Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » S vyškovskou knihovnou pohodlně v síti
Už dávno pryč jsou časy, kdy jediná síť, určená k pohodlnému trávení času, byla ta houpací. Dnes nás od probuzení až do hluboké noci provázejí sítě sociální.
„Sociální síť, společenská síť nebo komunitní síť je služba na Internetu, která registrovaným členům umožňuje si vytvářet osobní (či firemní) veřejný či částečně veřejný profil, komunikovat spolu, sdílet informace, fotografie, videa, provozovat chat a další aktivity.“ (Wikipedie)
Často se nesprávně zaměňují výrazy sociální síť a komunita. První výraz znamená volnou, náhodnou interakci, vzniklou na základě času a prostoru, komunita naopak značí sdílení informací s podobně zaměřenými lidmi s podobnými zájmy. Proto jsme se již v roce 2009 rozhodli dát na internetu dohromady komunitu zajímající se nejen o dění v naší knihovně, ale také o zajímavosti z literárního světa i události z našeho regionu.
V úterý 23. června 2009 se tak Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově poprvé objevila na nejznámější a nejrozšířenější sociální síti Facebook. K dnešnímu dni máme již 1 229 fanoušků, což nás řadí mezi nejúspěšnější knihovny v České republice. Vzápětí jsme vytvořili náš profil na Twitteru, který jsme propojili s Facebookem.
Jsme nejen „půjčovna knih“, ale také komunitní centrum města Vyškova a naším úkolem je také podávat různorodé informace. Proto zveřejňujeme na FB profilu nejen pozvánky na naše akce, fotografie z jejich průběhu, doporučení knih a časopisů nebo literární výročí, ale i události s vyškovskou knihovnou zdánlivě nesouvisející. Sdílíme články z celostátních médií týkající se čtenářské gramotnosti, kvízy, pozvánky na významné literární akce konané v celé republice a také pozvánky do kina – samozřejmě na filmy natočené podle literární předlohy.
Mimo jiné si své příznivce získal status „Nejen literaturou živ je čtenář“, pod kterým zveme fanoušky na různé regionální akce: podpora místních charitativních organizací, otevření nové naučné stezky, zajímavá výstava apod. Nevyhýbáme se ani kvízovým soutěžím a vtipným obrázkům či videím. Počet našich fanoušků stále stoupá, jsme si proto jisti, že jsme si vybrali správnou „tvář“.
V roce 2012 jsme se, ne „vlastní vinou“, objevili také na Foursquare – tímto děkujeme neznámému „zřizovateli“ našeho „čtyřstranného“ profilu. Život na internetu však pádil neúprosně dál. Na řadu přišly nové technologie, aplikace, které vyžadovaly nové nástroje. Ve středu 11. května 2016 jsme na druhé vyškovské Noci literatury poprvé pořizovali fotografie a videa novým služebním tabletem a v pátek 13. května jsme vstoupili na Instagram. O pár dní později jsme „vyhloubili náš kanál“ na Youtube. Doufáme, že právě posledně jmenovaná sociální síť, která je v současné době velmi populární zejména mezi mladými lidmi, ještě více zviditelní knihovnu, knihy a naši práci vůbec.
Co by však bylo platné „být on-line“, kdyby se o nás nevědělo, kdyby lidé, zejména ti starší, neuměli s novými technologiemi pracovat. Proto jsme na letošní prázdniny vyhlásili kurz S knihovnou pohodlně na síti. Jednou týdně, hodinu dopoledne a hodinu odpoledne, mohli přijít zájemci se svými notebooky, tablety či chytrými telefony a naši lektoři je naučili, jak se zaregistrovat, bezpečně nastavit své soukromí, navázat kontakty s přáteli či rodinou a být „v obraze“.
Sociální znamená tvořený lidmi a pro lidi. Pokusíme se proto na našich profilech zveřejňovat co nejzajímavější obsah, jsme připraveni reagovat na náměty a dotazy a těšíme se na komentáře a příspěvky. Bez našich čtenářů, návštěvníků a fanoušků bychom těmi sítěmi propadli.
PS: Pokud se raději pohybujete v reálu, přijďte si k nám pro Knihovnickou kešku.
Odkazy použité v článku:
ADLEROVÁ, Zdeňka. S vyškovskou knihovnou pohodlně v síti. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/s-vyskovskou-knihovnou-pohodlne-v-siti
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|