Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2024 » Semínkovna v Městské knihovně Havířov
Jeden z nejmodernějších trendů v knihovnictví – knihovna věcí – je v havířovské knihovně samozřejmostí už desátou sezonu. Půjčují tady semínka a v rámci Květinového swapu můžete získat i rostlinky. Jen půjčovní doba není měsíc, s ohledem na vegetační cykly rostlin je výpůjční doba řekněme rok. Vypůjčíte si semínka, zasadíte a když uspějete, můžete z vypěstované rostlinky přinést semínka nebo sazeničky pro další zájemce. Jednoduché.
„Svobodně, ekonomicky, ekologicky a pro každého!“ S tímto mottem a myšlenkou Semínkovny oslovila pobočku Městské knihovny Havířov na Seifertově ulici zástupkyně spolku Naše místo Zuzana Pučoková na konci roku 2015. Výběr místa vůbec nebyl náhodný. Zmíněná pobočka se již čtvrt století zaměřuje na ekologii a tomu odpovídá jak profil nabízeného knižního fondu, tak spousta – dnes již tradičních – „ekoakcí“ pro děti, mládež i dospělé návštěvníky.
„Uložené osivo je k dispozici zdarma a pro všechny. Zahradníci nosí semínka zeleniny, bylin či okrasných rostlin, uložené v sáčcích a označené názvem, datem a místem původu. Rostliny můžete šířit dál, třeba mezi svými přáteli, podmínkou je nekomerční využití,“ přibližuje podmínky Semínkovny vedoucí pobočky Martina Urbančíková. „Pokud budete chtít do Semínkovny věnovat vlastní osivo, mělo by pocházet ze zdravých rostlin, z chemicky neošetřené produkce a pěstované bez použití hnojiv. Semena nesmí pocházet z rostlin, na které se vztahuje některé z platných zákonných ujednání omezujících jejich volnou distribuci, také není dovoleno sdílet osivo invazivních, zákonem chráněných nebo zakázaných druhů,“ doplňuje kolegyni knihovnice Jana Brůžková.
Semínkovna ale není jen o sdílení osiva. Patří k ní také doprovodné přednášky a besedy, které se konají na jaře a na podzim. Přednášející jsou z řad odborníků i laiků-nadšenců. Témata přednášek se potom točí kolem toho, co přítomné posluchače zajímá, a především co je trápí. „Několikrát nám přednášel pěstitel a propagátor alternativního zahradničení Jaroslav Drlík, který poutavě seznamuje s tím, jak si užít a zažít malou zahradu. Jako téma číslo jedna bych ale označila debaty o starostech se škůdci, především se slimáky. Návštěvníci nosí fotografie a také videa ze života na svých zahradách, takže jsme třeba viděli krátký vstup o tom, jak provádět práce na zahradě, abychom co nejméně zatěžovali záda,“ říká Martina Urbančíková.
Při jarních setkáních účastníci přinášejí také sazeničky různých plodin a na podzimním setkání už se chlubí svými výpěstky i výrobky z nich. Nabídka semínek se pohybuje okolo 20 druhů, jsou tu tradiční dýně či fazole, z bylinek například majoránka nebo kopr, za kytičky divizny, afrikány. To během přednášek zaznívají i názvy méně obvyklých rostlin - mišpule, klanoplaška, ačokča, aronie, pepíno… Inspirací pro návštěvníky jsou i ochutnávky produktů, jako je bezový likér, kapari z plodů ředkviček, kdoulový džem, cuketový tatarák, víno z jeřabin a ostružin, kdoulové buchty, domácí chleba a další dobroty.
Podstatně kratší historii, ale nemenší úspěch má i další „rostlinný“ počin Městské knihovny Havířov, kdy v rámci programu k podpoře udržitelnosti v knihovnách vznikl Květinový swap. „Přijďte, přineste, vyměňte nebo si jen odneste jakoukoli rostlinu nebo semínka, která vám padnou do oka,“ tak zněla pozvánka k návštěvě vestibulu hlavní budovy havířovské knihovny. Květinový swap se konal poprvé v dubnu loňského roku a rostlinky byly k dispozici celý týden. Byly tu rýmovníky, kaktusy a sukulenty, palmy, semínka dýní, paprik i levandule. Lidé měli o rostliny i semínka zájem, přinášeli a odnášeli si celé rostliny i řízky. Bylo jasné, že nezůstane u jednoho ročníku, takže na jaře tohoto roku čtenáři-zahrádkáři již Květinový swap netrpělivě vyhlíželi. Bylo vidět, že si mnozí nadšenci už své příspěvky do swapu pečlivě předpěstovali.
Myšlenka sdílení osiva i rostlinek se v havířovské knihovně uchytila a velký zájem je také o besedy a přednášky související s pěstováním na malých zahrádkách, balkonech a bytech. Většina obyvatel Havířova žije v městské zástavbě a snaha o přiblížení k přírodě je tu více než patrná. Čtenáři potom najdou informace k pěstování nejen prostřednictvím besed, ale také v odborné a populárně naučné literatuře, která je v knihovně k dispozici.
BARTOŠKOVÁ, Romana. Semínkovna v Městské knihovně Havířov. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(4) [cit. 2024-12-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/seminkovna-v-mestske-knihovne-havirov
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|