Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2017 » Seminář Regionální funkce knihoven 2017
Ve dnech 25. a 26. 10. 2017 se v Domě hudby v Pardubicích konal již devátý ročník celostátního semináře Regionální funkce knihoven, který jednou za dva roky připravuje Sekce pro regionální funkce SDRUK ČR a Knihovnický institut NK ČR ve spolupráci s Krajskou knihovnou v Pardubicích. Seminář je určený především krajským knihovnám, knihovnám pověřeným výkonem regionálních funkcí, zástupcům krajů a obcí, případně dalším zájemcům.
Jednání semináře vedla předsedkyně sekce pro regionální funkce Sdružení knihoven ČR, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Mgr. Blanka Konvalinková a ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR PhDr. Vít Richter. Na úvod vystoupil ing. Roman Línek, MBA, první náměstek hejtmana Pardubického kraje a ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích, Bc. Blanka Kodetová.
Dvoudenní jednání zahájil příspěvkem Regionální funkce v roce 2016 PhDr. Vít Richter. Kromě rekapitulace vývoje regionálních funkcí v celostátním měřítku nastínil tři trendy vývoje veřejných knihoven, se kterými vystoupil na konferenci Knihovny současnosti 2017 Jens Thorhauge, ředitel Dánského úřadu pro knihovny a média:
1. pokračovat a přizpůsobovat tradiční knihovnu s knihami,
2. rozvíjet digitální služby,
3. navrhnout nové služby pro lidi, kteří jsou každodenně digitální.
PhDr. Vít Richter v souvislosti s rozvojem digitálních služeb v knihovnách upozornil na důležitost podpory čtenářské gramotnosti, na význam neformálních vzdělávacích a kulturních akcí a úlohu knihovny jako místa pro studium, trávení volného času, komunitní aktivity nebo tvůrčí dílny, tzv. makerspace. Jako neutěšené prezentoval zjištění počtu knihoven, které zajišťují kulturní a vzdělávací akce:
0 akcí: 57 % knihoven
1 až 11 akcí: 26 % knihoven
12 až 25 akcí: 6 % knihoven
26 až 50 akcí: 4 % knihoven
Nejvíce alarmující je situace v obcích do 500 obyvatel, ve kterých více jak 75 % knihoven nenabízí žádné akce. Nápravu může zajistit dostatečné prostorové zázemí knihovny, moderní vybavení, moderní ICT, kvalifikovaní pracovníci a dostatek finančních prostředků. Pomoc a podpora ze strany regionálních funkcí je zejména v oblasti motivace obce v péči o knihovnu, posílení komunikace se všemi stupni státní správy a samosprávy, vzdělávání pracovníků knihoven a jejich motivace ke stálému profesnímu růstu a úsilí o dostatečné financování regionálních činností.
Regionální funkce v podmínkách Moravskoslezského kraje představila Mgr. Karin Vitásková z odboru územního plánování, stavebního řádu a kultury Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Informovala o pravidlech při zajišťování financování regionálních funkcí, které se opírají o Zásady pro zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven v Moravskoslezském kraji, ve kterých se uvádí, že „pro zachování kontinuity regionálních funkcí v kraji by výše dotace měla zohlednit nárůst inflace a mezd“. Všech 15 pověřených knihoven dostává dotaci na základě jednotné žádosti. Cílem kraje je kontinuálně a pravidelně podporovat regionální funkce a poskytovat pověřeným knihovnám finanční prostředky na zajištění dalšího rozvoje regionálních funkcí.
Regionální funkce retrospektivně aneb čím jsme si prošli a jak si stojíme dnes byl název příspěvku vedoucí Městské knihovny v Broumově Mgr. Marty Lelková. Představila výsledky své diplomové práce na téma Analýza vývoje regionálních funkcí knihoven ČR v letech 2002-2015, přičemž pozornost věnovala analýze sekundárních dat vykazovaných v rámci výkonu regionálních funkcí. Za neutěšenou označila absenci definic pro měření a vykazování ukazatelů vykazovaných v rámci regionálních činností.
V příspěvku Nové dotace pro knihovny v Jihomoravském kraji - nechejte se inspirovat vystoupily Mgr. Adéla Dilhofová a Mgr. Monika Kratochvílová z Moravské zemské knihovny v Brně. Již druhým rokem podpořil Jihomoravský kraj projekt na podporu čtenářství Jižní Morava čte a dotační titul na podporu modernizace a obnovu knihoven s názvem Obecní knihovny.
