Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2010 » Sekce SDRUK pro informační vzdělávání uživatelů se představuje
Aktivity knihovníků zaměřené na vzdělávání uživatelů, orientaci návštěvníků v knihovně, na práci s katalogy, na možnosti výpůjčních služeb, MVS či MMVS by bylo možné vystopovat od poloviny 20. století téměř ve všech knihovnách1, ať už je knihovníci nazývali knihovnickými lekcemi, knihovnicko-informačními lekcemi, bibliograficko-informační přípravou žáků a studentů nebo docela jinak.
Ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové se např. v roce 1985 konalo 18 akcí, při nichž byla zejména mládež seznamována s knihovnou, jejími katalogy a způsobem půjčování knih. V roce 1996 nabídla informační a rešeršní služba této knihovny poprvé svým uživatelům lekce práce s databází ČNB.
Je však pravdou, že každá knihovna realizovala tyto aktivity po svém, učila návštěvníky orientaci ve své knihovně a ve svém informačním aparátu. Až konec 20. století přinesl nutnost předávat uživatelům i informace o systému knihoven, využití internetu a databází. Obsah takto zaměřených lekcí, přednášek a dalších aktivit pro různé věkové skupiny návštěvníků knihoven si však knihovníci zpracovávali sami na základě svých zkušeností, schopností a také technických možností. Jen sporadicky docházelo k výměnám zkušeností mezi jednotlivými knihovnami. Potřeba vzdělávat návštěvníky v informační oblasti však rapidně rostla, zároveň vzrůstala i snaha knihovníků naučit se uživatele vzdělávat.
Jednou z prvních knihoven, která se informačním vzděláváním na seminářích zabývala, byla Moravská zemská knihovna. Její semináře k informačnímu vzdělávání (např. letos už 8. ročník semináře „Informační gramotnost - vědomosti a dovednosti pro život“), mají tradičně vysokou úroveň. Závěry dvou seminářů s názvem Informační vzdělávání ve veřejných knihovnách pořádaných touto knihovnou ve spolupráci s SVK v Hradci Králové nastínily, že jsou knihovníci ochotni v této oblasti spolupracovat a že je potřeba začít pracovat na vytvoření systému informačního vzdělávání ve veřejných knihovnách.
Vhodnou platformou pro tyto aktivity se jevil pracovní tým při Sdružení knihoven ČR (dále jen SDRUK). Rada SDRUK schválila vznik Sekce pro informační vzdělávání na svém zasedání v Krajské knihovně v Karlových Varech dne 21. 5. 2009 a jejím řízením pověřila E. Svobodovou (eva.svobodova@svkhk.cz). V současnosti má sekce 19 členů. Zastoupeny jsou všechny krajské knihovny, Moravská zemská knihovna v Brně, Městská knihovna v Praze, Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Městská knihovna v Hodoníně. Členové sekce si jako prioritu stanovili vytvoření systému informačního vzdělávání uživatelů knihoven pro různé věkové kategorie. V první fázi bylo hlavním úkolem zmapovat současnou úroveň informačního vzdělávání v jednotlivých krajích, sjednotit používanou terminologii a vypracovat metodiku.
Ustavující zasedání sekce se konalo 22.&thinsp9.&thinsp2009 ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Na programu byly informace o informačním vzdělávání v jednotlivých krajích a knihovnách a zhodnocení 1. odborného semináře „Informační vzdělávání ve veřejných knihovnách“, který se konal v SVK v Hradci Králové 21.– 22. 4.2009. V obsáhlé diskusi se projednávala tato témata: knihovna jako vzdělávací instituce, spolupráce se školami, začlenění obyvatel v produktivním věku do informačního vzdělávání, vzdělávání knihovníků, kteří realizují vzdělávání uživatelů, problematika financování informačního vzdělávání a také jeho propagace a marketing. V závěrech z jednání byly formulovány nejbližší úkoly: realizovat průzkum úrovně a obsahu informačního vzdělávání uživatelů v jednotlivých krajích a ke stanoveným okruhům informačního vzdělávání (Čtenářská gramotnost, Knihovna – zdroj informací, Informační zdroje – tištěné, elektronické, audiovizuální) doplnit návrhy souvisejících aktivit.
Na druhém zasedání sekce, které se konalo 8.– 9. 2. 2010 v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě, se diskutovalo o předběžných výsledcích dotazníkového šetření a o tom, co lze a nelze za informační vzdělávání považovat
Byly vytvořeny 3 pracovní týmy pro jednotlivé okruhy IVU:
Příští zasedání sekce IVU se bude konat na začátku listopadu 2010 v Krajské knihovně v Pardubicích.
Na adrese http://www.svkhk.cz/regfunkce/infovychova.asp je možné nalézt zpracované a průběžně doplňované rešerše na téma informační výchova, informační potřeby, informační gramotnost a informační vzdělávání.
Zápisy z jednání sekce IVU jsou uveřejněny na adrese http://www.sdruk.cz/ivu/ .
SVOBODOVÁ, Eva. Sekce SDRUK pro informační vzdělávání uživatelů se představuje. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(2) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/sekce-sdruk-pro-informacni-vzdelavani-uzivatelu-se-predstavuje
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|
ProInflow - časopis pro informační vědy
Více informací o informační gramotnosti a informačním vzdělávání naleznete také na webu odborného recenzovaného časopisu ProInflow: http://pro.inflow.cz/cisla/informacni-vzdelavani-informacni-gramotnost