme! Anebo se přijďte podívat, jak v rukou dětí a dospělých hudební nástroje ožívají a přesvědčte se na vlastní oči a uši, že jsou zdrojem jejich radosti, potěšení a uklidnění.
ŠKAPOVÁ, Iveta. S hudbou nejen pro radost v Masarykově veřejné knihovně Vsetín. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(2) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/s-hudbou-nejen-pro-radost-v-masarykove-verejne-knihovne-vsetin
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|