Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2013 » Seminář Co se skrývá za vyhledáváním aneb Searching Session NTK 2013
V úterý 8. října se v Národní technické knihovně konal již 4. ročník semináře “Co se skrývá za vyhledáváním aneb Searching Session NTK 2013”. Celý seminář se nesl ve velice příjemné atmosféře, také díky originálnímu občerstvení – v každém kousky koláče jste našli lísteček s QR kódem, jenž odkazoval buď na stránky o Polytematickém strukturovaném hesláři (PSH), nebo ti šťastní získali cenu v podobě badge, flash disku či trička.
Po úvodním slově Elišky Veselé nám Milan Janíček představil první příspěvek s názvem „Práce s daty v knihovnách a vazby na Semantic Web”. V přednášce nám Milan Janíček popsal témata sématického webu a liked data. Dále představil problematiku práce s daty v knihovnách. Staré knihovnické formáty komplikují strojové zpracování dat a s nadsázkou můžeme říct „MARC must die!” Knihovny mohou využívat nového formátu Dublin Core nebo pomocí liked dat vytvářet různé pro uživatele velmi atraktivní slovníky, inspirovat se můžou například projektem „Linked Jazz”.
Druhý příspěvek „Bezpečný internet a zkušenosti Linky bezpečí” přednesl Petr Porubský. Představil proměnu práce na Lince bezpeční, která nastala s příchodem internetové kriminality. Vysvětlil rozdíl mezi pojmy kyberšikana, kyberstalkink, kybergrooming, netolismus, phishing, pharming a sexting. Linka bezpečí v současné době pro komunikaci s klienty využívá telefon, e-mail a také chat. Klienti při používání mailu či chatu bývají více otevření a řeší závažnější témata, než při klasických telefonátech, při využívání mailu a chatu mají větší kontrolu nad obsahem a průběhem celé komunikace. Denně Linka bezpečí přijme okolo 650 hovorů. Zajímavé informace k tomuto tématu najdete např. na stránkách http://www.e-bezpeci.cz/.
Štěpán Bechynský přišel s aktuálním tématem „K čemu může být dobré NFC”. O technologii NFC (Near field communication) se mluví převážně ve spojení s bezkontaktními platebními kartami a novými chytrými mobily. NFC je založená na technologii RFID a můžeme ji považovat za dalšího nástupce v kódování (přes čárové kódy, QR kódy až k RFID). Štěpán Bechynský ukázal, že NFC by se dalo využít i v knihovnách, např. pro anotace či jiné přidané informace o knihách. Dále lze technologii NFC využít jako způsob autorizace, například pro vstup do budovy apod.
Po přestávce Josef Šlerka představil „Digital humanities”. Digital humanities představuje oblast výzkumu a vývoje, která se zabývá prolínáním výpočetních technologií a humanitních oborů. Spíše než o ucelený systém, jde ale o hnutí, které vychází z datového paradigmatu – tedy z analýzy dat. V dnešní době digitalizovaných i born-digital materiálů můžeme využívat nespočet nástrojů (statistických, vizuálních), které dokáží analyzovat nejrůznější data a velké množství dat, to vnáší do humanitních věd nové náhledy, ale také další nové otázky.
Předposlední příspěvek „Crisis Response 2.0 - pomáhejte z vašeho gauče” od Jaroslava Valůcha pojednával o možnostech pomoci na základě crowdsourcingu. Lidé během krizových situací (zemětřesení, hurikány, válečné konflikty apod.) sdílejí velké množství informací. Díky novým technologiím vznikla řada dobrovolnických online komunit, které pomáhají data z těchto krizových situací analyzovat, a díky tomu může docházet k lepší koordinaci pomoci. Mezi programy patří např. Standbay Task Force, Open Street Map, Digital Humanitarian Network.
Poslední příspěvek s názvem „Detekcia a sledovanie spravodajských tém na webe inšpirované sociálnym hmyzom” přednesl Štefan Sabo. Popsal dynamické identifikace nových zpravodajských příběhů a jejich následné sledování. Model vznikl díky inspiraci včelami medonosnými. Tento přístup využívá individuální agenty, kteří se vzájemně koordinují. Agent nese jen část informace a celková data jsou získávána díky výsledku „chování roje”. Tento přístup umožňuje dynamické získávání a zpravování dat z webu.
Seminář byl plný zajímavých a opravdu inspirativních příspěvků, tak doufáme, že se na další budeme moci těšit i příští rok. Podrobný program a prezentace přednášejících jsou dostupné zde.
HAMPACHEROVÁ, Monika. Seminář Co se skrývá za vyhledáváním aneb Searching Session NTK 2013. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(4) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/seminar-co-se-skryva-za-vyhledavanim-aneb-searching-session-ntk-2013
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|