Sociální inovace ve veřejných knihovnických a informačních službách bylo téma Mgr. Tomáše Štefka z Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Obsahem příspěvku bylo představení Centra sociálních inovací ve veřejných knihovnických a informačních službách, tříletého projektu, který si klade za cíl podpořit proměnu knihoven v komunitní centra.
PhDr. Marie Šedá, vedoucí centra vzdělávání a regionálních služeb Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě představila nově vydanou publikaci Standard pro dobrý knihovní fond, Metodický pokyn Ministerstva kultury k vymezení standardu doplňování a aktualizace knihovního fondu pro knihovny zřizované a/nebo provozované obcemi na území České republiky.
S příspěvkem Nové kurzy a zkoušky pro knihovníky dle Národní soustavy kvalifikací jako nový systém získávání dílčích profesních kvalifikací vystoupila Mgr. Adéla Dilhofová, vedoucí oddělení vzdělávání a krajské metodiky Moravské zemské knihovny v Brně.
Také závěrečné příspěvky prvního dne se nesly v duchu aktuálních témat. O významu regionálních funkcí v oblasti vzdělávání knihovníků se zaměřením na zkušenosti ve Zlínském kraji informovala ing. Jana Tomancová, vedoucí oddělení vzdělávání Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, s příspěvkem o klubech programování pro děti a mládež CoderDojo vystoupily Lucie Leišová a Tereza Hager z organizace Coderdojo.cz. Poslední příspěvek, projekt FriendlyVox pro knihovny představil Robert Štěrba z nadačního fondu FriendlyVox.
Úvodní příspěvky druhého dne konání semináře představily aktuality automatizovaných knihovních systémů. Vystoupili zástupci firem Lanius, KpSys, Cosmotron a Koha. Z knihovny Jabok - Vyšší odborné školy sociálně pedagogické a teologické v Praze přijela její vedoucí Mgr. Eva Cerniňáková, která informovala o novinkách v systému Evergreen. O tom, jak hodnotit aktivity knihoven na sociálních sítích, informoval z Katedry knižničnej a informačnej vedy Univerzitnej knižnice Univerzity Komenského v Bratislavě Milan Regec. Novinky a aktuální informace o portálu Knihovny.cz prezentoval ing. Petr Žabička, náměstek ředitele Moravské zemské knihovny v Brně a vedoucí realizačního týmu, který zajišťuje vývoj a provoz portálu.
Mezi závěrečná témata patřilo Seznámení s přípravou platformy pro zajištění služeb dodávaní dokumentů včetně MVS – Získej (ing. Luboš Chára, NTK Praha), informace o projektech na podporu spolupráce knihoven a škol a dotačních programů v roce 2018 (Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., KISK FF MU), Průzkum věkové, kvalifikační a mzdové struktury pracovníků knihoven (PhDr. Vít Richter, Knihovnický institut Národní knihovny ČR), Příprava novely Katalogu prací (ing. Dana Smetanová, Knihovnický institut Národní knihovny ČR), Knihovny s regionální funkcí a národní autority (PhDr. Zdeněk Bartl, Národní knihovna ČR).
Také letošní seminář potvrdil, že oblast regionálních funkcí musí reflektovat aktuální trendy v rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb a umět reagovat na nové potřeby knihoven a knihovníků. Dostatečně silné personální i finanční zázemí pro vykonávání regionálních činností je předpokladem toho, aby požadavky uživatelů na kvalitu služeb šly ruku v ruce s jejich modernizací. Prezentovaná fakta z mnoha oblastí potvrdila, že bez pomoci regionálních služeb, zejména v případě knihoven v menších obcích, není ze strany krajských a pověřených knihoven možné garantovat naplňování vize regionálních funkcí – zajistit kvalitu a kontinuitu veřejných knihovnických a informačních služeb v návaznosti na informační potřeby uživatelů a ve shodě s metodickým pokynem ministerstva kultury ČR k vymezení standardu VKIS, tzv. Standardu pro dobrou knihovnu.
Přehled všech prezentací je dostupný na webové stránce Národní knihovny ČR.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Seminář Regionální funkce knihoven 2017. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(4) [cit. 2024-12-30]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/seminar-regionalni-funkce-knihoven-2017
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|